ZEELAND GEBOEKT Tussen wijd water en harde koppen n 7 Komend najaar kunnen we weer echt in gesprek gaan met schrijvers, groot en groter, beroemd en nog beroemder. In samenwerking met de Grote Kerk Veere organiseren de PZC en de Middelburgse boekhandel De Drvkkery de serie 'Literaire Gesprekken in de Grote Kerk van Veere' met Annejet van der Zijl, David Van Reybrouck, Freek de Jonge en Coen Verbraak. Annejet van der Zijl (1962) staat nu in de schijnwerpers met haar actuele historische ro man Fortuna's kinderen. Ze maakte naam als schrijfster van het spannende levensverhaal. Haar biografie over Annie M.G. Schmidt won in 2003 de Zeeuwse Boekenprijs. In het we reldwijd vertaalde en bekroonde Sonny Boy (2004) vertelt ze het waargebeurde liefdesver haal van de Surinaamse student Waldemar Nods en de gescheiden Rika van der Lans in vooroorlogs Den Haag. Vorig jaar schreef ze het boekenweekgeschenk Leon Juliette. Daarin lezen we hoe de in 1818 naar Amerika geëmigreerde avonturier Leon Herckenrath zijn hart verliest aan het slavenmeisje Juliette, met haar trouwt en zijn leven waagt om haar met hun kinderen naar Nederland over te brengen. Het pas verschenen Fortuna's kinde ren borduurt voort op het boekenweekge schenk: we volgen Leons en Juliettes oudste dochter Fortuna en haar Hollandse man tij dens de Goldrush in Californië. PZC-verslaggever Jan van Damme interviewt de schrijfster. De avond wordt omlijst met muziek van het Middelburgse trio Sunshine Cleaners met Jacqueline Heijmans, Sjef Her mans en Geert de Heer. Vlaming David Van Reybrouck (1971) is cul tuurhistoricus, archeoloog en schrijver van ro mans, toneelteksten, columns en essays. Afrika en in het bijzonder Congo zijn belang rijke thema's in zijn werk. Voor zijn in 2010 verschenen studie over de door de Belgische koning Leopold II uitgebuite kolonie Congo won hij de AKO Literatuurprijs en de Libris Geschiedenisprijs. In 2014 ontving hij de Gou den Ganzenveer voor 'zijn veelzijdigheid en bezielende wijze van schrijven'. In Veere geeft hij een lezing naar aanleiding van zijn vorig jaar gepubliceerde Revolusi, een geschiedenis van de Nederlandse kolonisatie van Indonesië. Van Reybrouck is, zo laat hij in interviews we ten, geschrokken van het 'wegkijken en weg moffelen' van Nederlanders als het over het koloniale verleden gaat. Hij werkte vijfjaar lang aan zijn monumentale Revolusi, waarvoor hij zo'n tweehonderd nog levende ooggetui gen van de onafhankelijkheidsstrijd inter viewde: Indonesiërs, Indo's, Nederlanders, Ja panners. Het online geschiedenismagazine Historiek 'Revolusi is een indrukwekkende wetenschappelijke prestatie: niet alleen is het een prachtig en goed leesbaar overzichtswerk over de Nederlands-Indonesische geschiede nis, maar het boek voegt, door de talloze inter views en het benadrukken van de globale con text, ook nieuwe perspectieven toe aan de be staande geschiedschrijving.' Het eerste deel van de memoires van cabare tier Freek de Jonge (1944) verschijnt 14 okto ber. De titel is Kom verder! Het zal niet verba zen dat de schrijver en theatermaker een hinkstapsprong maakt. Deel 2 van zijn me moires verscheen al in 2017 onder de titel Reik halzend verlangen. Daarin had hij zijn debuut roman Zaansch Veem uit 1987 opgenomen. In het nu gepubliceerde eerste deel duikt de theatermaker in zijn jongste levensjaren en geeft daarbij een beeld van het leven van zijn grootouders en ouders. Het verhaal begint in de zomer van 1900 als de 14-jarige grootvader tijdens het koeien hoeden op Schouwen- Duiveland een 'Roeping' krijgt waarin hij wordt gevraagd voortaan aan God te gehoor zamen. In die lijn wordt vader Andries vijftien jaar later voorbestemd tot predikant. Freek de Jonge woonde van 1962 tot 1965 in Kloetinge, zijn vader was in die jaren godsdienstleraar op het Christelijk Lyceum voor Zeeland in Goes. Coen Verbraak (1965) is journalist en pro grammamaker. Begin dit jaar verscheen van zijn hand De Molukkers, een vergeten geschiede nis. Tussen eind maart en eind juni 1951 kwa men er twaalf schepen aan in de havens van Rotterdam en Amsterdam met in totaal 12.500 Molukkers. Of 'Ambonezen' zoals ze toen werden genoemd. Verbraak maakte over de 'onvrijwillige ballingschap' ook een vierdelige televisiedocumentaire die afgelopen mei en juni werd uitgezonden. In zijn boek vertelt hij de levensverhalen van drie generaties Moluk- kers in Nederland aan de hand van veertien interviews. Het gaat over de rol van Molukkers in het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger, de loze beloftes en hoe ze daarna werden be handeld. Coen Verbraak staat bekend als één van de meest spraakmakende interviewers van Nederland. Hij publiceerde in 2020 Oor logskinderen, gesprekken met mensen die als kind de oorlog hebben meegemaakt. Zijn tv- serie Kijken in de ziel werd bekroond met de Zilveren Nipkowschijf en de Sonja Barend Award. Eerder maakte hij de series Wij willen leven! over de Molukse kapingen en 'Onze jon gens op Java'. PZC-journalist Jan van Damme interviewt de schrijver. De Molukse gitarist Rudy de Quel- joe, die speelde in bands als Dragonfly, Brain- box en Massada, verzorgt de muziek. Korting Abonnees van de PZC krijgen korting op de kaarten voor de lezingen, ze betalen 10 in plaats van 15 euro. Via de sites drukkerijmid- delburg.nl en grotekerkveere.nl kunnen kaar ten worden besteld. Voor de korting voor PZC-abonnees moet een code worden inge voerd, toegespitst op de lezing: PZC-vander- zijl, PZC-vanreybrouck, PZC-dejonge en PZC- verbraak. Per persoon kunnen maximaal twee kaarten met korting worden gekocht. Zeeuwse schrijvers Zo kon het ook, en zo wilde ik het ook. Zo onbeteugeld en tegelijk zo indringend schrijven als Bert Schierbeek in Het boek Ik. Dat boek uit 1951 was inmiddels al lang literatuurge schiedenis, maar voor mij was het een kwart eeuw later helemaal nieuw. Vandaar de schok en van daar mijn pogingen tot navolging. Zelfs tijdens het eindexamen, de stelopdracht Nederlands, speelde ik Schierbeekje. De zilvervisjes, de papiervernietigers, de brand stapels hebben hopelijk inmiddels hun werk gedaan. Bert Schierbeek, zijn naam is voor altijd verbonden met Het boek Ik. Nu ik de roman weer opsla, krijg ik gelukkig niet opnieuw het zo-ga-ik-het-ook-doen gevoel, maar de woordenstroom blijft overrompelend. De reden om te gaan herlezen is het pas uitgeko men Niemand is waterdicht, de mooie biografie door Graa Boomsma. Schierbeek blijkt een Zeeuwse schrijver in zich te hebben. De bi ografische feiten wijzen nauwe lijks in die richting: hij werd in 1918 geboren te Glanerbrug en overleed in 1996 te Amsterdam. Maar er bestaat ook zoiets als ge droomde biografie. Zie zijn tweede roman, nog in traditionele stijl geschreven, Gebroken Hori zon (1946). In dat boek geeft de au teur zijn dubbelganger Rob van Vierhouten een tweede jeugd: 'Ik werd uitbesteed bij een oude tante in Zeeland. Tussen wijd water en harde koppen ben ik groot gebracht'. We gaan ook naar Zee land in Het boek Ik, naar mijnheer Bol- man, groot handelaar in fïetsen en naar diens dochter die een kind ver wacht van een Noorse matroos. Ik doorgrond de regels waarin het al lemaal wordt beschreven nog steeds niet, regels als 'Drink oude heer Bolman en vergeet het ver driet van de fietsen en gros in Middelburg plat'. De dochter komt met verzuchtingen als 'de lange Jan is mij nooit te veel geweest' en 'o de tuinen van middelburg de walcherse walgtuinen van de ogen mijn ouders ze waren er achter voor ik het wist'. Wat een alarmerend proza, of is het toch ratelende poëzie? Een nieuwe taal voor een oud gevoel. Schrijven als het leven, schrijven om te overleven. maandag 13 september 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers tii Annejet van der Zijl, Freek de Jonge, Coen Verbraak en David Van Reybrouck (vlnr). foto's anp en illias teirlinck Schrijvers in de Grote Kerk Vrijdag 29 oktober om 20.00 uur: Annejet van der Zijl Zaterdag 6 november om 20.00 uur: David Van Reybrouck Zondag 14 november om 16.00 uur: Freek de Jonge Vrijdag 19 november om 20.00 uur: Coen Verbraak Mario Molegraaf Graa Boomsma: Niemand is wa terdicht De biografie van Bert Schierbeek - Uitgeverij De Bezige Bij, 672 pagina's, gebonden, 39,99 euro. NIE WATE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27