II Lintje voor twee actieve vrijwilligers 5 CROWDFUNDING THOOLSE ZAAK GETEISTERD DOOR BRAND EN INBRAAK Het zit ze niet mee, de mensen van Het Kaeswienkeltje in Tholen. Net na de opening van de winkel op de nieuwe locatie aan de Eendrachtsweg, ruim een half jaar geleden, werd er ingebroken, met flinke schade als gevolg. En nu is de zaak er nog slechter aan toe: een brand, vorig weekend, zorgde voor een puinhoop. Aan de buitenkant van de winkel is van het drama maar weinig te zien. Maar wie bin nen een kijkje neemt, schrikt zich rot. Alleen al de aan blik van de volledig lege, duistere winkel, met op de grond nog zak ken vol met waardeloos geworden spullen, stemt somber. De door dringende rooklucht is overal. Het plafond zit vol bruine vlekken: een gevolg van doorsijpelend bluswa ter. ,,En op echt alles zit een soort In eerste instantie hoopte ik nog dat het wel mee zou vallen plak", vertelt eigenaresse Sabina Mulders ,,Het is gewoon niet schoon te krijgen." Gevolg: zowat alles is bedorven of kapot. Hoe groot de precieze schade is, moet nog worden bekeken, zegt Sabina. ,,Ze weten bijvoorbeeld niet of de koeling het nog doet." Maar alleen al het verlies van de hele voorraad hakt er flink in. De zaak lag vol met verse waar: kaas natuurlijk, maar ook noten, bon bons, beleg en brood. ,,Allemaal bedorven. Echt alles moest weg." Bruinachtige rook De brand was vorige week zater dagavond, rond een uur of acht. ,,Mensen uit de buurt hadden het gezien, en kwamen ons halen", vertelt Sabina. Ze heeft nog een zaak, een brasserie, vlakbij. ,,We waren hier dus nog eerder dan de brandweer." De zorg ging in eerste instantie uit naar de bewoner van de bovenwoning. ,,Die bleek niet thuis, maar zijn hond wel. Die is gelukkig gered." Vervolgens ging de aandacht naar de winkel. ,,In eerste instantie hoopte ik nog dat het wel mee zou vallen, ook omdat we weinig vlammen zagen. Maar toen zei iemand: je hele zaak staat vol rook. Een vieze, bruinachtige rook, ik denk van de smeulende rolluiken boven. Tja, toen begon ik wel door te krijgen dat het goed mis was." Sabina zit er flink doorheen. Het is ook niet de eerste tegenslag, ver- klaren medewerkers Marianne Rijnberg en Petra Burremans. ,,Eerst was er corona, daar hadden we met de brasserie heel veel last van. We moesten het toen hebben van de inkomsten uit de winkel. Toen is de winkel verhuisd naar een andere plek. Dat kost ook veel geld. Net na de opening werd er ingebroken. En nu komt dit er weer overheen." Massale steun Een buffer om zelf nu al te herin vesteren, heeft Sabina daardoor niet. ,,Het moet van de verzekering komen. Maar het is nog afwachten wat we terugkrijgen. Je schiet er natuurlijk altijd bij in." De moed opgeven komt echter niet bij haar op. ,,We zijn vechters, allemaal." De massale steun uit de omgeving helpt daarbij. ,,Die is zó hartver warmend." Ook de leden van het hechte team van Het Kaeswien- keltje helpen elkaar erdoorheen. ,,Het is voor hen net zo erg als voor mij", vindt Sabina. Het team is zelf een inzame lingsactie gestart, via steunactie.nl. Ook daaruit blijkt dat Het Kaeswienkeltje in het hart van de Tholenaren zit. Er is al zo'n 10.000 euro binnengekomen, als steuntje in de rug bij een nieuwe start. Joop Versluijs werd Lid in de Orde van Oranje-Nassau wegens zijn zeer lange inzet voor de gerefor meerde kerk in zijn woonplaats. Hij is er al sinds 1968 actief als kerk- rentmeester en vrijwilliger. Ook zet hij zich in voor de Stichting Roos evelt Oud-Vossemeer. Hij ontving zijn onderscheiding in de kerk. Ook Ria van 't Hof zet zich al tien tallen jaren in voor de samenleving in haar woonplaats Sint-Annaland Joop Versluijs en Ria van 't Hof kregen beide een lintje en was daarom naar gemeen schapscentrum Wellevaete gelokt. Ze is al sinds 1972 bestuurslid en vrijwilliger bij turnvereniging WIK, en ook actief bij gezinsver vangend tehuis Sjaloom en de her vormde gemeente. Tot twee jaar ge leden was ze ook geruime tijd vrij williger bij het hospice in Tholen. maandag 13 september 2021 Toekomst Kaeswienkeltje ongewis Martijn de Koning Tholen Sabina Mulders Sabina Mulders in de deuropening van haar gesloten winkel. Binnen is het een puinhoop. foto johan van der heijden Burgemeester Marleen Sijbers van de gemeente Tholen had best een leuke zaterdagoch tend: ze mocht twee inwoners van haar gemeente blij maken met een koninklijke onderschei ding. Joop Versluijs uit Oud-Vos- semeer en Ria van 't Hof (Sint- Annaland) kregen een lintje. Martijn de Koning Tholen Joop Versluijs. Ria van 't Hof. foto's johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48