Jonge gidsen weten alles over de dorpsmoestuin in Ovezande Poolse plukkers beleven eigen kerkdienst in Kwadendamme Brassband Wilhelmina luidt de noodklok 4 Omlopen strandgangers Het gebied ligt precies tussen het Noordzeestrand en de grote par keerplaats bij De Banjaard. Eigenaar Staatsbosbeheer wil dat er weer va ker water doorheen gaat stromen: nu is dat nog maar zelden het geval. Daardoor groeit de slufter lang zaam dicht. De plannen voor herstel van het gebied zijn al langer bekend. Tot nu was er echter nog geen sprake van volledige afsluiting. De gemeente Noord-Beveland repte in een on langs opgestelde visie nog van en kel afsluiting in het broedseizoen, eventueel in combinatie met de aanleg van een vlonderpad. Staats bosbeheer vindt echter dat bij de plannen voor het gebied een volle dige afsluiting nodig is. De organi satie wil dat er weer meer afwisse ling komt van de flora en fauna, en zet ook in op de terugkeer van de dwergstern. Niet blij Raadsleden reageerden tijdens een raadsvergadering afgelopen week teleurgesteld op de plannen voor af sluiting. Ook wethouder Adrie van der Maas is er niet erg blij mee. ,,Maar het is simpel: Staatsbosbe heer is eigenaar van dat stuk. Dus onze mogelijkheden zijn beperkt." Het pad door de slufter vormt nu de kortste route tussen de grote parkeerplaats en het strand. Van der Maas belooft dat er een nieuwe ont sluiting komt, iets oostelijker dan de huidige route. ,,Dat is de deal die we hebben gemaakt: een nieuw pad in ruil voor de afsluiting." Voor de aanleg ervan is via de provincie subsidie aangevraagd. Max (12) weet waarover hij het heeft. Hij werkte de afgelopen twee jaar op woensdagmiddag re gelmatig in de tuin. Leerlingen van de groepen 7 en 8 van de plaatse lijke basisschool helpen daar mee om de boel op orde te houden en ook zelf groente te kweken. Zater dag speelde Max voor gids tijdens de open dag van de tuin. ,,Mede door hulp van de kinde ren blijft dit echt een tuin van het hele dorp", zegt Willy Verbeek, de drijvende kracht achter de volks tuin. ,,Als ik vandaag ook weer zie hoe enthousiast ze mensen hier rondleiden. Dat is mooi om te zien." Voedselbank De tuin in het dorp bestaat nu zo'n tien jaar en is inmiddels uitge groeid tot flinke proporties, met Als ik vandaag ook weer zie hoe enthousiast ze mensen hier rondleiden een uitgebreid aanbod. De oogst gaat rechtstreeks naar de Voedsel- bank. ,,Afgelopen donderdag had den we vijftien kratten", vertelt Verbeek. Ook Max, die net aan wijst welke tomatenplanten ge zond zijn en welke ziek, vindt dat goede doel een meerwaarde. Al neemt hij natuurlijk af en toe ook zelf wat mee naar huis. ,,Tomaten voor in de soep, daar zijn m'n ou ders ook wel blij mee", lacht hij. De open dag van de volkstuin viel op dezelfde dag als het oogst- dankviering van de katholieke kerk in het dorp. Die thema's lie ten zich natuurlijk prima in elkaar schuiven. Er werd nog meer ge combineerd: de kerk was de hele dag open vanwege Open Monu mentendag, net als het theehuis van Zeeuwse Gronden in de naast gelegen pastorie, die afgelopen vrijdag officieel werd geopend. In en rond de Borselse dorpen ver blijven vele honderden Poolse fruitplukkers. Op normale zonda gen gaat een deel van hen naar de reguliere diensten van de kerken in de omgeving. Maar een kerkdienst in de eigen taal, dat spreekt natuur lijk veel meer aan. Er is behoefte aan, vertelt Sjaak Uitterhoeve van de kerncommissie van de kerk. ,,Poolse mensen hech ten meer aan de beleving van hun geloof, en aan tradities. Dat merk j e ook tijdens zo'n dienst. Een voor beeld: na afloop stappen wij Neder landers uit de bank en gaan weg. Deze mensen knielen nog een keer, lopen naar het wijwaterbakj e om er hun vingertoppen in te dopen, slaan een kruisjeZe zijn er inten siever mee bezig." Saamhorigheid Die intensiteit is indrukwekkend, vindt Uitterhoeve. ,,Er heerst een enorm gevoel van saamhorigheid. Tegen het eind van de dienst wordt het Czarna Madonna gezongen, een Pools lied. Echt iedereen zingt dat uit volle borst mee. Dan lopen de rillingen over m'n rug." Een Poolse voorganger heeft de kerk niet voorhanden. Daar is een an dere oplossing voor. ,,Poolse vrou wen die hier permanent wonen, as sisteren de pastoor, en vullen hem aan in het Pools." De dienst werd gisterochtend door zo'n 150 mensen bezocht. ,,Dat viel wel wat tegen", zegt Uitter- hoeve. ,,Andere jaren waren het er vele honderden. Vanwege corona moesten mensen zich vooraf opge ven. Misschien was dat een drem pel." Uitterhoeve spreekt niettemin van een 'waardige, mooie dienst'. Als er niet snel nieuwe leden ko men, houdt muziekvereniging Wilhelmina in Colijnsplaat op te bestaan. Die noodkreet slaakt het bestuur via social media. Het is vijf voor twaalf, zegt secre taris Riet Tazelaar van de muziek vereniging die sinds een aantal jaar als brassband door het leven gaat. ,,De laatste tijd is ons ledenbestand enorm afgenomen. We hebben maar vijftien mensen meer over." Vooral de jongeren laten het afwe ten, geeft ze aan. ,,We hadden wel jeugd, maar als er één stopt, krijg je vaak een sneeuwbaleffect." Taze- laar gooide er daarom, vooral via so ciale media, een noodkreet uit. Daar werd in het dorp geschrokken op gereageerd. De vereniging is 123 jaar oud, en daardoor een begrip in Co- lijnsplaat. Veel mensen kunnen zich feesten als Sinterklaas, Hal loween, Koningsdag en zelfs Pee- rock niet voorstellen zonder de bij drage van Wilhelmina. ,,Dat soort dingen kan nu nog net", zegt Taze- laar. ,,We zijn nog wel veelzijdig: de één speelt dit, de ander dat. Maar echt een mooi najaars- of kerstcon cert geven, zoals we altijd hebben gedaan, is met zo'n kleine groep na tuurlijk wel lastig." De wil is er nog wel, benadrukt Tazelaar. maandag 13 september 2021 Slufter bij De Banjaard 10 jaar dicht BE De slufter in het duingebied bij De Banjaard gaat waarschijnlijk voor tien jaar op slot. Staatsbos beheer wil de natuurwaarden in het gebied herstellen, en daar hoort geen bezoek van mensen bij. Er komt een nieuwe toegang tot het strand. Martijn de Koning Kamperland Zijn favoriete groente uit tuin? Max Baaijens, die bezoekers van de dorpstuin in Ovezande rondleidt, hoeft niet lang na te denken over het antwoord. ,,Sla om te kweken, want die hoeft niet zo lang te groeien. En tomaten om te eten." Martijn de Koning Ovezande - Willy Verbeek, drijvende kracht achter de volkstuin De voertaal in en rond de kerk in Kwadendamme was gister ochtend eventjes Pools. Te voet, op de fiets en met de auto: tientallen werknemers uit de fruitpluk kwamen samen voor een Poolse kerkdienst. Martijn de Koning Kwadendamme Martijn de Koning Colijnsplaat Max Baaijens legt in de dorpstuin in Ovezande alles uit over de tomaten. De bezoekers hangen aan zijn lippen. foto johan van der heijden Het sluftergebied bij De Banjaard. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47