Taliban 2.0: 'Vrouwen mogen studeren, maar wel apart' Aarde wacht met smart op gruis van proefboringen: was er leven op rode planeet? 8 Stukje bij beetje ontrafelen wij aardbewoners de geheimen van planeet Mars. Een Marsverkenner verzamelde vorige week twee nieuwe monsters. Die geven over een jaar of tien mogelijk antwoord op de vraag of er ooit leven was op de planeet. Rondlopen op Mars, dat gaat (nog) niet. Daarvoor is er te weinig zuurstof, de lucht bestaat er voor 95 procent uit kooldioxide. Maar zouden we een eindje op de rode planeet kunnen wande len - wetenschappers moeten dan een manier vinden om die kooldioxide om te zetten in zuurstof- wat zien we dan? ,,Je moet je een heel droog, bergachtig gebied voorstellen met veel rotsen, hier en daar zandduinen", zegt Inge Loes ten Kate, Marskenner en uni versitair hoofddocent aan de Universiteit Utrecht. „Plekken op de aarde die je er een beetje mee kunt vergelijken zijn de Atacama-woestijn in Chili, heel droge delen van de Amerikaan se staat Utah, stukken van Ant arctica. Al is daar natuurlijk wel stromend water, en op Mars niet.'' Vorige week boorde de Mars verkenner Perseverance Rover twee monsters uit een stuk rots, die volgens de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie Nasa 'waarschijnlijk vulkanisch' was, met 'hints van zouten die oud water kunnen bevatten'. Ten Kate: ,,Dat het vulkaange steente is, verbaast me niet heel erg. Het zoutgehalte zou wel interessant kunnen zijn.'' Het is een flinke uitdaging, materiaal verzamelen op een planeet waar geen mensen kunnen komen, en dat materi aal vervolgens ook nog eens nauwkeurig analyseren. ,,Op zich weten we mede dankzij beelden al heel veel van Mars'', stelt Ten Kate. ,,We weten zo'n beetje wat de condities daar zijn. We weten dat er ooit stro mend water moet zijn geweest, we krijgen een idee van de mi neralen die op Mars aanwezig zouden kunnen zijn. Maar als we het materiaal hier op aarde echt gedetailleerd kunnen on derzoeken, zouden we in een klein monster veel meer kun nen ontdekken.'' Robot Of er een robot naar Mars ge stuurd zou worden die deze monsters zou kunnen maken, was nog een hele discussie, weet Ten Kate, die eerder be trokken was bij de voorganger van de Perseverance Rover, Cu riosity. ,,Een andere optie was om een robot te sturen die daar méér kan doen, maar die geen monsters zou nemen die naar de aarde gebracht kunnen wor den.'' Op die monsters, Montdenier en Montagnac geheten, moeten we nog wel een tijdje wachten. De verwachting is dat het nog een jaar of tien duurt voordat een nieuwe missie de contai nerbuisjes met het materiaal ophaalt. ,,Tot die tijd liggen de Als we organismen aantreffen, hoe zien die e precies uit? samples daar gewoon'', zegt Marskenner Ten Kate. Leven Het materiaal zou uiteindelijk meer moeten vertellen over die ene buitengewoon interessante kwestie: was er ooit leven op Mars, wanneer dan, en wat pre cies? Nasa wil met de Perseve rance bewijs vinden dat er mi croben (organismen die te klein zijn om met het blote oog te kunnen zien) hebben geleefd op de rode planeet, die een stukje kleiner is dan de aarde. Curiosity trof al organisch materiaal aan. In de Jezero-kra- ter, waar de zeswielige Perseve rance nu is, zijn de omstandig heden voor leven volgens de onderzoekers gunstiger, wat de kans op een belangrijke vondst vergroot. Mogelijk mondde er lang, lang geleden een rivier uit in een meer. ,,Dat wordt na tuurlijk heel spannend'', blikt Ten Kate alvast tien jaar voor uit. ,,Als we micro-organismen aantreffen, hoe zien die er dan precies uit?'' Het materiaal op Mars kan volgens haar niet alleen veel vertellen over de historie van die planeet, maar ook over onze eigen aarde. ,,We weten heel weinig van de vroegste historie van onze eigen planeet. 3,5 mil jard jaar geleden, toen er op aarde leven ontstond, was er op Mars waarschijnlijk veel water. Op aarde is het leven zich sinds die tijd alsmaar blijven ontwik kelen, op Mars is dat veel vroe ger gestopt. Dat maakt het ma teriaal ook voor onze eigen pla neet heel interessant.'' Dat heeft de minister voor Hoger Onderwijs van de nieuwe taliban- regering gisteren bekendgemaakt op een persconferentie. Minister Abdul Baqi Haqqani legde het nieuwe beleid uit, enkele dagen na dat de nieuwe heersers van Afgha nistan een regering hadden ge vormd die volledig uit mannen be staat. Vooral de westerse wereld wil weten in hoeverre de taliban nu an ders gaan handelen dan de eerste keer dat ze de macht hadden, eind jaren 90. Toen mochten meisjes en vrouwen geen onderwijs krijgen en werden ze goeddeels uitgesloten van het openbare leven. De taliban hebben meerdere ke ren gesuggereerd dat ze zijn veran derd, ook in hun houding ten op zichte van vrouwen. Ze hebben de afgelopen dagen echter geweld ge bruikt tegen vrouwelijke demon stranten die gelijke rechten eisen. Minister Haqqani zei dat de taliban de klok niet twintig jaar terug wil len draaien. ,,We zullen beginnen voort te bouwen op wat er vandaag bestaat.'' Vrouwelijke universitaire stu denten zullen echter te maken krij gen met beperkingen onder de tali ban, waaronder een verplichte dresscode. Haqqani zei dat hijabs verplicht zullen zijn, maar specifi ceerde niet of dit verplichte hoofd doeken of ook verplichte gezichts bedekkingen betekent. ,,We zullen niet toestaan dat jongens en meisjes samen studeren'', zei hij. ,,We zul len geen gemengd onderwijs toe staan.'' Vakken Haqqani zei verder dat de vakken die aan universiteiten worden on derwezen ook zullen worden her zien, maar wilde daarover niet ver der uitweiden. De taliban, die een harde interpretatie van de islam on- derschrijven, hadden muziek en kunst verboden tijdens hun vorige regeringsperiode. De uitspraken van de nieuwe heersers worden zeker niet voor waar aangenomen. ,,De taliban lie- gen en Frankrijk zal geen enkele re latie aanknopen met hun nieuw ge vormde regering'', zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian zaterdag al. - Bob van Huët v-T 1 MAANDAG 13 SEPTEMBER 2021 GO Over tien jaar komen de monsters van Mars Chris van Mersbergen Utrecht Inge Lops' ten Kate, Marskenner E De Perseve rance speurt op Mars naar mogelijk bewijs van leven. foto afp KABOEL Vrouwelijke studenten in Afgha nistan kunnen blijven studeren aan universiteiten, ook op post doctoraal niveau. Wel gebeurt dit in aparte klaslokalen en isla mitische kleding is verplicht. Meisjes lopen in Kaboel de trap op in hun school gebouw, op weg naar de les. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8