Wie naar het MH17-proces luistert, snapt dat tijd niet alle wonden heelt Overheid kan straks bedrijf inseinen bij risico cyberaanval €1233.- €59,99 12." €79,99 24 €49,99 €119.- 29." koopjedealTÏl) 6 LINDA AKKERMANS GILLETTE SCHEERMESJES Een dochter die droomt dat ze door het rampgebied dwaalt en blijft roepen: pap, waar ben je nou? Een zus die bin nenkort gaat trouwen, maar de gene die haar getuige zou zijn, is er niet meer. Een vader die al zeven jaar lang andere jonge vrouwen voor zijn dochter Elsemiek aan ziet. Maar ze is het nooit, want Elsemiek zat samen met 297 ande ren op vlucht MH17. In het MH17-proces is het woord inmid dels aan de nabestaanden. 91 nabe- staanden maken gebruik van het spreekrecht. Vier dagen zitten er nu op, nog zes te gaan. Het is maar goed dat ik geen rechter ben, want de verhalen komen zo binnen dat ik achter mijn laptop of voor de tv al regelmatig mijn tranen weg pro beerde te knipperen. Zoveel mensen die maar moes ten hopen dat hun dierbaren nog enigszins heel thuiskwamen. De onmacht als de telefoon ging: er is wéér iets gevonden. Het verdriet om nooit gemaakte herinnerin gen. De woede om de houding van Rusland en de vier verdachten die weigeren te komen. Kippenvel kreeg ik ervan. Maar ik was ook een beetje in shock over andere dingen die ter sprake kwamen. Zo verloor Cécile haar zus, zwager, neefje en nichtje bij de aanslag. In de rechtbank vertelde ze hoe De verhalen komen zo binnen dat ik vaak mijn tranen probeer weg te knipperen troostend het was toen de eerste lichamen in Nederland kwamen en er enorm veel mensen langs de weg stonden. Er was sowieso volop medeleven. Maar inmiddels zijn er helaas ook andere reacties, zoals 'het is al zeven jaar geleden, hoor'. Of: 'nu weten we het wel'. Wat is het toch, dat mensen zulke dingen zeggen? Of het nou om MH17 gaat of rouw in het alge meen. Waarom tegen een weduw naar zeggen dat hij zijn verdriet onderhand een plekje moet geven als hij na een paar jaar nog stuk zit? Hoezo zeg je tegen iemand die zijn hond net heeft begraven dat-ie maar een nieuwe moet kopen? Wat heeft het voor zin om na de zoveelste miskraam tegen een vrouw te zeggen dat de tijd alle wonden heelt? Ik snap dat het moeilijk kan zijn om woorden te vinden in be paalde situaties, maar zeg dan ge woon niks. Of luister vandaag eens mee met het MHi7-proces. Daarna snapt iedereen voor eens en voor altijd dat tijd helemaal niet alle wonden heelt. Of zoals een nabe staande het verwoordde: het ver driet wordt niet minder, het is al leen langer geleden. Het kabinet zet de stap omdat het een gapend gat in de wetgeving ontdekte. Belangrijke bedrijven zoals voedselleveranciers of uni versiteiten kunnen nu nog niet gewaarschuwd worden bij een aanval. Bij Albert Heijn leidde dat bijvoorbeeld tot lege kaasschap pen, eerder werden de websyste men van de Universiteit van Maastricht langere tijd gegijzeld. De digitale diensten van de overheid mogen nu alleen bedrij ven in de 'vitale infrastructuur' waarschuwen, zoals drinkwater voorzieningen, financiële instel lingen of elektriciteitsbedrijven. Het kabinet vindt dat een la cune in de wet uit 2016, waar het nu iets aan wil doen. Zo gafminis- ter Grapperhaus (Justitie) aan dat hij 'wat verbaasd' was, toen waar schuwen onmogelijk bleek. De schade van cybercrime is volgens hem jaarlijks zesduizend miljard dollar. Een speciale dienst van van het ministerie van Economische Za ken en Klimaat gaat vanafvandaag bedrijven daarom 'proactiefinfor- meren', bijvoorbeeld als er een be veiligingslek zit in hun cyberver dediging. „Jaarlijks wordt één op de vijf bedrijven slachtoffer van een cy- beraanval. Dat is én te veel én heeft soms grote gevolgen voor onze maatschappij", zegt staatsse cretaris Keijzer (Economische Za ken. ,,Alleen Nederlanders be wuster maken is niet genoeg. Het is van groot belang dat we ook vanuit de overheid beschikbare dreigingsinformatie zo goed en zo snel mogelijk delen met de be drijven die het aangaat.'' Toch is het plan slechts een eer ste stap. Cyberaanvallen gaan vaak zo snel dat er eigenlijk auto matisch alarm geslagen moet worden, maar daarvoor moeten bedrijven hun IP-adressen en do meinnamen met de overheid de len. Hiermee begint dit najaar een proef bij veertig bedrijven. Beoordeeld met een 9,2 Kortingen tot wel 90% v Snelle levering in NL BE 30 dagen bedenktijd Elektrische Step van Denver Kan tot 20 km per uur en laad snel op Flat Mop Zelfreinigend Mechanisme Licht in gebruik en makkelijk op te bergen 60-PACK Kodak Batterijen Kies uit AA- of AAA-batterijen V Keuze uit 8 of 16 pack V Gillette Mach3, Mach3 Turbo Fusion5 v De goedkoopste van NL! L android 0 Smartwatch met Bewegingstracking Met slaapanalyse, calorieën- en stappenteller Altijd de beste deal! Modieuze Lederen Damestas Ontworpen naar Italiaans design! Deals geldig tot vanavond 23:59 Ga nu snel naar koopjedeal.nl Comfort 2.0 Boxspring Met 7-zone pocketvering Incl. onderboxen, pocketveringmatrassen, topper en hoofdbord MAANDAG 13 SEPTEMBER 2021 GO Bedrijven die gevaar lopen door hackers te worden aange vallen, worden vanaf vandaag gewaarschuwd door de over heid. Dit was een vurige wens van het kabinet omdat cy- beraanvallen op bijvoorbeeld supermartketens 'ontwrich tend' kunnen werken. Tobias den Hartog Den Haag VOORRAAD BEPERKT GESCHIKT VOOR:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6