'1,5 meterregel nu loslaten is wat voorbarig' £1 Bekijk nu de actuele weersverwachting op jouw locatie! ZEELAND 3 Download de PZC app Voor immunoloog Ger Rijkers (foto) staat één ding vast: vroeg of laat komt iedere Ne derlander in contact met de delta-variant van het coronavirus. Op dit moment behoort 99 procent van de circule rende virussen tot deze, meest be smettelijke variant. Het virus vormt niet alleen een gevaar voor de 1,8 miljoen niet-gevaccineerde Nederlanders. Mensen met een slecht werkend im muunsysteem die wél ge vaccineerd zijn, kunnen alsnog ziek worden. Ook wie afweeronderdruk- kende medicijnen slikt - vanwege een niertransplan tatie bijvoorbeeld - is ondanks vaccinatie amper beschermd. Al les bij elkaar gaat het om vele tienduizenden Nederlanders die gebaat zijn bij zo veel mogelijk be schermende maatregelen zoals mondkapjes, handen wassen, spatschermen en afstand houden. Russische roulette Degenen die ervoor kiezen zich niet te laten vaccineren, spelen niet alleen zelf Russische roulette, maar brengen ook deze groep kwetsbaren in gevaar, aldus Rij kers. ,,Ik vind het eerlijk gezegd wat voorbarig om de 1,5 meterre gel nu los te laten", zegt de immu noloog. „Weliswaar kunnen we toch niet voorkomen dat iedereen ooit een keer besmet raakt, we kunnen wél zorgen dat de opmars van het virus afgeremd wordt. Liever geen pieken door brand haarden, zoals de discotheek in Enschede waar op één avond en kele honderden bezoekers besmet raakten, maar een geleidelijke toe name. Zodat het zorgpersoneel, de ziekenhuizen en de ic's niet overbelast raken", aldus Rijkers. Hij maakt zich geen illusies dat mensen uit zichzelf wel voorzich tig zijn: ,,De gemiddelde Neder lander doet niets, als het niet ver plicht is." Hij zou graag zien dat in ieder geval op de drukste plekken mondkapjes verplicht blijven. Rij kers: ,,En bij evenementen, een bewijs dat je corona hebt gehad, gevaccineerd bent of negatief ge test bent op corona." straks controles gaan uitvoeren. Het lijkt erop alsof de regering onze sec tor willens en wetens om zeep wil helpen. Ik hoop dat de Tweede Ka mer er een stokje voor zal steken. Dit kan echt niet." Steeds agentje spelen Ook gastheer Sjoerd Dooge van restaurant De Gespleten Arent in Middelburg ziet niks in toegangs controles. ,,Gasten die gevacci neerd zijn, kunnen toch anderen besmetten. Wat mij betreft blijft de 1,5 meter en vervallen de andere maatregelen. Dat is duidelijk en makkelijker te handhaven. Boven dien wordt met een coronacheck de vrijheid van mensen ernstig be knot. Ik voel er weinig voor om gasten te vragen of ze wel of niet zijn gevaccineerd, laat staan te wei geren. De overheid legt een te grote verantwoordelijkheid bij ho recaondernemers. Je kunt toch niet van ons verlangen dat we steeds politieagentje moeten spelen?" Ook grote buitensportevene menten als de Kustmarathon zijn alleen nog toegankelijk met een vaccinatie- of testbewijs. Zeeuwen kunnen voor een test onder meer terecht in Middelburg, Goes, Zie- rikzee, Renesse en Terneuzen. Jasper Jansen van de Stichting Open Nederland, die de website testenvoortoegang.org beheert: ,,Meer locaties zijn niet nodig. Ge middeld gebruiken we maar zo'n 40 procent van de capaciteit; in het weekeinde zetten we standaard al meer mensen in en als het nodig is kunnen we snel opschalen. Grotere evenementen melden bij ons hoe veel bezoekers ze verwachten, zo dat we eventueel extra mensen kunnen inzetten. In juni hebben we in één weekeinde meer dan 400.000 mensen getest. Dat was geen probleem. En nu zijn veel meer mensen gevaccineerd dan toen." dinsdag 14 september 2021 haal ik de schermen weg' besproken gezien. Geertruida Hettema, eigenaresse van De Drvkkery, zou de spatschermen het liefst zien verdwijnen. foto dirkjan gjeltema Ondine van der Vleuten Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. Maxl9 /Minir Q Toon weer op jouw locatie locatie toe en krijg een veel. 3 er weer beticht (meto.a ;lag en wind) Komende dagen 20* 10° NNW2 20® 10® WZW 3 21" 13® NN0 2 22" 15° NN0 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35