Rosita in het rood Landsadvocaat bepleit rigoureuze maatregel om stikstofcrisis te beteugelen Bijzondere vangst: dode slang van vier meter lang Walcheren Visvrienden beleven bij Zelzate dag van hun leven zeeland 5 vrouwen. 'Het was zó zwaar' Wolphaartsdijkse verrast op EK voor junior- Met het verdwijnen van de 1,5 metermaatregel lijkt ook het spatscherm zijn langste tijd te hebben gehad. Maar een rondgang langs winkels doet vermoeden dat ze nog wel een tijdje tussen klant en caissière blijven hangen. ,,Ik heb totaal geen last van de schermen, we zijn eraan gewend'', zegt Edwin Meier van de Jumbo in Oost Souburg. Maar zo denkt niet iedereen erover. »zeeland 2 Om de stikstofcrisis in de buurt van natuurgebieden snel op te lossen, zijn volgens de landsadvocaat ri goureuze maatregelen nodig. In een advies aan het departement stelt landsadvocaat Hans Besselink dat de overheid niet moet aarzelen om vergunningen van boeren in te trekken als hun bedrijven de stik stofnormen ver overschrijden. Direct stoppen Bij het intrekken van een vergun ning moet een veehouder vrijwel direct stoppen met boeren. Daar mee gaat die maatregel veel verder dan onteigening, waarbij het nog jaren kan duren tot een boerderij is opgedoekt. Volgens Besselink 'zal onteigening niet tot een snel resul taat kunnen leiden', maar 'intrek king van vergunningen kan dat wél.' Besselink schrijft dit in een brief aan het ministerie van Landbouw, ingezien door deze krant. De lands advocaat reageert op een niet-open- bare notitie van het ministerie waarin plannen staan om het mes te zetten in de veehouderij rond na tuurgebieden. Dat is nodig om de stikstofuitstoot te verlagen en zo woning- en wegenbouwprojecten De emoties zullen hierdoor bij boeren alleen maar oplopen mogelijk te maken die nu spaak dreigen te lopen. 'In de notitie zie ik dat vooral wordt aangestuurd op vrijwillige opkoop van bedrijven', schrijft Bes- selink. Volgens de landsadvocaat is echter grote(re) spoed nodig om op sommige plekken huizen of wegen te kunnen bouwen. Vrijwillig uit kopen heeft dan geen zin, zegt hij. 'Naar mijn mening is het dan ook onontkoombaar om ook al direct in te zetten op niet-vrijwillige beëin diging van piekbelasters.' Het intrekken van vergunningen wordt gezien als 'een nucleaire op tie' ofwel de zwaarst denkbare maatregel. ,,Voor veel boeren is hun vergunning heilig, daar moet je niet aankomen'', zegt de Leidse stikstof hoogleraar Jan Willem Erisman. ,,Ik begrijp goed dat het ministerie op zoek is naar oplossingen voor de korte termijn. Maar ik voorzie dat de emoties bij boeren hierdoor al leen maar oplopen.'' Nog geen besluitvorming Een woordvoerder van het ministe rie bevestigt het bestaan van het ad vies. ,,Daar nemen we kennis van. De stappen voor de verdere stik- stofaanpak brengen we in kaart en die gaan veel breder dan beëindi ging. Er is nog geen besluitvor ming.'' P6 It c? ZEELAND10 Samantha Schipper bedient de klanten bij de Jumbo in Oost-Souburg voorlopig nog vanachter een spat-scherm. foto dirk-jan gjeltema 'Pak veeboer vergunning af' Op het ministerie van Landbouw circuleert een voorstel om de vergunningen van boerenbedrij ven in te trekken die in de buurt van natuurgebieden te veel stik stof uitstoten. Dit wordt gezien als 'een nucleaire optie'. Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag —Jan Willem Erisman, hoogleraar dinsdag 14 september 2021 Zonnig met later buien. Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1