nationale vacaturebank 15 INTERVIEW GYNAECOLOOG GUNILLA KLEIVERDA Gunilla Kleiverda werkte dertig jaar in het Flevoziekenhuis en twintig jaar voor Women on Waves. Nu gaat de gynaecoloog- met-een-missie met pensioen. Hoe is het anno 2021 met 'baas in eigen buik'? ,,Het moet een reguliere medische behandeling worden. De vrouw beslist, de abortuspil bij de drogist.'' Het erkennen van de autonomie van vrouwen kan nog altijd beter vol gens Gunilla Kleiverda (1955). „Vrou wen geven via sociale media met #genoeggezwegen aan dat zij niet altijd een keus hebben. Ze mógen niet thuis bevallen of de bevalling móét worden ingeleid, ze móéten aan het CTG (hartfilmpje van het kind, red.) en krijgen een knip zonder dat het hen wordt gevraagd. Onderzoek en behandeling kunnen echter alleen met toestemming van vrouwen. Zij hebben een basaal recht om ja of nee te zeggen. Dat is ook het standpunt van artsenfederatie KNMG.'' Kleiverda verzet zich tegen onno dige medicalisering. ,,Natuurlijk is het een vooruitgang dat we met echo's in een vroeg stadium ontdek ken dat de foetus een open ruggetje heeft. Maar standaardgebruik van het CTG door gynaecologen bij een be valling kent ook nadelen, zoals meer kans op een kunstverlossing of kei zersnede. In Nederland krijgt 46 pro cent van de vrouwen tijdens de eer ste bevalling een knip. In Denemar ken is dat 7 procent en in Zweden 6 procent. Als vrouwen laten weten geen knip te willen, mag je die als zorgverlener niet zetten, ook al maak je je zorgen over het kind. Als in spoedsituaties ingrijpen nodig is, moet het nog steeds in overleg, met goede informatie, instemming en respect voor de autonomie van vrou wen.'' Zelf leerde Kleiverda tijdens haar opleiding niet vrouwen om toestem ming te vragen. Als opleider in het Flevoziekenhuis vertelt zij jonge arts-assistenten en verloskundigen dat achter elke barende vrouw een compleet mens zit, met een voorge schiedenis en wensen. „Jargon als 'Verloskamer 6 moet om 12.00 uur getoucheerd' kon bij mij niet door de beugel.'' Plichtlijnen Zorgverleners hebben volgens haar het beste voor met vrouw en kind, maar realiseren zich niet altijd dat voor hen gewone handelingen voor zwangeren en barenden niet vanzelf sprekend zijn. ,,Zij vergeten vrouwen te informeren en ervaren richtlijnen te vaak als plichtlijnen.'' Zo hebben we in Nederland de richtlijn dat de gynaecoloog tijdens de bevalling elke twee uur inwendig onderzoek doet. De WHO raadt om de vier uur aan. ,,Geef vrouwen de tijd en grijp niet onnodig in.'' Net zo belangrijk als zelfbeschik king bij zwangerschap en bevalling, vindt Gunilla Kleiverda autonomie van vrouwen in de abortuszorg. ,,Niet elke zwangerschap is gewenst. De morning-afterpil haal je zonder re cept bij de apotheek. Ben je een paar dagen over tijd, dan zouden vrouwen niet zelf mogen beslissen en beschik ken over een medicamenteuze zwan gerschapsafbreking als de overtijd behandeling (tot zes weken zwanger, red.)?'' Ze wil ook hier de wens van vrou wen respecteren. ,,Zij beslissen over het voorkomen van zwangerschap door anticonceptie en, als dat niet lukt, over niet zwanger willen zijn. Meestal omdat ze overtuigd zijn dat ze een toekomstig kind niet kunnen geven wat ze zouden willen.'' Het afbreken van een zwanger schap na zes weken valt in Nederland onder de abortuswet (1984). Huis artsen mogen geen Mifepriston voor zwangerschapsafbreking tot negen weken verstrekken. Vrouwen moeten daarvoor naar een abortuskliniek. Kleiverda: „Gynaecologen en huis artsen gebruiken Mifepriston echter ook bij een spontane miskraam. Een curettage in het ziekenhuis is dan niet nodig. Het middel is zelfs de beste behandeling. Toch zit deze pil niet in het basispakket, curettage wel. Bij een miskraam begeleid door de huisarts, moeten vrouwen Mife- priston zelf betalen. De politiek wil niet dat met deze pil bij miskramen onbedoeld ook de zogenoemde abor tuspil wordt vergoed.'' Een wetsvoorstel van GroenLinks en PvdA over verstrekking van de abortuspil door huisartsen wacht op behandeling in de Tweede Kamer. D66 stelt voor de vijf dagen bedenk- Als vrouwen laten weten geen knip te willen, mag je die als zorgverlener niet zetten tijd voor zwangerschapsafbreking af te schaffen. Kleiverda steunt beide voorstellen, als tussenstappen. „Abortus moet helemaal uit het strafrecht, het moet een reguliere medische behandeling worden. De vrouw beslist, de abortuspil bij de drogist. De abortuspil is veilig en moet toegankelijk zijn en vergoed worden voor zowel miskramen als een vroege abortus. Dan kunnen vrouwen daadwerkelijk baas in eigen buik zijn.'' Abortusboot Vanaf het begin in 1999 is Kleiverda als gynaecoloog betrokken bij Wo men on Waves. Deze stichting geeft informatie, trainingen en workshops en biedt veilige abortus buiten de territoriale wateren in landen waar abortus illegaal is, op de 'abortus boot'. Sinds 2005 kunnen vrouwen, na een digitaal consult, bij Women on Waves Mifepriston bestellen. Daarmee kunnen zij zelf een abortus opwekken als zij niet langer dan ne gen weken zwanger zijn. Complica ties zijn dan zeldzaam. ,,Onze medicamenteuze abor tushulpverlening online betekent veel voor vrouwen over de hele we reld. Het biedt een alternatief voor illegale abortussen, waar zovelen aan overlijden. Nu met Covid-19 zien we dat online verstrekking van de abortuspil in veel landen reguliere zorg is.'' Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl ik ben die ZORGVULDIGE STYLIST die jullie team komt versterken. wie je ook bent, wat je ook wil worden, GO DINSDAG 14 SEPTEMBER 2021 'Abortus moet helemaal uit het strafrecht' Annemiek Onstenk Almere Gunilla Kleiverda: „Jargon als 'Verlos kamer 6 moet om 12.00 uur getou cheerd' kon bij mij niet door de beugel.'' FOTO MARCO OKHUIZEN - Gunilla Kleiverda O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15