z schittert in Diana Zonen alsof ze nooit anders heeft gedaan De man van ballen en bretels 27 Necrologie Mr. Lingo Francois Boulangé 1953-2021 Hoe maak je het zoveelste verhaal rond icoon prinses Diana aantrekkelijk voor het theater? Het is Iris van den Ende gelukt met de musical Diana Zonen. De dood van Lady Di bete kende niet haar definitieve einde. Dat gegeven is een kwelling voor haar zoon prins William, maar vooral voor prins Harry, zo wordt direct duide lijk in de eerste minuten van Diana Zonen. Verwacht geen groot spektakel, geen showballet en geen over-de-top- decors, maar ijzersterke dialogen, aan grijpende duetten en een vleugje humor. De show wordt gedragen door Marlijn Weerdenburg, die in een op maat gemaakt spierwit pak haar zonen toe spreekt. Zij kunnen haar zien en horen; iets wat op voorhand klinkt als een grie zelige geestverschijning, maar in dit geval prima werkt. Het spelen van Diana betekende Weerdenburgs eerste hoofdrol in zo'n grote productie, maar ze staat er alsof ze nooit anders heeft gedaan. Voelbaar is haar levenservaring: C Een extra schepje Britse humor had wel gemogen, maar dat het verhaal zich anno nu afspeelt is verfrissend en slim vertaald het is alsof haar eigen moeder, die dit jaar plotseling overleed, over haar schouder meekijkt, en haar eigen zoons hun moeder aanmoedigen. Het solo nummer Wijs mij niet af- herkenbaar voor elke ouder - kruipt in het hoofd van de toeschouwer. Freek Bartels, die voor de rol van Harry rossig haar kreeg, raakt als vanouds iedere noot. Dat zowel Diana als haar zonen wor stelen met de strikte regels van het Britse koningshuis, ook wel the firm ge noemd, dreigt zwaar op de hand te lig gen. De oneliners en zang van Gerrie van der Klei, die Camilla neerzet als een cynische vrouw die jarenlang op haar prins heeft moeten wachten, zijn meer dan welkom. Ze is de glutenvrije cake van het hof meer dan zat en concludeert droogjes dat the queen bij 'sommigen de lach operatief heeft laten verwijderen'. Een extra schepje Britse humor had gemogen. De liefdesscène tussen Harry en Meghan in Botswana doet iets te veel denken aan de kaskraker The Lion King. Maar dankzij de magie van het theater zijn we in een oogwenk terug in de slaapkamer van Charles en Camilla in Buckingham Palace. Dat het verhaal zich anno nu afspeelt, is verfrissend en slim vertaald. Zelfs Diana, die in 1997 stierf, maakt gebruik van de virtuele assistent Siri. Diana Zonen laat echt een indruk achter. Wat dat betreft hoeft Iris van den Ende, die werd geholpen door pa Joop, geen slapeloze nachten meer te hebben over deze eerste grote theater productie in coronatijd. Min of meer toevallig werd Francis Boulangé presentator van het populaire spelletje Lingo. Hij zou het tweeduizend afleveringen blijven. Afgelopen weekeinde over leed de goedlachse presentator. Hij werkte al lange tijd achter de schermen bij televisiequizzen als Boggle en Lingo, toen dat laatste pro gramma na het plotse vertrek van Robert ten Brink op zoek moest naar een nieuwe presentator. Half als geintje kwam Franqois Boulangé op de lijst voor een zogeheten screen test. Zo werd het nieuwe gezicht van Lingo een vrolijke, bolle, bebrilde toet met warrig haar. Waar Ten Brink uit groeide tot 'Dr. Love', werd Boulangé - geloof het of niet, maar dat was dus géén artiestennaam - 'Mr. Lingo'. Hij overleed in de nacht van vrij dag op zaterdag thuis in Haarlem in het bijzijn van zijn partner aan de gevolgen van kanker, op 67-jarige leeftijd. Boulangé, zo bourgondisch als zijn Franse achternaam al belooft, begon in 1993 met de presentatie van Lingo en zou dat zeven jaar volhouden, tot dat de quiz van de Vara naar de Tros verkaste en Nance Coolen Boulangé opvolgde. Tegenover deze krant sprak Bou- langé, die vaak met kleurrijke bretels in miljoenen huiskamers binnen kwam, in 2017 over 'een leuke tijd' als Lingo-presentator: ,,Veel lol gehad. We namen in drie weken tijd zestig afleveringen op. Ik kon nooit iets actueels zeggen, want de uitzending kwam vaak weken later.'' In hetzelfde gesprek pleitte hij voor een terugkeer van het programma. ,,Lingo is een combinatie van woord spel en Bingo, een gouden formule. Veel buitenlanders die in Nederland wonen, hebben baat gehad bij Lingo. Niet alleen Marokkanen en Turken, ook Engelsen, Amerikanen, expats. Ik hoor het nóg vaak.'' Dankzij het strak geplande opna meschema kon Boulangé naast zijn werk bij Lingo ook zijn eigen produc- tiebedrijfblijven runnen. Hij maakte bedrijfsfilms, sprak voice-overs in, bedacht televisieprogramma's en presenteerde tot dit jaar pubquizzen in zijn woonplaats Haarlem. Het for mat van MAX PubQuiz kwam niet voor niets uit zijn koker. GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 MediaSCultuur V* **r De jonge Diana, naast de jonge Charles, met achter hen Marlijn Weerden burg als de oude Diana. FOTO'S ROY BEUSKER ANNEMIEKE VAN DER TOG Marlijn Weerdenburg Suzanne Borgdorff Diana Zonen reist tot en met april langs de grote theaters. - Jeroen Schmale Diana Zonen Gezien in het DeLaMar Theater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27