A k Zonder omwegen naar je nieuwe auto. Simpelweg® AutoTrack FILMe 4 Schrijver Jaap Robben leidt jury van Film by the Sea —THESE 1 dinsdag 14 september 2021 Jaap Robben treedt als juryvoorzitter in de voetsporen van groot heden als Rinus Ferdinandusse en Adriaan van Dis. foto lex de meester Schrijver Jaap Robben is dit jaar voorzitter van de vakjury bij Film by the Sea. ,,Het enige jammere is dat het maar voor één jaar is." Rolf Bosboom Vlissingen Vijf jaar geleden was Robben al eens 'gewoon' jurylid, samen met onder anderen Saskia Noort, Win nie Sorgdrager en Yentl Schieman. ,,Met iedereen heb ik een bijzon dere band gekregen. Je bent een week intensief samen en kunt niet over een film praten zonder ook iets van jezelf prijs te geven. Dus die gesprekken worden altijd heel intiem. Al bij de eerste film vertel den we elkaar dingen die we nooit aan iemand anders vertelden. Ie dereen begon meteen al zijn sores op tafel te gooien." Jaap Robben (37) treedt als voor- zitter in de voetsporen van groot heden zoals Rinus Ferdinandusse en Adriaan van Dis, die de jury ja renlang hebben geleid. Festivaldi recteur Jan Doense wil het voor zitterschap juist laten rouleren. ,,Het is heel goed dat de jury elk jaar weer een frisse blik heeft, maar persoonlijk zou ik dit nog wel een tijdje langer willen doen." ,,In maart denk ik altijd al: in september mógen we weer naar Vlissingen. Ik verheug me altijd enorm op dit festival. Iedereen is hier ontspannen. Film by the Sea heeft ook die waanzinnige combi natie van literatuur en film. Je kunt jezelf er echt in onderdompelen." ,,Ik ben een enorme filmliefheb ber. Het liefst ga ik alleen naar de bioscoop, zodat ik ongegeneerd depressieve Russische films kan kijken en me niet schuldig hoef te voelen als ik iemand meeneem naar iets wat helemaal niet leuk blijkt te zijn." Robben is vooral bekend dankzij zijn bestsellers Birk (2014) en Zo mernacht (2018). De jongste roman maakt sinds begin dit jaar ook in het buitenland furore, dankzij de nominatie voor de International Booker Prize. ,,Het is heel onwer kelijk dat een boek dat al een paar jaar oud is en waar je niet meer da gelijks aan denkt, ineens zo'n nieuw leven krijgt." Heleboel gedoe Er liggen al langere tijd plannen om beide boeken te verfilmen. In het geval van Zomervacht lijkt het nu ook te gaan gebeuren, onder re gie van Joren Molter. De opnamen staan gepland voor komend jaar. ,,Een film maken is een heleboel gedoe. Als iemand geraakt is door het verhaal en er jaren werk in wil stoppen om daar een film van te maken, is dat heel eervol", zegt Robben. Hij bemoeit zich verder niet met het proces. ,,Je moet er als schrijver niet te veel in verzeild raken. Ik wil dat de makers zich helemaal vrij voelen en dat het echt iets van hen zelf wordt. Ook als de film een an dere titel krijgt, vind ik het goed." Op deze editie van Film by the Sea beoordeelt hij samen met au teur Gerda Blees, regisseur Jan Ver- heyen, acteur Sabri Saad El Hamus en theatermaker, actrice en schrij ver Nhung Dam acht boekverfil- mingen. ,,Als voorzitter gaat het vooral om goed luisteren naar wat iemand vindt, ruimte creëren voor andere meningen en die bij elkaar brengen." Wandelen Al wandelend een boek lezen: het kan in Vlissingen tijdens Film by the Sea. Jaap Robben maakte sa men met illustrator Paul Faassen Biografie van een vlieg. De 27 hoofd stukjes - die telkens een dag uit het leven van de vlieg beschrijven - hangen verspreid over de binnen stad. De route begint bij CineCity en eindigt in boekhandel 't Spui. ,,Het idee is ontstaan in corona tij d: een verhaal waar j e langs kunt wandelen", zegt Robben. ,,Het is begonnen in Nijmegen. Vlissingen is de laatste Nederlandse stad. In het najaar gaat het project naar Sheffield in Engeland." Een nieuwe auto uitzoeken is leuk. Maar dan moet je tijdens je zoektocht niet verdwalen tussen pk's, kw's of cc's. Dankzij overzichtelijke informatie en slimme zoekfilters heb je op AutoTrack jouw perfecte auto snel gevonden. 'Praten over film is altijd intiem' w i3™ INTERNATIONAL FILM FESTIVAL Ij 10-19 SEPTEMBER 2021 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36