is 'Boodschap Unmute Us-actie kan niet worden genegeerd' Kabinet houdt rem binnen bereik 5 gen. In de gemeenteraad doet onze partij echt haar best om er iets aan te doen, maar het is lastig. Veel regelgeving wordt bovendien niet lokaal gemaakt, maar in Den Haag.'' Het steekt de aanwezigen in het Westerpark dat wonen in Nederland de laatste decennia iets lijkt te zijn geworden waar van de rijken profiteren, en waar de minderbedeelden krom voor moeten liggen. De vele honder den protestborden wijzen naar de vermeende schuldigen en profiteurs: De VVD, in het bij zonder premier Rutte, en de huisjesmelkers, in het bijzonder prins Bernhard junior, die in Amsterdam vele tientallen pan den bezit en verhuurt. ,,Wonen zou een grondrecht moeten zijn'', zegt Marieke Val- star uit Amsterdam. ,,Het lijkt wel of we dat de laatste jaren ver geten zijn. Terwijl ik denk: als je het woningprobleem oplost, los je heel veel andere sociale pro blemen deels op. Maar dan moet de politieke wil er wel zijn.'' Ik zou wel een sociale huurwoning willen, maar die is niet te krijgen Voor Rutte en zijn kabinetten lijkt het woningvraagstuk de laatste elf jaar geen prioriteit te zijn geweest, zegt Hagar Bogers. ,,Rutte heeft er niets aan gedaan, en dat gaat hij ook niet doen als hij weer premier wordt.'' Dat idee heeft ook Genevieve. Zij woont in de buurt van het Wes terpark en ziet hoe huizen voor steeds gekkere prijzen worden verkocht en verhuurd. ,,Mensen verdienen er bakken met geld aan. Voor anderen bete kent het alleen maar stress. Mijn dochter heeft over een paar jaar een woning nodig, maar ik weet niet hoe ze die moet betalen.'' Een van de Nederlanders die kon profiteren van de woning markt is Fabienne uit Rijswijk. Zij verkocht haar woning in Amsterdam een paar jaar geleden voor een mooie prijs, en heeft daarom nu een relatief luxe leven met lage woonlasten. ,,Om me heen zie ik ook veel mensen die nergens last van hebben. Die hebben tonnen op de bank om een huis te kopen of hebben een tweede huis dat ze verhuren, zodat ze per saldo helemaal geen woonlasten hebben. Onder hen is de woningmarkt dus ook een belangrijk gespreksonderwerp, maar dan vooral de vraag hoe je eraan kunt verdienen. In mijn ogen zorgt dat alleen maar voor meer tweedeling. Daarom ben ik hierheen gekomen.'' Basisvoorziening Wat moet er gebeuren? De lijst met wensen is lang. Meer betaal bare woningen, strengere regels voor de vrije huursector en het wegstrepen van de verhuurders heffing, de belasting die woning corporaties betalen waardoor ze minder geld overhouden om te investeren in hun bestand van sociale huurwoningen. De cen trale wens is dat wonen weer een basisvoorziening wordt voor iedere Nederlander, en niet een manier voor de rijken om hun zakken verder te vullen. Uit dui zenden kelen klinkt het: 'Mensen boven markt.' De politie heeft na afloop van het Woonprotest tientallen ar restaties verricht, toen een groep zich afsplitste toen de protest mars arriveerde op de Dam. De politie benadrukt dat de arres tanten aanhangers zijn van de kraakbeweging en losstaan van de grote groep demonstranten die opkwam voor betere huisves tingskansen. De arrestaties zijn verricht toen de demonstratie al voorbij was en het gros van de demonstranten naar huis was. Carla van der Wal Eindhoven Goed, er was wat gesteggel over het precieze aantal deelnemers in tien steden. Gemeenten meldden lagere aantallen dan de organisatie, die meldt dat 150.000 mensen de straat op gingen om zo snel moge lijk weer naar evenementen en festivals te kunnen. Maar ook als het er minder waren is duidelijk: het was topdrukte, zaterdag bij de protesten van Unmute Us. In Am sterdam riep de organisatie zelfs op niet meer te komen. Dansend en zingend gingen mensen de straat op, alvast het massale feest vierend dat ze nu nog wordt ontzegd. In onder meer Utrecht en Groningen waren er ook duizenden toeschouwers. In die laatste plaats reden 25 wagens mee met muziek. En er waren de vrolijke borden, zoals in den Haag: 'Ben geen wappie, wil wel op stap- pie' Of, in Eindhoven: 'Het festivalt allemaal niet mee'. Dat laatste had Ziggy Willemse opgeschreven. Wie hem spreekt, begrijpt dat er leed schuilgaat ach ter de blije protesten, waar het niet in acht nemen van de 1,5 meter het enige smetje was. Willemsen zit al negentien maanden zonder zijn werk in de evenementenbranche en bezorgt boodschappen om de huur te kunnen betalen. ,,Het be leid in Nederland is oneerlijk.'' Dat wordt harder gevoeld dan ooit, nadat niet alleen bij voetbal- Als het nu nog stil blijft, is het kabinet alle realiteitszin verloren wedstrijden maar ook in Zand- voort tijdens de Formule 1-race wél mensenmassa's bij elkaar kwamen en - nog pijnlijker voor de cultuursector - bij dat laatste evenement ook optredens te zien waren. Nu nog meer mensen deel namen aan Unmute Us dan bij de eerdere editie vindt initiatiefne mer Jasper Goossen dat een bood schap is afgegeven die 'niet meer genegeerd kan worden'. ,,Als het nu stil blijft, is het kabinet alle rea liteitszin verloren.'' Dat het zo ver komt, geloven concertorganisator Mojo en festi valorganisator ID&T niet. Zij de den ook mee aan het protest. ,,We gaan er vanuit dat wij morgen positief nieuws krijgen tijdens de persconferentie'', aldus ID&T. Dat goede nieuws kwam nog iets eerder, toen gisteravond de eerste berichten uit het Catshuisoverleg doorsijpelden. Dankzij versoepe lingen per 25 september kunnen evenementen weer worden her vat, met qr-codes. Het ergste lijkt nu achter de rug. Nederland stevent af op een vacci natiegraad van zo'n 85 procent. Een hoog percentage, ook wereld wijd. Toch is minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge verre van gerust. Nog zo'n 1,8 miljoen Nederlandse 18-plussers hebben geen vaccinatie gehad of immuni teit opgebouwd. ,,Dat kan in het najaar de kapotte en uitgeputte zorg weer in het werk storten. En een piek in het aantal ziekenhuis opnames kan die echt niet meer aan'', aldus De Jonge eerder. Het kabinet kijkt dan ook nauw gezet naar een land als Denemar ken, dat afgelopen vrijdag alle coronaregels losliet. Een opleving daar kan het kabinet aanzetten op de rem te trappen. Al weet het kabinet dat de coronavermoeid heid groot is en de spanning tus sen wel en niet-gevaccineerden oploopt. In de Tweede Kamer vormen PVV, Forum voor Democratie en BBB bovendien een kamp dat lie ver sneller meer regels overboord ziet gaan. Ook vinden enkele par tijen dat het coronabewijs gezien kan worden als een middel om toch meer mensen tot vaccinatie te laten overgaan. Het kabinet hoopt met het be sluit van morgen wel één discussie af te schudden. Door alle 'uitstap jes' (van evenementen tot de bios en horeca) onder de 'QR-code- verplichting' te laten vallen, hoopt het de discussie te smoren over wat wel en niet mag worden geor ganiseerd. Zo klonk de kritiek dat het kabi net met twee maten meet: wél ruim baan voor profvoetbalwed strijden en de grand prix van Zandvoort, géén theatervoorstel lingen met een fractie van die be zoekersaantallen. Door de nieuwe regels mogen theaters en horeca veel meer mensen toelaten dan nu. VOOR maandag 13 september 2021 GO y Duizenden mensen protesteerden in het Westerpark in Amsterdam tegen de uitzicht loosheid op de woningmarkt. fotos anp '4 - Erik van Brink Topdrukte dit weekend bij pro testen om openstelling van evenementen en festivals te eisen. Achter de vrolijkheid zit nog steeds veel leed, al lijkt het ergste voorbij. -Jasper Goossen, Unmute Us De voorgenomen versoepelin gen in de coronaregels zullen hoe dan ook op kritiek stuiten. Waar bijvoorbeeld de horeca het liefst alle 'drempels' zoals coronatoegangsbewijzen wil laten varen, waarschuwt het OMT niet te snel te gaan. Tobias den Hartog Den Haag In Amsterdam werd het zo druk, dat de organisatie mensen opriep niet meer te komen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5