II ECONOMIE 17 Tv-programma Radar maakt cryptomunt om te waarschuwen rechter stappen om versoepelingen af te dwingen STEUN BEG ROTING HORECA Ton Voermans Hilversum De RadarMunt hebben de programmama kers hem genoemd. Met één druk op de knop kon-ie live. ,,Dat hebben we niet gedaan. We willen er niet aan verdienen en het zou een hoop gedoe worden om later iedereen zijn geld terug te geven'', zegt Antoinette Hertsenberg van Radar. ,,We wilden laten zien hoe verschrikkelijk gemakkelijk het is om een munt te maken. Er zijn programma's die gebruikmaken van bestaande cryptomunten zoals Ethereum. Het is een kwestie van minuten om een munt op te richten.'' Radar laat zien hoe met nieuwe munten via een 'pump-and-dumpsysteem' veel geld verdiend wordt. ,,Een influencer gaat die munten promoten en vervolgens worden ze gedumpt als de koers is gestegen. De munt crasht en de mensen erachter gaan er met het geld vandoor. Wie laat is ingestapt, vangt de klappen op.'' Radar waarschuwt voor de cryptomunten die beroemdheden aanprijzen. ,,Mensen weten verbazend weinig over cryptomun- ten. Van ons Radarpanel zegt 54 procent slecht tot matig op de hoogte te zijn. Mensen denken dat ze op tijd in moeten stap pen in die nieuwe kleine mun ten, terwijl juist die ner gens op geba seerd zijn. Het is echt het digitale wilde westen. Er zijn momenteel 12.000 cryptomunten die je kunt kopen.'' Die koersstijgingen kunnen duizeling wekkend zijn. Toen Kim Kardashian de Ethereum Max op Instagram onder de aan dacht bracht bij haar 250 miljoen volgers schoot de koers met meer dan 1000 procent omhoog. Het is niet bekend wie er achter zit. De Britse financiële toezichthouder waarschuwde investeerders dat ze al hun inleg kwijt konden raken. Witwassen Ingrijpen kan echter niet. Het ontbreekt internationaal aan toezicht op de crypto- munten. Volgens Hertsenberg is het tijd dat in Nederland de Autoriteit Financiële Mark ten er werk van gaat maken. Er is wel enige controle, maar dat betreft de bedrijven die op internet handelsplaatsen voor crypto- munten aanbieden. Zo waarschuwde De Nederlandsche Bank vorige maand voor handelsplatform Binance. Klanten zouden ongemerkt betrokken kunnen raken bij witwaspraktijken of terrorismefinancie- ring. Radar kloonde een bestaande crypto- munt. Je kunt ook vanaf niets een munt laten bouwen. ,,Dat kost minimaal zo'n 12.000 euro'', zegt Dale Harrison van het Amerikaanse softwarebedrijf Chetu. ,,Dan heb je je eigen munt waarmee je kunt doen wat je wilt. Wij leveren alleen de software.'' Wit er daarna mee gebeurt weet hij niet. ,,Ik handel niet in crypto- munten.'' Cryptomunten zijn echt het digitale wilde westen. Er zijn 12.000 munten van KHN, maar de vakbond vreest dat de brancheorganisatie zichzelf over schreeuwt met al die kortgedingen en dreigende teksten als 'we zijn woest'. ,,Het gevaar is dat mensen gaan denken 'daar heb je die klaaglui weer'. En je kunt wellicht je verhaal kwijt in de media, maar neemt het kabinet je serieus en krijg je nog wel gedaan wat je wilt?" Gezien de ervaringen met eerdere kortgedingen - ook van brancheorgani saties uit andere sectoren - denkt Vlek dat het weinig zoden aan de dijk zet en hij vermoedt dat het de communicatie tussen partijen niet ten goede komt. Het steeds luider wordende ge schreeuw laat volgens de bestuurder van FNV Horeca vooral zien hoe levensgroot het gevoel van onmacht is. ,,Ik hoor van veel horecaondernemers dat ze zwaar teleurgesteld zijn in de overheid. Ze voe len zich gebruikt en afgerekend, nu ook weer met de vaccinatiebewijzen." Branchespecialist Jos Klerx van Rabo bank begrijpt wel waarom de horeca ondernemers hard op de trom slaan. ,,Ze hebben ook wel een punt", zegt hij. De lockdowns hebben bij veel onderne mers diepe sporen achter gelaten. Niet al leen hebben ze zich diep in schulden ge stoken om overeind te blijven, ook hebben ze geen enkele grip op de situatie. ,,De ondernemers klagen dat ze hard getroffen zijn. En dat is ook precies wat het is", zegt de horeca-expert, wijzend op de resultaten van een recent rapport van het Centraal Bureau voor de Statis tiek waaruit bleek dat van alle bedrijfs sectoren de horeca het hardst geraakt is. Reddingsboei Zo kende de sector vorig jaar een omzet daling van 40 procent. Uit het rapport blijkt dat de steunpakketten een red dingsboei zijn geweest voor de hele sec tor. Met dank aan die financiële steun is de gevreesde golf aan faillissementen en bedrijfsopheffingen voorkomen. Volgens Klerx is dat naast de steun mede te danken aan de opgebouwde schulden en het interen op eigen ver mogen. De overheidssteun dekt lang niet alles, wil hij maar zeggen. ,,De steun is, zeker afgezet tegen andere lan den, goed, maar steunregeling NOW Veel ondernemers zijn zwaar teleurgesteld in de overheid. Ze voelen zich gebruikt vergoedt niet volledig de personeels kosten en de regeling tegemoetko ming vaste lasten dekt niet altijd alle lasten." De vrees van KHN dat bedrijven op de fles gaan als straks de nood- steun stopt, deelt Klerx. Vooral voor de zakelijke hotels - die afhankelijk zijn van grote congressen, evene menten en internationaal toerisme - en de nachthoreca worden het vol gens hem spannende maanden. Worsteling Volgens Klerx is de overheidssteun voor veel ondernemers een worste ling: aan de ene kant zijn ze dank baar, aan de andere kant hadden ze liefst geen beperkingen gehad. ,,In een gezonde economie gaan bedrij ven failliet en vindt er innovatie plaats. Maar als bedrijven failliet gaan door maatregelen van de over heid, dan is dat heel zuur." Het is aan KHN om actief op te ko men voor de belangen van de achter ban, maar hoe effectief is het optre den eigenlijk? De resultaten lijken wat mager: de horeca is lang op slot gebleven, versoepelingen kwamen laat, de kortgedingrechters willigden de eisen niet in. Maar Robèr Willem- sen, voorzitter van KHN, vindt dat de lobby succesvol is. ,,We voeren nog steeds stille diplomatie, en dat doen we met succes", claimt hij. ,,Ja, er zijn zat dingen die we niet hebben gerea liseerd. We zijn niet volledig open en we zijn niet voor de volle 100 procent gecompenseerd. Maar we hebben wel degelijk dingen bereikt: zo zijn bepaalde beperkingen van tafel ge gaan, is de TVL uiteindelijk wel degelijk versneld uitbetaald, zijn de sluitingstijden aangepast. Dus ja, we hebben invloed gehad." Of die aanpassingen er sowieso niet waren gekomen? Willemsen sluit niet uit dat het kabinet die toch wel had doorgevoerd, maar hij denkt dat de strijd van KHN de boel wel degelijk heeft versneld. Spijt over hoe de horecabranche zich naar buiten We voeren nog steeds stille diplomatie en dat doen we met succes toe manifesteert, heeft hij niet. Dat de horecabranche steeds feller lijkt te worden in haar uitlatingen, kan Willemsen beamen. Volgens hem moeten de ondernemers wel, omdat het 'het kabinet lichtjaren ver wijderd is van de realiteit'. Dat dit soort uitlatingen het draagvlak kan ondermijnen, zoals FNV'er Vlek vreest, wijst Willemsen van de hand. Mochten mensen denken 'wat een klaagzang daar bij die horeca', dan raadt hij hun aan om zich te verdie pen in de situatie van horecaonder nemers. ,,Die hebben 6 miljard euro aan eigen geld in hun bedrijf gesto ken en daarnaast zijn enorme schul den opgebouwd." Duidelijk is dat de horeca niet van plan is een toontje lager te zingen. Sterker, Willemsen sluit niet uit dat KHN nog een kort geding begint rond verlenging van de noodsteun. ,,We zullen doen wat nodig is." dinsdag 14 september 2021 Wat koop je als je een cryptomunt koopt? Vooral hoop dat-ie meer waard wordt. Consumentenprogramma Radar liet gisteravond zien dat iedereen bin nen een paar uur een cryptomunt in de markt kan zetten. -Antoinette Hertsenberg Voorzitter van Koninklijke Horeca Neder land (KHN) Robèr Willemsen (links) tijdens een kortgeding tegen de Staat. KHN deed in aanloop naar Prins jesdag zelf voorstellen voor econo misch her stel van de sector. - Edwin Vlek, FNV Horeca Robèr Willemsen, voorzitter Koninklijke Horeca Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17