Tentoonstelling op het strand c Centrum Informatie en Documentatie Israël overweegt aangifte 3 De als nazi's verklede jongemannen op Urk hebben verontwaar digde reacties los gemaakt. Justitie en politie zijn een onder zoek gestart. Zo'n tien mannen marcheren zater dagavond in 'nazikledij' door de straten van Urk. Afen toe brengt ie mand een Hitlergroet en is er een knal te horen, vertellen meerdere bronnen op Urk. Geen van hen wil met naam genoemd worden, uit angst voor de jongeren. De militaire pakken, met daarbovenop zwarte plastic zakken tot aan hun knieën opgetrokken, hebben ze - zo wordt gezegd - bij een feestwinkel in de buurt gehaald. Een 'nazi' richt zijn neppistool op het achterhoofd van een jongeman met een zwart-wit gestreept gevangenispak aan en een Jodenster op de borst. Bewakingscamera ,,Ze schoten met neppistolen en de den de Einsatzgruppen na'', zegt iemand die de 'soldaten' gezien heeft. Vanaf het industrieterrein, waar de jongens verzamelen bij een van de barretjes van vriendengroe pen, gaan ze in de loop van de avond naar het oude centrum van Urk. Daar wordt een rookbom gegooid, vertellen Urkers aan de Stentor. Een bewakingscamera legt ze vast. ,,Op het industrieterrein hadden ze een feestje en ze zijn daarna het oude dorp ingegaan. Het zijn res pectloze lui'', zegt de eigenaar van de camera. De volgende dag gaan op Urk fo to's rond van het tafereel. Uit be richten, via onder meer sociale media, komt naar voren dat het zou gaan om een actie van jongeren tegen het coronatoegangsbewijs. Weer een dag later, in de loop van maandag, gaan de foto's als een lo- pend vuurtj e door het hele land. De foto's roepen direct afschuw op. Ook Pieter Hoekstra kan er met zijn hoofd niet bij. De voorzitter en oprichter van de stichting Urk in Oorlogstijd weet hoe zwaar Urk heeft geleden onder de Tweede Wereldoorlog. ,,In de oorlog zijn vanuit Urk bij een razzia tachtig mensen weggevoerd. Een Joodse familie uit Urk is omgekomen in Sobibor. Hun naam staat op het oorlogsmonument op Urk. Een oudoom van mij was geheim agent in de Tweede Wereldoorlog en is gesneuveld. Dat jongeren dan met de oorlog lachen, vind ik echt te bizar voor woorden.'' De stichting kan volgens hem een rol hebben in het voorkomen van soortgelijke situaties in de toe komst. ,,Wij moeten onder de aan dacht brengen bij leerlingen dat dit echt niet kan. Jongeren moeten na denken over hoe ze lessen kunnen trekken uit de Tweede Wereldoor log en hoe ze anders kunnen zijn. Ik denk dat deze jongeren heel erg in de geschiedenis geïnteresseerd zijn, maar dit komt er nu op een totaal verkeerde manier uit. Ze doen zo iets omdat ze grappig willen zijn, in combinatie met heel veel groeps druk.'' Volgens Hoekstra keurt bijna iedereen op Urk het gedrag van de mannen af. ,,Dit is een uitwas van het minder gelovig worden van het dorp. Urk heeft een warme band met Israël. Dat hier dan zoiets ge beurt, doet extra veel pijn.'' Eerder dit jaar hingen veel Urkers de vlag uit om Israël te steunen, nadat er onrust in dat land was ontstaan. Het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (Cidi) overweegt aangifte te doen na de taferelen van zaterdagavond in het dorp. Grens overschreden Ook burgemeester Cees van den Bos is woedend. 'Ze zijn een duide lijke grens overschreden. Het is een smakeloze actie en kwetsend voor grote bevolkingsroepen', zegt hij in een schriftelijke reactie. De gemeente onderzoekt in samen werking met de politie en het OM de strafbaarheid van de zaak. ,,We proberen een beeld te krijgen van de situatie en de betrokkenen.'' Volgens Van den Bos was het een protest tegen de coronamaatrege len. ,,Ik heb geen enkel begrip voor de manier waarop, maar wel voor deze landelijke discussie. We wil len graag in gesprek met deze jongeren. We begrijpen dat zij hun stem willen laten horen over de impact van de huidige en komende coronamaatregelen. Deze discussie vindt niet alleen in Urk, maar in ons hele land plaats.'' Meerdere namen van leden van de bewuste groep zijn inmiddels bij de Stentor bekend. Ze reageren bijna allemaal niet op berichten om te vertellen over hun beweegredenen. Er komt slechts één keer een reac tie. „Ik ben op zee'', reageert iemand alleen. Via WhatsApp kwamen gisteren berichten door dat de jongeren spijt hebben van hun actie. Burgemees ter Van den Bos: ,,Op dit moment schijnen er berichten rond te gaan met oprechte excuses, maar wat mij betreft is daarmee de kous niet af.'' GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 CURRUMBIN FOTO'S GETTY IMAGES Een haai die opduikt uit het zand, een snor kelaar die zijn hoofd boven het strand uitsteekt. Deze en andere bijzondere beel den zijn te zijn aan de kust bij Currumbin, Queensland, in Australië. De ex positie Swell is daar dit jaar voor de negentiende keer te zien. i Verkleedpartij schokt heel Urk, burgemeester is woedend De foto's van de uit de hand gelopen ver kleedpartij op Urk, die rond gaan op soci ale media. FOTO'S INSTAGRAM Jasper van Loo Urk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3