GEZOND Ook mijn leven wordt beheerst door angsten Operatie lang niet altijd nodig voor mannen 20 René Diekstra Mannen kunnen net zo goed als vrouwen last krijgen van urinever- lies. Uroloog Eveline Broers (40) van Maxima MC in Eindhoven over wat je eraan kunt doen. Boxershorts met extra laagjes in het kruis a anderhalfjaar zijn de gezamenlijke repetities van mijn koor gelukkig weer begonnen. Ik heb het oefenen en uitvoeren erg gemist. Toch voelde het wat onwennig - zo niet ongemak kelijk - toen ik de zaal in kwam met tientallen andere koorleden, al zaten we netjes op 1,5 meter afstand en werd er denk ik voldoende geventi leerd. Dat gevoel werd ver sterkt toen de koorleider met adem- en stemoefeningen be gon. In mijn verbeelding zag ik uit tal van monden concen traties virusdeeltjes de zaal in 'In mijn verbeelding zag ik uit tal van monden allemaal virusdeeltjes de zaal in vliegen' vliegen. Ik probeerde me ge rust te stellen met de gedachte dat ik gevaccineerd ben en dus weinig te vrezen heb. Dat hielp even. Maar angst laat zich niet zo gemakkelijk het zwijgen op leggen. Zo was er al snel een stemmetje in mijn hoofd dat zich afvroeg of Pfizer wel vol doende weerstand zou bieden tegen de deltavariant. Zouden m'n medekoorleden met soortgelijke gedachten spelen? Ik kon het niet aan hun ge zichten zien, dus besloot ik maar voluit mee te doen met de repetitie. René Diekstra is voor het eerst weer bij een repetitie avond van het koor. Hij geniet ervan, maar heeft ook last van angstige gedachten. Drie kwartier later, toen de pauze aanbrak, was mijn angst verdwenen. Ik vroeg me zelfs af waarom ik me zo druk had gemaakt. Ik leef nog, heb geen Covid-symptomen, ben rede lijk beschermd en ik geniet van deze avond. Toen ik later naar huis reed, merkte ik hoezeer mijn leven, en naar ik veronderstel dat van veel mensen, wordt beheerst door angsten. Angsten voor pandemieën, ziekten, klimaat rampen, ongelukken, geweld, onveiligheid, armoede, afwij zing, vereenzaming, verlies van dierbaren, de dood, enzo voorts. Begrijpelijk dat we een groot verlangen hebben naar een angstvrij bestaan. Maar bestaat zoiets? Nee, zegt de inmiddels overleden dichter W.H. Auden die de Pulitzerprijs voor poë zie kreeg voor zijn gedicht The Age of Anxiety, vertaald is dat 'het tijdperk van de angst'. Hij begon aan het gedicht tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar voltooide het pas jaren daarna. Die waanzinnige oor log was dan wel over, maar de angst was niet weg. Mogelijk was die zelfs toegenomen, want die had andere bronnen volgens Auden. Zoals het niet meer te verdringen bewust zijn hoe beïnvloedbaar en kwetsbaar wij mensen zijn en hoe verschrikkelijk we ons ten opzichte van elkaar kunnen gedragen. Anders gesteld, onze be staansangst komt niet zozeer voort uit het denken over hoe de toekomst eruit kan zien, als wel uit de twijfel of we daar invloed op hebben. ,,De belangrijkste groep met serieuze klachten zijn de mannen die een prostaatoperatie hebben gehad, met name een prostaatkankeroperatie. Dat kan leiden tot zoveel urineverlies dat het probleem operatief moeten worden verholpen. Dat is een vorm van stressincontinentie, wat inhoudt dat de sluitspier niet meer goed werkt, bijvoorbeeld bij springen, hoesten, sporten of andere drukver- hogende momenten. Dan is er nog een groep mannen met urge (Engels voor 'drang') incon tinent, dat is urineverlies bij aan drang: je haalt het toilet vaak nét niet. Dat komt bij zowel mannen als vrou wen voor, en meer bij mensen met een neurologische aandoening, zoals MS, parkinson of na een beroerte. En dan heb je nog overloopinconti- nentie. Als je niet goed leegplast - bij een vergrote prostaat - kan een man last krijgen van urineverlies zónder dat hij aandrang voelt omdat de blaas simpelweg te vol raakt en overloopt. De blaas kan soms wel meer dan een liter urine bevatten zonder dat je het doorhebt.'' Vanaf welke leeftijd beginnen de problemen? ,,De meeste mannen die een pros taatoperatie ondergaan zijn 50-plus- sers. Ik denk dat in de totale bevol king zo'n 20 procent van de mannen boven de 60 jaar last heeft van enige mate van urineverlies. Urge inconti nentie kan al optreden op jongere leeftijd. Er is een grote groep die last heeft van licht urineverlies of na- druppelen. Die groep zien we niet vaak op ons spreekuur, vanwege schaamte of omdat de klacht niet zo ernstig is dat de patiënt behandeling overweegt. Veel mannen accepteren het en doen er verder niets aan; soms ver vangen ze vaker hun onderbroek, of zelfs dat niet, hoor ik weleens van partners. De stap naar een inleg- 'Als je een wandeling maakt, kun je een con- doomkatheter omdoen die vocht opvangt' kruisje of andere middelen is vaak groot; dat is immers toegeven dat er iets aan de hand is.'' Bovendien worden inlegkruisjes als iets vrouwelijks beschouwd. ,,Dat klopt. Vrouwen zijn vanwege hun menstruatie gewend inlegmate- riaal te gebruiken, voor mannen ligt dat gevoeliger. En er zijn ook prakti sche bezwaren. Op de mannenpoli in Veldhoven komen mannen die flink incontinent zijn na een prostaatkan- keroperatie, en zij vertellen dat er op mannentoiletten meestal niet van zelfsprekend een prullenbak staat, zoals bij vrouwenwc's. Ik heb weleens een man op het spreekuur gehad die vertelde: 'Ik vroeg bij de bar of ik misschien een prullenbakje kon meenemen naar het toilet, en de barman zei: 'Lever het maar gewoon hier in'. Alsofje tegen een vrouw zegt: 'Kom je ge bruikte tampon maar direct achter de bar brengen'. Dat wil je toch niet?'' „Jazeker. Na een prostaatoperatie is de kans op urineverlies in de eerste weken tot maanden hoog en wordt zo snel mogelijk begonnen met bek- kenbodemfysiotherapie. Na twaalf maanden is het overgrote deel van de patiënten niet meer incontinent; on geveer 26 procent van de mannen heeft na twaalf tot vijftien maanden nog pads nodig. Dat is enkele drup pels verlies. Als het ernstiger is, wordt verder gekeken, bijvoorbeeld naar de moge lijkheden van een operatieve correc tie, zoals een sluitspierprothese. Dat is een driedelig systeem van een manchet om de plasbuis, een ballon netje in de onderbuik en een pompje dat in de balzak wordt geplaatst en het mogelijk maakt om te plassen. Dit is de meest ingrijpende behande ling, maar ook een heel effectieve. Voor mannen met een nog redelijke sluitspierfunctie is ondersteuning van alleen een bandje bij de plasbuis vaak al voldoende.'' ,,Ja, zoals een condoomkatheter: een condoom met een zakje eraan die het vocht opvangt. Die kun je omdoen als je een lange wandeling gaat ma ken, dan hoefje niet met verband materialen rond te lopen. Sommige mensen zijn heel tevreden met een penisklem; een bandje dat de penis r- l-J DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 GO c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Als-ie maar blijft VIVIAN DE GIER ^aardoor krijgen man nen last van inconti- nentieklachten? - EVELINE BROERS Zijn er behandelingen? Zijn er ook alternatieven zónder operatie? Janneke Schellekens ontwerpt lingerie die inlegmateriaal overbo dig maakt. Dat deed ze al voor vrouwen, nu is er ook een lijn voor mannen. ,,Voor mannen is het een nog groter taboe om inlegkruisjes of incontinentiemateri- aal te dragen dan voor vrouwen, heb ik ge merkt. Daar kan onder goed bij helpen. De bamboe herenboxers die ik heb ontworpen zijn zwart en hebben, net als het dameson dergoed, meerdere laagjes bamboe in het kruis, die zowel anti- allergeen zijn als be schermen tegen natte plekjes. Deze bescher ming is onzichtbaar in het herenondergoed verwerkt.'' De eerste collectie Pavone Men bestaat uit drie modellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20