Bijna perfec y a ■%-< r 'Unmute Us', Zeeuwse muzikanten willen weer optreden Grootste ziekenhuisschip over de Westerschelde 2 MARLEEN BLOMMAERT Column De zon tovert een schitte rend, glinsterend licht- spektakel op het water in de baai. Het water is kalm. De heu vels van Connemara liggen als wachters aan de overkant van het water. 'Goodmorning, how are you todayI'm fine thank you, how are youOh great, thank you.' Ik ben een week op Inis Mór, een van de Aran-eilanden voor de westkust van Ierland. De vraag hier klinkt opvallend oprecht maar misschien is het mijn zelfgekozen vertraging. Er hoeft even niks. De stilte, de rust en het tempo hier maken het een bijna perfecte plaats om na ja ren de koffers uit te pakken. het is een onherbergzaam land schap met weer dat ieder uur om kan slaan. Het is een van de plaat sen waar het Iers, Gaelic, nog volop gesproken wordt. En waar je struikelt over prehistorische for- ten, resten van vroeg-christelijke kerken en heilige, bemoste bron nen. Het magische ligt hier voor het oprapen. De taal klinkt vaag vertrouwd en tegelijkertijd vol strekt onherkenbaar. Het landschap is een karstland- schap, grijze kalksteen doorsne den met diepe greppels en scheu ren alsof de goden hun sporen met een ploeg door het land trokken, vervolgens van gedachten veran derden en het daarna versteende. Hier en daar wat verdwaald gras en koeien die eruitzien alsof ze ie dere storm aankunnen. We komen langs een koe die zojuist kalfde, ze is nog bezig het kalf schoon te lik ken. Ze mogen nog even in de lage weien staan. in de winter worden ze naar de hogere gronden ge bracht. De eilanden zijn de eerste golf brekers van de Atlantische Oceaan. En waar ik stormen verwachtte, waren de goden me gunstig ge zind, prachtig zonnig weer en geen zuchtje wind. Maar daar be taal je een rekening voor: midges of knutten! Onzichtbaar totdat ze bijten en hun gif loslaten. Drie da gen helse jeuk en je ziet eruit alsof je ergens de builenpest hebt opge lopen. Zoals ik al zei, bijna perfect. Het magische ligt hier voor het oprapen DE STELLING Vandaag: Herdenken van de Tweede Wereldoorlog mag nooit verdwijnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ON&ERTUSSEN OP WEESITES Winkeldief gaat door het lint Auto botst achter op caravan Jongen sloopt stacaravan Daarom trommelde hij zaterdag collega-muzikanten op om van zich te laten horen in het centrum van Middelburg. Onder het motto 'Un mute Us' gingen in het hele land artiesten de straat op, omdat ze wil len dat festivals en evenementen weer mogelijk worden. Vuist maken Muzikant Herman van Berendonk uit Domburg vindt het belangrijk dat ook de Zeeuwse muzikanten van zich laten horen. ,,Ik hoop dat de gemeenten ruimte gaan geven aan jonge muzikanten om bij een terrasje op te treden. Ik hou van Formule i en van voetbal, en ik ben blij dat die race in Zandvoort is doorgegaan. Maar ik wil wel een vuist maken. Waarom mag zo'n evenement wel, en waarom mogen muzikanten niet live op een terras optreden?" Daar is Broek het mee eens. ,,Ik stoor me aan de willekeur. Waarom mag Zandvoort wel doorgaan? Waarom mag er wel een draaiorgel in de stad spelen? Daar staan toch ook mensen omheen?" Hij wil dol graag weer optreden. ,,We spelen wel bij mensen thuis, op een klein schalige manier. Maar ik wil dat een kroeg ons ook kan boeken. Thuis muziek maken is natuurlijk leuk, maar ik wil het overbrengen aan de mensen. Dat is onderdeel van mijn bestaan." Toen Davina Michelle het volkslied zong, kregen we kippenvel Van Berendonk: ,,Toen Max Ver stappen de race won, juichten we allemaal, maar toen Davina Mi chelle het volkslied zong, kregen we kippenvel. Zonder muziek heb je geen brok in je keel." De Global Mercy is 174 meter lang en telt maar liefst twaalf verdiepin gen. Het drijvende ziekenhuis, dat gebouwd is in China, krijgt zes operatiezalen en tweehonderd zie kenhuisbedden. Er zijn meerdere klaslokalen, een laboratorium en auditorium. Op het schip kunnen zeshonderd bemanningsleden wo nen, die als vrijwilliger op het schip werken. Armste landen Alleen het Amerikaanse leger heeft grotere ziekenhuisschepen. Maar dit schip - van liefdadigheidsorga nisatie Mercy Ships - richt zich puur op burgers. Het verleent gratis medische hulp in de armste landen van Afrika. Het schip voer gisteren de Wes- terschelde op. Vanuit Vlissingen voer het schip in een paar uur tijd naar de Bocht van Bath en pas seerde even later de Belgische grens. Het schip trok veel bekijks vanaf de wal. maandag 13 september 2021 Hoe lieflijk het vandaag ook is, Een handjevol mensen woont er. Reageer op pzc.nl Weekend: De overheid moet meer druk uitoefenen op ongevaccineer den 6925 reacties BESIN MaAw ALVAST MET ETEN HENK» IK, ZOEK NOS EVEN EEN TELEFOONNUMMER... GOES Een 33-jarige man uit Goes is vrijdagmiddag aangehouden omdat hij twee blikjes bier pro beerde te stelen uit een winkel aan de Westha- vendijk. De verdachte werd zeer agressief toen een getuige van de dief stal zich kwam melden. De man bleef nog rustig toen hij op heterdaad be trapt werd. Maar een ge tuige zich kwam melden, sloeg de sfeer volledig om. Toegesnelde agen ten konden voorkomen dat de verdachte de ge tuige zou aanvallen. De verdachte probeerde ver volgens een van de agen ten te wurgen. RILLAND Een automobilist is zater dag achter op een cara van gebotst op de A58 bij Rilland. Volgens de politie was er sprake van een groot snelheidsverschil, wat onder meer werd veroorzaakt door een file. Het ongeval gebeurde rond 11.40 uur bij de brug over het Schelde-Rijnka- naal. Volgens de politie kwam de personenauto met hoge snelheid op de file afgereden die iets verderop was ontstaan door wegwerkzaamhe den. De automobilist is ter controle naar het zie kenhuis gebracht. De ei genaren van de caravan bleven ongedeerd. WOLPHAARTSDIJK Een 16-jarige jongen uit Middelburg is vrijdag op een camping in Wolph- aartsdijk aangehouden omdat hij een stacara van heeft vernield. Omstanders hebben de jongen rond 13.00 uur aangehouden toen ze merkten dat hij aan de deur aan het morrelen was. Het leek erop dat hij probeerde in te bre ken. De getuigen hiel den de jongen staande en belden de politie. De verdachte zei echter dat hij niet probeerde in te breken, maar dat hij de stacaravan wilde ver nielen. Hij had namelijk ruzie met de eigenaren. Gitarist Arjan Broek voelt zich af en toe bijna een crimineel. ,,Het lijkt net of wij muzikanten iets doen dat heel gevaarlijk is voor de volksgezondheid." De Mid delburger is er klaar mee. ,,Wij zitten al anderhalf jaar stil. We willen weer spelen en mensen vermaken." Cornelleke Blok Middelburg - Herman van Berendonk, muzikant Kijk op de site bij /video Muzikanten betogen tegen coronabeleid Het grootste private ziekenhuis schip ter wereld, de Global Mercy, voer gisterochtend over de Westerschelde in de richting van Antwerpen. Daar zal het gloednieuwe schip de komende maanden worden afgewerkt. Bas Bareman Vlissingen Zeeuwse muzikanten gingen zaterdagmiddag de straat op in Mid delburg. Ze willen weer optreden. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2