met incontinentieklachten i 21 Vraag het onze specialisten Eén op de tien mannen - dichtklemt zolang je 'm draagt. Ver bandmaterialen worden overigens ook (deels) vergoed door de zorgver zekering en er zijn speciale materia len voor mannen. Urge incontinentie of een overac tieve blaas wordt meestal behandeld met medicijnen, een PTNS-behande- ling of botox. Bij een PTNS-behande- ling worden via een soort acupunc tuurnaald kleine zenuwprikkels ge geven, die de blaas rustiger maken. Dat is een poliklinische behandeling van twaalf keer wekelijks en vervol gens een afbouwschema; best inten sief, maar doorgaans hebben mensen er weinig bijwerkingen van. Een botoxbehandeling is ingrij pender, omdat er onder verdoving twintig tot vijfentwintig keer botox in de blaaswand wordt gespoten om de blaas tot rust te brengen. Daar kle ven meer bijwerkingen aan, maar het is een goede behandeling die zes tot negen maanden werkt.'' ,,Jazeker. Vooral mensen die veel kof fie en alcohol drinken kunnen meer last krijgen van drangklachten. Dus cafeïnevrije koffie ofwat meer water drinken is behulpzaam. Als de klach ten samenhangen met obstipatie, moet dat ook worden aangepakt. Overigens is het geen goed idee minder te drinken met als doel min der vaak naar de wc te moeten, want dat brengt je in een vicieuze cirkel. Door minder te drinken krijg je meer geconcentreerde urine, en dat prik- 'Minder drinken is geen goed idee. Dan krijg je geconcentreerde urine die de blaas prikkelt' kelt juist de blaas, waardoor de klach ten toenemen. Ook kan stress een negatief effect hebben op de urge incontinentie door een hogere span ning in de bekkenbodemspieren, waardoor je nog sneller drang krijgt. We adviseren dus ook regelmatig bekkenbodemfysiotherapie.'' ,,Ja. Het belangrijkste is eerst goed uit te zoeken om welke vorm van urine- verlies het gaat, omdat de behande lingen verschillend zijn. Bij stressin- continentie kom je sneller uit op een operatieve correctie dan bij urge in continentie. Het mooie is dat patiën ten al na een paar weken verlichting ervaren. Sommige mannen gaan overdag wel tien tot twaalf keer naar de wc, en dat is bijna niet te doen als je eens een dagje eropuit wilt. Zij krijgen echt weer een stuk leven terug, om dat ze weer kunnen zwemmen, fiet sen en doen wat ze willen zonder dik incontinentieverband. De verbete ring van de kwaliteit van leven is vaak enorm.'' Mijn puber praat nauwelijks met me. Hoort dat bij de leeftijd? Moet je wel of niet eten bij het innemen van medicatie? Door mijn baan heb ik weinig tijd over voor mijn gezin. Schiet ik tekort? GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 druppelen 'a Speelt leefstijl nog een rol? - EVELINE BROERS Het goede nieuws is dus dat er veel aan te doen is? Volgens cijfers van Continentie Stich ting Nederland hebben in ons land zo'n 3,5 miljoen mannen en vrou wen last van incon- tinentieklachten. Van ongeveer 300.000 mannen is het bekend, om dat zij naar een dokter zijn gegaan. Het ware aantal ligt hoger, mogelijk gaat het om 10 procent of meer van alle Neder landse mannen. Om het taboe rond dit onderwerp te doorbreken is er de Nationale Plas- dag, dit jaar op donderdag 16 sep tember. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Dat hoort inderdaad bij de leef tijd, maar daar is natuurlijk lang niet alles mee gezegd. Bovendien zetten we ons zelf met zo'n verklaring buitenspel. Dus eerst moeten we kijken of we het gedrag van je puber niet als actie kunnen zien, maar ook als reactie. Want mis schien is het een reactie op zijn of haar ervaring dat het in het ver leden mogelijk niet lonend is ge bleken om met jou een gesprek te hebben. Misschien is de kwa liteit van die gesprekken te laag geweest, bijvoorbeeld omdat je te vaak met een oordeel kwam. Of met een advies. Of misschien heb je hem te vaak gevraagd hoe het op school was, maar heb je nog nooit aan hem ge vraagd wat vriendschap eigenlijk voor hem bete kent. Ik zeg niet dat dit aan de hand is, want dat weet ik niet. Maar wel weet ik dat als wij ervoor zorgen dat de kwaliteit V-V van de gesprekken omhooggaat, de kwaliteit van de re latie vaak volgt. VOEDINGSDESKUNDIGE KLASKE VAN NORREN Op de bijsluiter staat of je de medicatie met of zonder maaltijd moet innemen. Reden om het te combineren met eten is bijvoor beeld om je maag-darmkanaal te beschermen. Sommige antibio tica moeten met de maaltijd wor den ingenomen omdat dan de goede bacteriën in de darm, die niet het doelwit van de kuur zijn, beter worden beschermd. Als een stof irriterend is voor de darm, kan inname met voedsel ook helpen. Maar als de opname van het medicijn wordt beïn vloed door het type voedsel dat je eet, kan het juist beter zijn om de medicatie op nuchtere maag te nemen. Zo kan de hoeveel heid vet in je maaltijd invloed hebben op hoe snel het medicijn wordt opgenomen, waardoor het al snel moeilijk wordt om het juiste effect te krijgen. Ook medicatie die niet lang in de zure maag mag blijven, moet op een nuchtere maag en met veel water worden ingenomen. En dan zijn er nog ingrediënten die je niet mag eten bij bepaalde medicatie, denk aan grape- fruit(sap) en granaatappel. Die remmen het leverenzym en dat zorgt er weer voor dat het medicijn minder snel wordt afgebroken met een ophoping van het me dicijn - en kans op bijwer kingen-tot gevolg. Volg dus altijd de bijsluiter van het medicijn op. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Als je wilt weten wie je bent, moet je kijken naar de rollen die je in je leven vervult: die van vader, werknemer, geliefde, vriend, zoon en/of broer enzovoorts. De optelsom daarvan ben jij. Als je wilt weten wat je echt belangrijk vindt in het leven, vraag jezelf dan af hoeveel tijd en aan dacht je aan elk van die rollen besteedt. En vervolgens hoeveel tijd en aandacht je aan elk van die rollen zou willen be steden. Aangezien onze tijd be perkt is, kunnen we niet in alle rollen excelleren. We moeten keuzes maken en in sommige rollen (tijdelijk) voor een zesje gaan om andere rollen beter te vervullen. De kunst van het leven is dat je helder hebt welke rollen voor jou het meest waardevol zijn. Vind je jezelf als vader waardevoller dan als werknemer? Je antwoord helpt bij het ver delen van de tijd en aan dacht die je hebt én bij het accepteren dat je niet overal even goed in hoeft te zijn. Een goede vader en redelijk goede werkne mer, dat kan de uitkomst zijn van een zeer ge slaagd leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21