Smeekbede musea: extra noodsteun is noodzakelijk Plan: tegoedbon voor huiseigenaren om huis te isoleren 3 Franciscus spreekt toch met Orban ONTMOETING BOEDAPEST SM;; De brancheorganisatie van ruim vierhonderd musea komt vandaag met een smeekbede. Het aantal museumbezoeken is in 2020 door corona met 60 procent gedaald naar 13,2 miljoen, meldt de Museumver eniging. Hoofdoorzaken van de malaise zijn de verplichte sluitin gen vanwege corona, de beperkin gen van het maximaal aantal bezoe kers en de krimp van het toerisme. Voor dit jaar verwacht de museum wereld een nog verdere terugval, naar 9,7 miljoen bezoeken. Daardoor worden de musea, ze ker de particuliere, keihard geraakt. Hun eigen inkomsten halveerden in 2020 vanwege de crisis. Die strop werd opgevangen door een combi natie van noodsteun en bezuinigin gen. De ontvangen steun bedroeg 149 miljoen euro, maar houdt vanaf het vierde kwartaal op. Jan van Kooten, directeur Muse umvereniging: „Kleinere musea hebben ingeteerd, en grotere musea missen de buitenlandse toeristen. In het vierde kwartaal gaan musea zo'n 65 miljoen euro mislopen, en in de eerste helft van 2022 waar schijnlijk nog eens 65 miljoen. Ex tra steun is nodig zodat musea de crisis kunnen doorstaan én om te kunnen investeren in nieuwe acti viteiten voor het publiek." De vereniging doet nu 'een drin gend appèl' op het kabinet voor blijvende noodsteun voor deze sec- tor vanaf het vierde kwartaal en voor 2022. Om de crisis door te ko men, zouden tot volgend jaar zo mer sowieso extra investeringen nodig zijn. ,,Met extra steun kun nen musea de periode van vraag uitval overbruggen en kan de kwa liteit van het aanbod overeind blij ven. Een landelijk herstelfonds is daarvoor onmisbaar.'' Annabelle Birnie, directeur van Hermitage Amsterdam en de Nieuwe Kerk (allebei particuliere initiatieven), ondersteunt het plei dooi. ,,De eerdere noodsteun heeft voor de sector gewerkt en dat is goed. Musea zijn een belangrijk on derdeel van het economisch weef sel. Ze dragen bij aan het herstarten van Nederland. En die herstart is nog niet klaar.'' Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap laat weten dat een eventueel herstelplan op de formatietafel ligt. ,,Maar voorop staat dat we niemand laten vallen en continu blijven monitoren hoe het ervoor staat'', aldus een verkla- ring vanuit het departement. Bij de Hermitage zullen de effec ten nog tot augustus 2023 merkbaar zijn, voorspelt Birnie. ,,We moeten de organisatie klein houden. Zon der extra noodsteun blijft dat aan orde van de dag.'' Als een besluit daarover op zich laat wachten tot er een nieuw kabinet is, wil de direc teur vanuit een tijdelijke oplossing. Ontslagen verwacht In 2021 worden ontslagen verwacht bij een derde van de musea, bleek dit voorjaar uit een enquête de Mu seumvereniging. In totaal sneden ze al voor 125 miljoen euro in de kosten, met name door het aantal tentoonstellingen te verminderen. De werkgelegenheid daalde met 6800 naar 35.000 personen. Het kabinet stopt per 1 oktober met de steunpakketten. Wanneer besloten wordt om vanaf 20 sep tember de 1,5-metermaatregel te la ten vervallen, kunnen musea met gebruik van coronatoegangsbewij zen weer naar volledige capaciteit. Wie nu aanspraak wil maken op subsidie voor woningisolatie, kan dat pas na de verbouwing doen. Huiseigenaren met een laag inko men zien daarom vaak af van zo'n investering. De partijen willen een systeem met tegoedbonnen invoeren, waarbij elke gemeente een bon kan verstrekken. Die bon kan worden ingeleverd bij erkende aannemers en bouw bedrijven. 300 miljoen euro ,,Veel mensen zijn bang dat ze kli maatmaatregelen niet kunnen be talen'', zegt GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet. „Terwijl ze het wel willen. Met dit isolatieplan kan iedereen een energiezuinig en comfortabel huis krijgen.'' Het plan kost minstens 300 miljoen euro per jaar, bovenop de huidige subsidiegelden. Afgelopen maand lekte al uit dat het demissionaire kabinet op Prinsjesdag miljarden euro's extra uittrekt voor klimaat maatregelen. De partijen willen dat het plan wordt opgenomen in het regeer akkoord van een nieuw kabinet. In het voorstel zeggen zij onder meer dat de verhuurderheffing voor woningcorporaties moet worden verlaagd - of afgeschaft - om ook woningcorporaties te stimuleren om op grote schaal huurhuizen te isoleren. Ook willen de partijen dat het verlaagde btw-tarief op isolatiewerkzaamheden gehand haafd blijft. „Investeren in isoleren levert de bewoner drie keer voordeel op: een lagere energierekening, een comfortabel huis en een betere prijs bij verkoop van de woning'', zegt Olaf van der Gaag, directeur van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie. CDA, GroenLinks en Christen Unie willen het Nederlandse iso- latiebeleid op de schop gooien. Het 'Manifest Nationaal Isolatie programma' wordt gesteund door onder meer de Consumenten bond, Bouwend Nederland en Natuur Milieu. Volgens de par tijen worden op dit moment veel te weinig huizen geïsoleerd. ,,In het Klimaatakkoord staat dat in 2050 alle huizen duurzaam moeten zijn, maar met het hui dige isolatiebeleid lukt dat niet voor het jaar 2100'', zegt initiatief nemer en ChristenUnie-Kamer lid Pieter Grinwis. ,,Het moet veel sneller, veel slimmer en een stuk socialer. Ons plan draagt daaraan bij en is een breuk met het liberale idee van de calculerende, zelfred- zame burger die het zelf maar moet uitzoeken met isoleren.'' maandag 13 september 2021 GO De museumwereld, financieel keihard getroffen door corona, wil blijvende noodsteun. Het hulppakket vanuit het kabinet houdt binnenkort op, terwijl de worstelende musea meer tijd nodig hebben om de draad weer op te pakken. Edwin van der Aa Den Haag De Hermitage in Amsterdam heeft financiële steun nodig. foto anp Paus Franciscus heeft tij dens zijn bliksembezoek aan Hongarije toch een ontmoe ting gehad met premier Orban. De twee zitten niet op een lijn, met name over de positie van vluchtelingen, maar gingen wel met elkaar in gesprek. Dit gebeurde achter gesloten deuren in een museum in Boedapest. Het is de eerste buitenlandse reis van de 84-jarige paus sinds hij in juli een darmopera tie onderging. Tijdens een vierdaagse bezoek aan Cen- traal-Europa verbleef hij slechts zeven uur in Honga rije. Franciscus ging voor in een mis en sprak tienduizen den gelovigen toe ter gele genheid van de slotmis van het 52ste Internationale Eu charistische Congres. Dat congres was door Orban naar Boedapest gehaald. Een bonte verzameling van po litieke partijen en maatschap pelijke clubs lanceert vandaag een plan om miljoenen huizen in Nederland versneld te isole ren. In het plan krijgen huisei genaren met een laag inkomen recht op een tegoedbon waar mee ze hun woning kunnen aanpakken. Peter Winterman Veel huizen zijn nog niet vol doende geïsoleerd. Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3