II Zomerfilm Hulst is opnieuw openluchtbioscoop 5 STRIPFESTIVAL 100 EURO VOOR EEN ZELDZAAM EXEMPLAAR Aanschuiven in de rij voor een tekening van Suske en Wiske of Spiderman. Stripliefhebbers hadden het er zondag voor over op het Stripfestival Knokke-Heist. ,,Ik heb twee- of drieduizend stripalbums." Balder Goethals staat samen met dochter Aukje al twintig mi nuten te wachten bij een tafel. Achter die tafel zit Marc Verhaegen, voorma lig tekenaar van de legendarische Suske en Wiske-reeks. Balder wil dolgraag een tekening van hem, want de inwoner van Zedelgem is stripliefhebber in hart en nieren. ,,Ik ben opgevoed zonder tv. Die kregen we pas toen ik veertien of vijftien was. Mijn oma kocht daarom stripboeken voor mij, vooral Suske en Wiske. Ik tekende die na. Sindsdien verzamel ik stri palbums. Hoeveel ik er heb? Twee drieduizend. Ik teken Suske en Wiske nog wel eens na, maar maak nu vooral eigen werk." Zoals Balder waren er gisteren veel, in het casino van Knokke- Heist. Weliswaar niet de vijfdui zend die het festival normaal trekt, maar er zijn er een boel van heinde en verre naar West-Vlaanderen af gereisd. Harold Vigis is een van hen. Hij is uit Brussel gekomen en schuift aan bij Jan Bosschaert, te kenaar van Jaguar. „Vroeger ging ik vaak naar stripfestivals. Dat was in de tijd van Hergé, de scenarist van Kuifje. In Brussel is ook een festi val, maar dat is door corona niet doorgegaan." Knokke-Heist had meer geluk. Door de maatregelen is het festi val wel een paar maanden opge schoven. „Normaal is het in mei", zegt bestuurslid Jan van Loon uit Bij wijze van spreken hadden ze een maand geleden de stekker eruit kunnen trekken - Jan van Loon Breskens. ,,Het was spannend of het door kon gaan. Bij wijze van spreken hadden ze een maand ge leden de stekker eruit kunnen trekken." Grote jongen Zo ver is het gelukkig niet geko men. De pandemie zorgt er wel voor dat er van de in totaal zestig striptekenaars maar weinig zijn die niet uit België of Nederland komen. De Engelsman Barry Kit- son is er wel. Een grote jongen, want hij werkt voor Marvel Stu dios in Amerika. Kitson is er teke naar van superhelden als Spider- man, Superman, Wolverine en Captain America. ,,Ik wilde als kind al Spiderman tekenen, maar had niet verwacht dat het ook zou lukken", vertelt hij tussen het schetsen door. Vliegensvlug Sinds 1983 is hij tekenaar van Spi- derman. ,,A dream job. Ik zeg al tijd: It's better than working for a living." Voor een fan tekent en schildert Kitson vliegensvlug een portret van Batman. In vijftien minuten tijd is hij klaar. Het is voor hem gesneden koek. ,,Ik werk altijd op tempo, in Amerika moet ik 22 pagina's per maand maken." De Brit is voor de zesde keer present op het stripfestival. ,,Dit festival is veel relaxter dan die in Amerika. Daar is het veel com merciëler." Dat wil niet zeggen dat er in Knokke-Heist geen geld verdiend wordt. Op de tweede hands stripmarkt zijn honderden albums te koop. Liefhebbers beta len met gemak honderd euro voor een zeldzaam exemplaar. Ook te koop is de eerste druk van Snoek in den Hoek uit 1951, getekend door Willy Vander- steen, de geestelijk vader van Suske en Wiske. Prijskaartje: tweehonderd euro. Jan van Loon verklaart: ,,Mensen hebben er veel geld voor over om hun collec tie compleet te maken." Een lange stoet auto's verplaatst zich zaterdagavond van de Stati- onsweg naar het Oranjebolwerk. Eén voor één worden de kaartjes gecontroleerd. Eenmaal op het ter rein, komen ze in een magische set ting. Tussen de bomen op de stads wallen hangen lampen in allerlei kleuren. ,,Ooooh wat mooi!", roept een voorbijgangster uit. Normaliter is het filmfestival op het Molenbolwerk, waar de bezoe kers op een kleedje of campingstoel film kijken. Zomerfilm is nu voor het tweede jaar op rij een open luchtbioscoop. Dat komt door de coronamaatregelen. ,,We zagen het niet zitten om steeds de 1,5 meter afstand te controleren", verklaart organisator Barbara Audenaert. ,,In het voorjaar hoopten we dat het op de normale manier zou kunnen, maar corona is een goede reden om nogmaals een openluchtbioscoop te organiseren." Draaiboek De bezoekers kijken door de voor ruit naar de film Peanut Butter Fal con. Het geluid horen ze via een Normaliter is het filmfestival op het Molenbolwerk, waar de bezoekers op een kleedje of campingstoel film kijken FM-frequentie op de autoradio. ,,Vorig jaar moesten we dat allemaal nog uitvinden", vertelt Barbara. ,,Nu hadden we het draaiboek klaarliggen. Dat maakt de organisa tie een stuk makkelijker." Ze hoopt dat de Zomerfilm volgend jaar weer bij de molen te zien is. ,,We krijgen veel goede reacties, mensen vinden het leuk om vanuit de auto film te kijken. Als je het mij vraagt? Dan ga ik voor de openlucht." Al moet ze bekennen: ,,Dit is toch ook heel leuk maandag 13 september 2021 Geduldig wachten op een prent Bob Maes Knokke-Heist Uit de hand van Barry Kitson komen werken met Batman en andere superhelden op het stripfestival in Knokke. fotos anne hana Félicie (7 jaar) kleurt de tekening van Nicolas Verhaeghe in, net als een aantal andere kinderen. De tekeningen worden in een album gebundeld dat later dit jaar uitgegeven wordt. Of het nu bij de molen of op het Oranjebolwerk is, de Zomerfilm Hulst blijft onverminderd popu lair. Alle tickets voor de editie van afgelopen zaterdag waren binnen vier dagen uitverkocht. Vanuit de auto keken de bezoe kers naar Peanut Butter Falcon. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50