l Modern strijkijzer vermomd als oude snoek w. 5 I üSSpiP OPEN MONUMENTENDAG PARK TOORENVLIEDT Als man Stefan niet te beroerd was om in Middelburg te winkelen en boodschappen te doen, wilde Marion Lippens uit Biervliet best mee bunkers kijken in Park Toorenvliedt. ,,Een historisch uitje hoort er bij op Monumentendag." Stefan Lippens werd niet teleurgesteld. Hij heeft al sinds jaar en dag veel belangstelling voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en leden van de Stichting Bunkerbehoud vertel den hem zaterdagmiddag veel ver halen die hij nog niet kende. Ook vrouw Marion werd niet teleurge steld. Ze vond het interessant om van Zeeuwse kenners als Cor Heij- koop en Hans Sakkers verhalen te horen. Zij speelden belangrijke rol len in het Middelburgse bunker complex in de Atlantikwall. Net als veel anderen onder de ruim tweehonderd bezoekers kreeg Heijkoop ook van het echtpaar Lip pens vragen over de bunker op het Britanniaterrein in Vlissingen. Het valt de voorzitter van Stichting Bunkerbehoud op dat bijna ieder een het zonde vindt dat de bunker wordt gesloopt. ,,Het is nog geen dertig jaar geleden dat bunkers haast niemand interesseerden. 'Ruim maar op', vonden de mees ten. De interesse in het verleden, zeker als dat met de Tweede We reldoorlog te maken heeft, is sterk toegenomen." Heijkoop vertelt de criticasters van de sloop dat ook het begrip van 30* overheden en projectontwikkelaars is toegenomen. ,,De bunker bij Bri tannia moet weliswaar verdwijnen, we hebben wel vier dagen de gele genheid gekregen om waardevolle spullen te redden. Vier deuren, waaronder twee pantserdeuren, een kachel en een groot aantal on derdelen die we bij het opknappen en inrichten van andere bunkers kunnen gebruiken." Nog niet klaar Raimond Klap, die zaterdag tien tallen belangstellenden rondleidt langs de elf bunkers in Park Toor- envliedt, vult aan dat het sloopbe drijf de komende weken leden van de stichting ook nog de gelegen heid geeft om wat scharnieren en hengsels van deuren veilig te stel len. ,,We zijn er behoorlijk druk mee geweest en we zijn dus nog Het is nog geen dertig jaar geleden dat bunkers niemand interesseerden niet klaar." Klap en Heijkoop zijn wel blij dat meer mensen de waarde van het behoud van bun kers als historisch erfgoed zien. ,,Het zou mooi zijn als een com mandobunker, die vlakbij de bun- ker ligt die nu wordt gesloopt, in de nabije toekomst toegankelijk kan worden gemaakt", droomt Heij- koop hardop. Die commandobunker ligt nu nog verstopt onder appartemen tencomplex Bestevaer, vlak naast het perceel van Britannia. Het ver stoppen van bunkers was na de oorlog gemeengoed. Bij de herin richting van Park Toorenvliedt kreeg de landschapsarchitect de specifieke opdracht de schuil- en verdedigingswerken aan het zicht te onttrekken. Dat verklaart dat Jo- landa van Wijngaarden als Middel burgse verrast is dat er elf behoor lijk grote bunkers in Toorenvliedt zijn te vinden. ,,Als kind speelde ik veel in dit park, maar ik kan me niet herinneren dat ik ooit in de bun kers ben geweest." Van Wijngaar den nam de gelegenheid te baat om even snel een kijkje te nemen in de communicatiebunker. Heijkoop: ,,Vanwege corona hebben we deze Monumentendag wandelingen in het park en fietstochten over Wal cheren uitgezet. De museumbun kers blijven dicht. Nu we in Toor- envliedt zijn, kunnen mensen die dat heel graag willen wel even in de communicatiebunker kijken. Maar niet meer dan vier tegelijk." De wandelingen in Park Toor- envliedt trokken zaterdag ruim tweehonderd bezoekers; een kleine veertig wielrijders fietsten langs bunkers in onder meer Middel burg, Vlissingen en Dishoek. Mooi om een oude Citroën Trac tion Avant uit de jaren vijftig te la ten zien van zijn bedrijf Idée-An- dré-DS uit Nieuw en Sint-Joos- land. Nog leuker om de voitures van klanten - Trui Vandeputte en Jo Waffelaert uit het Vlaamse Be- kegem - in het zonnetje te zetten. Het echtpaar had al een vlootje van vijf exemplaren van het Franse automerk. Maar voor hun dertigste trouwdag wilde Jo toch nog eens echt uitpakken. Boodschappenwagen Hij beloofde zijn vrouw een Ci- troën van ruim een halve eeuw oud met hedendaags comfort. Jo durfde dat te doen, omdat hij An- dré van Eenennaam kent, dé man voor zijn klusje. Trui lacht dat het uiteindelijk drie jaar langer heeft geduurd dan de bedoeling was; ze is intussen al 33 jaar met haar huisarts getrouwd. ,,Het was het wachten waard. De auto is echt een plaatje." Een plaatje uit de jaren zeventig, be nadrukt Van Eenennaam. La- chend: ,,Maar met voorzieningen van nu. Citroën liep altijd al voorop met comfort, maar ver warming van de achterbank en een DAB+-radio waren er in de ja ren zeventig nog niet. De radio ziet er origineel uit, maar je mo biele telefoon hoor je door de speakers." Bruiloft De zes Citroëns zijn niet allemaal voor dagelijks gebruik. Trui zet haar nieuwe automobiel niet in als boodschappenwagen. ,,We maken er vooral familie-uitstapjes mee en vrienden van onze zoon Tho mas - die bij André in de leer is ge weest en een echte Citroënsleute- laar is - hebben al wat auto's be sproken voor een bruiloft." maandag 13 september 2021 WA Interesse voor bunkers toegenomen René Hoonhorst Middelburg r.<>4 Raimond Klap van Stichting Bunkerbehoud geeft een rondleiding langs de verschillende bunkers in Park Toorenvliedt tijdens Monumen- tenda. foto marcelle davidse - Cor Heijkoop Geen oldtimerfestival, maar toch een paar bijzondere, histo rische Citroëns op de Middel burgse Markt zaterdag. André van Eenennaam, één van de or ganisatoren, kreeg toestemming om met een paar paradepaard- jes voor het oude stadhuis te pronken. René Hoonhorst Middelburg Trui Vandeputte kreeg van man Jo Waffelaert (rechts met bloe men) een Citroën met de looks van een snoek of strijkijzer. Links André van Eenennaam. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25