s? Vaccineer je, dan kan het land open Jongeren kunnen mes straffeloos inleveren Kathoristan 2 CORONA VERSOEPELINGENA Immunoloog Ger Rijkers vindt het te vroeg voor het opheffen van de 1,5 meterregel. Horeca en ondernemers zijn verdeeld over de versoepelingen. De coronacheck via een app, wijzen horeca ondernemers massaal af. ,,Ik kan toch niet steeds politieagent gaan spelen." Commentaar la ruim anderhalf jaar neemt Nederland afscheid van de 1,5 metermaatregel. Samen met het advies om handen I te wassen was dit een constante in de strijd tegen coro nabesmettingen. Dat het kabinet die nog niet als gewonnen be schouwt, bewijst de maatregel die ervoor in de plaats komt: een vaccinatie- of testbewijs om toegang te krijgen tot de ho reca, theaters, festivals en evenementen. De samenleving wordt nog niet open gegooid, zoals in Denemarken. tweedeling in de maatschappij. Ongeveer anderhalf miljoen mensen zijn niet gevaccineerd. Als zij zich voorafgaand aan een café- of theaterbezoek niet willen laten testen, worden ze buitengesloten. Zo dwingt het kabinet min of meer dat mensen zich laten vaccineren, terwijl een inentingsplicht volgens de Grondwet niet mag. Er is best iets te zeggen voor het besluit, dat in veel landen schouderophalend wordt geaccepteerd. Ho pelijk draaien premier Rutte en minister De Jonge in hun pogin gen het woord vaccinatieplicht te ontwijken vanavond tijdens de persconferentie niet om de cruciale boodschap heen: doe allemaal mee, vaccineer je, dan kan Nederland echt open. Zo dwingt het kabinet min of meer dat mensen zich laten vaccineren, terwijl een inentingsplicht niet mag De campagne is een samenwerking tussen politie, gemeenten en bu reau Halt. De containers staan er op 11 oktober en blijven vijf dagen staan. ,,Wie een steekwapen inle vert, kan ongestraft vertrekken", zegt Eric Passchier van de politie Zeeland-West-Brabant. Voor vuur wapens geldt een andere regeling. ,,Dan moet je bellen naar de politie, want we willen niet dat mensen met een vuurwapen de straat op- ALMANAK Na een fascinatie voor vliegtui gen, gevolgd door marinesche pen, is de kleine Goesenaar nu gegrepen door politiek. De aan leiding: pappa en mamma lezen hem momenteel voor uit Koning van Katoren. Vandaar dat hij di rect de oren spitste toen zijn ou ders het over de toestand in Af- gaan. Wel kijken we dan of er een misdrijf mee is gepleegd." Wapenbezit onder jongeren is in veel gemeenten een probleem. Ook Zeeland kende het afgelopen jaar meerdere incidenten waarbij gesto- Wie een steekwapen inlevert, kan ongestraft vertrekken ken werd. Vorige maand werd een 23-jarige man uit Breskens in de duinen neergestoken. De politiebureaus waar in okto ber messen ingeleverd kunnen worden zijn: Terneuzen, Middel burg, Vlissingen en Goes. ghanistan hadden. ,,Het minis terie van Vrouwenzaken heet er nu ministerie van Deugdzaam heid", wist pappa te melden. De ouders schudden moedeloos het hoofd. Op de achtergrond werd er gelachen. ,,Hahaha, wat leuk. Net als in Koning van Kato ren Fietsendief op heterdaad betrapt Internet voor beginners Moeite met internet? De Zeeuwse Bibliotheek houdt in Vlissingen en Middelburg de cursus Klik Tik, internet voor beginners. De cursus is bedoeld voor mensen die nog nooit of bijna nooit met een computer heb ben gewerkt. Deelnemers leren websites bekijken, e-mails schrijven en be standen downloaden. De cursus is iedere dinsdag middag van 14.00 tot 15.00 uur in het instruc tielokaal in de Zeeuwse bieb te Middelburg. In Vlissingen kan geoefend worden op elke dinsdag en donderdagochtend tussen 10.00 en 11.00 uur onder begeleiding van medewerkers van de ZB. BIJ NADER INZIEN Fusillade was op 11 september 1944 Spatschermen zijn niet mooi en be lemmeren het contact met de klan ten, zegt de een. Totaal geen last van, zegt de ander. En trouwens: ,,Die 1,5 meter? Daar hebben de mensen zich nooit aan gehouden." Zolang Jumbo Nederland geen opdracht geeft om de spatscher- men bij de kassa te verwijderen, blijven ze hangen, zegt bedrijfslei der Edwin Meier van supermarkt Jumbo in Oost-Souburg. ,,Wij vol gen de landelijke richtlijnen. Wat mij betreft, ik heb totaal geen last van die schermen. We zijn eraan gewend. Dit is het nieuwe nor maal." Hij gebaart naar de kassa's en de klanten die af en aan lopen: ,,Die 1,5 meter? Daar hebben de mensen zich nooit aan gehouden. Die lijnen op de vloer: de mensen zien ze niet eens. Supermarkten zijn gewoon brandhaarden. Zo'n grote Albert Heijn, daar lopen op een doorde- weeksedag duizenden mensen. Niemand weet of de ander gevacci neerd is. En dan nog, mijn vrouw was volledig ingeënt en is toch twee weken ziek geweest." Contact met de klant Geertruida Hettema van boekhan del De Drvkkery in Middelburg zou de spatschermen het liefst weghalen. ,,We hebben het er al over gehad: laten we die nog han gen? Het nadeel is dat ze geluid te genhouden. Het belemmert het contact met de klant. Bij de balies en bij de kassa moet je elkaar goed kunnen verstaan. Wij geven ad vies over boeken, mensen hebben vragen of ze hebben een recensie gelezen over een boek maar weten de titel niet meer. Vandaar onze voorkeur om ze weg te halen. Het is ook fraaier. Aan de andere kant, we willen dat iedereen het gevoel heeft dat de winkel een veilige omgeving is. Weliswaar heeft geen enkel personeelslid hier in de winkel corona opgelopen en is ook bijna niemand ziek geweest, maar je hebt niet alleen met de feiten te maken. Met al die aspecten hou je rekening, nu er weer nieuwe mo gelijkheden en maatregelen zijn." Zonder corona-toegangsbewijs geen toegang meer tot de horeca, de bioscoop of het theater. Koninklijke Horeca Nederland is fel tegen de aangekondigde 'versoepelingen'. De Zeeuwse afdelingsvoorzitter Frank de Reu: ,,Voor de horeca is V V geen sprake van versoepelingen. Het enige wat vervalt is de 1,5 me ter. Controle van corona-toegangs bewijzen gaat de horecazaken ech ter veel geld en tijd kosten. Je moet extra personeel inzetten, terwijl de horecaondernemers financieel nog moeten bijkomen van de langdu rige lockdowns. Daarnaast worden de openingstijden niet verruimd." De Reu vreest dat corona-contro les aan de deur gasten ervan weer houdt om uit eten te gaan. ,,Som- migen hebben echt geen trek in dit toegangssysteem. Het is ook niet aan gasten uit te leggen. Bij de su permarkt, de bakker en slager staan ze gewoon in de rij, voetbalstations zitten vol en er zijn horden mensen op de been bij de Formule 1 in Zandvoort. In Vlaanderen zijn de coronamaatregelen voor de horeca al veel verder versoepeld, waardoor je in het grensgebied ook nog eens extra concurrentie ondervindt. Maar de Nederlandse horeca moet dinsdag 14 september 2021 Er is veel kritiek op het coronapaspoort dat zo wordt inge voerd. Zoals gebruikelijk lijkt het kabinet er weer onbegrijpelijke mitsen en maren aan toe te willen voegen. Waarom de 1,5 meter loslaten, maar niet de sluitingstijd om middernacht? En als je toestaat dat mensen die zijn ingeënt of getest mogen sa menkomen, waarom dan toch twee derde van de zaalcapaciteit als maximum aanhouden? Het grootste bezwaar dat wordt genoemd is een mogelijke Op vier Zeeuwse politiebureaus staan volgende maand contai ners waar jongeren zonder bang te hoeven zijn voor vervolging steek- of slagwapen in kunnen gooien. De inzamelactie hoort bij de campagne 'drop je knife en doe wat met je life'. Eldridge Pentury Vlissingen - Eric Passchier, politie Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De politie heeft in de nacht van zondag op maandag een 49-jarige man aangehouden op verdenking van diefstal van een fiets in Middel burg. Een oplettende ge tuige zag de man rond 01.10 uur op de binnen plaats van een wooncom plex aan de Pauwpoort aan een fiets rommelen. De gealarmeerde agen ten troffen daar de man bij de fiets aan. Hij had gereedschap in zijn hand waarmee hij het slot van de fiets wilde verbreken. Hij is aangehouden en zit vast voor verhoor. MIDDELBURG In het artikel over een nieuw herdenkingskruis voor zes op een duin bij Valkenisse gefusilleerde verzetsstrijders zijn twee storende fouten geslopen. De executie vond plaats op 11 september 1944 en niet op 11 juli van dat jaar. De Middelburger van 19 jaar die werd doodge schoten, omdat hij een geweer en munitie uit een verlaten Duitse schuilplaats meenam, heette Johan van der Weij en niet Van der Weijden zoals abusieve lijk in het artikel werd vermeld. 'Het liefst Ondine van der Vleuten en Frank Balkenende Vlissingen Frank de Reu van strandpavil joen Puur in Groede en Zeeuws voorzitter van Koninklijke Ho reca Nederland. foto peter nicolai Gastheer Sjoerd Dooge van De Gespleten Arent in Middel burg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34