II Deltacommissaris Peter Glas bezoekt Vrienden van Watersnoodmuseum 4 Bij De Plukpolder in Dreischor scharrel je zelf een verse maaltijd bij elkaar in de moestuin van Annet van Langeraad. Esme Soesman Ouwerkerk Rijkswaterstaat heeft de komende jaren enorme klussen te klaren, maar dat mag niet ten koste gaan van de 'lucht' in het Deltafonds. Die financiële ruimte is hard nodig voor nieuwe initiatieven. Zo is er, na de droogte van vorig jaar, in heel Nederland voor miljar den aan plannen gemaakt om water op een intelligente manier vast te houden. Met geld uit het Delta fonds, bedoeld om maatregelen op het gebied van waterveiligheid en zoetwatervoorziening te bekosti gen, kan er ook écht geïnvesteerd worden in dergelijke projecten. Dat gebeurt altijd door middel van cofi nanciering met partijen uit de regio. Diezelfde pot Glas vreest dat de grote beheer- en onderhoudsopgaven waar Rijkswa terstaat nu voor staat ten koste gaan van die ruimte, als er geen geld en capaciteit bij komt. Dat geld komt namelijk uit diezelfde pot. Met zijn oproep loopt de deltacommissaris, die zaterdag de Vriendendag in het Watersnoodmuseum bezocht, vooruit op Prinsjesdag als het Natio naal Deltaprogramma 2022 wordt gepresenteerd. Met als ondertitel: 'Iedere schop in de grond klimaat- bestendig'. Of het nu om nieuwbouw of groot onderhoud gaat: initiatiefne mers én waterbeheerders moeten standaard rekening houden met de stijgende zeespiegel en extreme weersomstandigheden, stelt Glas. Volgens hem leven we in Nederland in de veiligste delta van allemaal. ,,Maar we zijn ook kwetsbaar. Zestig procent van ons land kan overstro men. Achter die dijken wonen tien miljoen van de zeventien miljoen mensen. En daar wordt ook twee derde van ons bruto nationaal pro duct verdiend." Onder de grond ligt het bomvol met gas-, water-, elektriciteit- en dataleidingen. Een watersnood ramp zoals die van 1953 zou nu nóg ingrijpender zijn dan toen. ,,Dan praten we, behalve natuurlijk over Maar we zijn ook kwetsbaar. Zestig procent van ons land kan overstromen het verlies van mensenlevens, over honderden miljarden euro's econo mische schade. Daar komt een land voorlopig niet van bij." Met 3500 kilometer aan dijken in Nederland is er altijd werk aan de winkel. Het uitgangspunt is dat er in dertig jaar 1500 kilometer dijk wordt aangepakt, oftewel één kilo meter dijk per week. Daar komen we nu niet aan, voegt dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen toe. Kortere procedures Het aantal procedures dat doorlo pen moet worden voor er ook maar één schop de grond in gaat, is enorm. ,,We moeten met zoveel zaken rekening houden", verwijst hij onder meer naar archeologie, natuurwetgeving en bezwaren procedures. Dijkgraaf Poppelaars pleit dan ook voor kortere proce dures. Eten uit haar eigen moes tuin doet Annet van Lan- geraad uit Dreischor al jaren. Sinds deze zomer eet iedereen die wil lekker met haar mee. Spinazie, boontjes, kruiden, bieten en zelfs eetbare bloemen. In De Plukpolder aan de Zuiddijkweg bij Dreischor pluk je wanneer je maar wilt je eigen verse maaltje bij elkaar. Over een lengte van zo'n 100 meter naast de boerderij van Van Langeraad zijn veldjes aangelegd, met daarop een stuk of tien ver schillende groenten. Van spinazie tot ijsbergsla en van prei tot ven kel. Het aanbod bij De Plukpolder is enorm. Alles lekker De rijke oogst die ze jaarlijks heeft, bracht Van Langeraad op het idee van haar moestuin een openbare groentetuin te maken. Helemaal omdat ze, als leerkracht van Binnen de Veste in Zierikzee, merkt hoe geweldig kinderen het vinden om zelf geoogste groenten te eten. ,,We zijn daar net een schooltuin begonnen en dan merk je dat kinderen, als ze het zelf uit de tuin halen, alles lekker vinden. Alsof ze nooit lekkerder sla hebben gegeten." Van Langeraad bedacht De Plukpolder in mei. Elke maand zaait ze bij, zodat er doorlopend aanbod is. ,,Maar nu is de tuin op z'n best." Door de maanden heen heeft ze het steeds drukker zien worden, vooral ook met vaste 'plukkers'. ,,De reacties zijn zó leuk. Er kwam zelfs nog iemand zaadjes brengen van een slasoort die ik zelf niet heb." Kranten Mensen kunnen hun oogst mee nemen in zakjes die van kranten zijn gevouwen. Betalen doe je per rijtje of per krop, biet of andere plant. Voor de complete leek staan er bordjes met tips hoe te oogsten. En wat je met de groente kunt doen. Afgelopen weekend zijn de laatste zaden de grond in gegaan. De reacties zijn zó leuk. Er kwam zelfs nog iemand zaadjes brengen van een slasoort die ik zelf niet heb maandag 13 september 2021 'Meer geld nodig voor dijken' Om de dijken in Nederland te versterken en te onderhouden, is méér geld en capaciteit nodig. Dat zegt deltacommissaris Peter Glas. - Peter Glas, deltacommissaris Pluk je verse maaltje bij De Plukpolder Esme Soesman Dreischor Annet van Langeraad is aan het schoffelen bij de eetbare bloemetjes. Direct achter haar boerenkool, sla en maïs. fotomarieke mandemaker - Annet van Langeraad, initiatiefnemer De Pluktuin M Mensen kun nen hun oogst meenemen in zakjes die Annet van kranten heeft gevouwen. foto ESME SOESMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45