Eerste diploma's uitgereikt in Julianabad 4 Afscheid gaat gepaard met nostalgie en gevoelens van verlies en verdriet Maar als parochianen en toeristen die gisteren afscheid namen van de toeristenkerk in Zoutelande het 'geloof bewaren in hun hart' (pater De Deckere) en 'de band met Jezus blijven zoeken' (bisschop Liesen), zullen ze na een rouwperiode hun gelovige verbondenheid elders kunnen voortzetten. Pater De Dec- kere ging samen met de Zeeuwse emeritus deken Peter de Rooij voor tijdens de laatste viering, de bis schop liet een afgevaardigde een brief voorlezen. Geestelijken, parochiebestuur ders én gewone kerkgangers wer den tijdens en na de viering be sprongen door emoties als verdriet en ontreddering, maar ook door nostalgie. Deken De Rooij memo reerde dat hij aan het begin van zijn loopbaan als acoliet bijdroeg aan het opdragen van heilige missen in de toeristenkerk van Zoutelande. Ineke Verhoeven uit Oisterwijk be vestigde na afloop van de laatste viering in de openluchtkerk dat het vroeger afgeladen vol zat. Flauwvallen De 68-jarige toeriste herinnerde zich dat ze vlak na de opening van de kerk in 1959 als klein meisje vaak buiten moest blijven staan. ,,De kerk was zo vol dat vele tientallen tot honderden mensen helemaal niet naar binnen konden. Dan volgde je de mis van buiten het kerkgebouw. Het was soms zo warm dat mensen flauw vielen." Ineke moet in het begin van de ja ren zestig toch wel eens op het bin nenplein van de openluchtkerk zijn geraakt, want ze herkent de stoelen. ,,Ik denk dat het dezelfde zijn van zestig jaar geleden. De kruisweg vind ik ook zo bij zonder. Waar vind je nou een met houtskool gete kende kruisweg op de muren?" Verhoeven dringt er bij vice-voor- zitter Ruud Louwes, van de Heilige Maria Parochie Walcheren, op aan het beeldje van Sint Catharina goed te bewaren, te conserveren en in een kerk(tuin) elders op Walcheren onder te brengen. Louwes is het met haar eens dat het fijne beeldje van Catharina - al meer dan zeven eeuwen patroon heilige van Zoutelande - prachtig is. Maar hij kon nog niet zeggen wat er met het beeld gebeurt. Ook de toekomst van de openluchtkerk is nog ongewis. Louwes bevestigt dat met de gemeente en diverse be langstellenden wordt gesproken over mogelijke invullingen. Het pa rochiebestuur hoopt tegen het eind van het jaar duidelijkheid te heb ben. Voor die tijd wordt de toeris tenkerk aan de eredienst onttrok ken. Afscheid na één keer Behalve Nederlandse en Duitse va kantiegangers namen ook Wal- cherse gelovigen die nooit eerder in Zoutelande kerkten afscheid van toeristenkerk Sint Catharina. Een Een mooie, intieme openluchtkerk. Jammer dat die niet kan blijven ouder Vlissings echtpaar gaat vaker naar de strandkerk in Dishoek, maar was nog nooit in Zoutelande geweest. ,,Een mooie, intieme openluchtkerk. Jammer dat die niet kan blijven." Dat gevoel overviel Janine en Freek Mesu uit Vrouwenpolder ook. Zij gaan gewoonlijk met het gezin in eigen dorp naar de kerk. ,,Maar toen we hoorden dat er voor de laatste keer een viering was, wil den we toch wel eens meemaken hoe het in een toeristenkerk is. An ders dan we gewend zijn, maar wel mooi." Dochters Evelien (9) en Thirza (13) zijn nog positiever. ,,We vonden het heel leuk dat je buiten zit tijdens de kerkdienst." Vijftien leerlingen van Zwem school Arnemuiden behaalden hun zwemdiploma A, B of C. Vijf jaar geleden werd het Julianabad door de gemeente Middelburg gesloten, omdat de gemeente geen mogelijk heden meer zag om het open te houden. Tot verdriet van vele inwo ners van Arnemuiden, vooral kin deren. Na enkele valse starts slaagde de Stichting Behoud Julia- nabad er in om met hulp van veel sponsors en vrijwilligers het zwembad op te knappen. Survival-elementen Vier maanden na de opening na men Sigrid Heijkans en dochter Joyce Verhagen van Zwemschool Arnemuiden de eerste examens in het heropende zwembad af. Opval lend zijn de vele attributen waar de jonge zwemmers iets mee moeten: niet alleen door een gat in een doek onder water zwemmen, maar ook in het water springen door een do nut en onder een omgekeerde rub berboot lucht happen. ,,We hebben een aantal survival elementen ingebracht in onze les sen", zegt Rachel, zus van Joyce en medewerkster van de zwemschool. ,,Zo leren we kinderen niet bang te zijn als ze bijvoorbeeld onbedoeld in het water belanden. De kinderen We hebben een aantal survival-elementen ingebracht in onze lessen zijn dan beter in staat zichzelf of een ander te redden." Wethouder Johan Aalberts van Middelburg reikte de diploma's in Arnemuiden uit. Op de vraag of hij dat niet met een wat dubbel gevoel deed, gezien de voorgeschiedenis, benadrukte hij dat de gemeente subsidie verstrekte voor herstel van het zwembad. ,,En we ondersteu nen de exploitatie nog steeds finan cieel." Sigrid Heijkans is aan het einde van het seizoen tevreden over het gebeurde. ,,We hebben prachtige dagen gehad, maar ook veel regen. Bij een buitenbad heb je dat niet in de hand. Maar we zijn ontzettend blij dat het bad weer open is en dat de kinderen hier weer terecht kun nen." Sigrid en Joyce willen echter meer: een nieuw zwembad erbij in Arnemuiden of Middelburg. ,,We hebben in Arnemuiden een zwem school en één in Goes, met bij el kaar een wachtlijst van 200 kinde ren. Dus we denken dat er zeker ruimte is voor nog een zwembad. Het is gewoon prettig om je eigen locatie te hebben, waar je helemaal We hebben een wachtlijst van 200 kinderen, dus er is ruimte voor nóg een zwembad kunt doen wat je zelf wilt." Tijdens de coronacrisis was er geen gele genheid om de plannen verder uit te bouwen, maar nu willen ze met volle kracht vooruit. ,,We zijn op zoek naar investeerders." maandag 13 september 2021 Laatste dienst in toeristenkerk Een kleine negentig gelovigen namen zondag deel aan de laatste viering in de toeristenkerk van Zoutelande. foto dirkjan gjeltema Aan gevoelens van 'verlies en verdriet' valt niet te ontkomen, wisten pater Thaddy de Deckere en bisschop Jan Liesen van Breda. René Hoonhorst Zoutelande - Vlissings echtpaar Een nieuwe mijlpaal voor het Ju lianabad in Arnemuiden: na de heropening dit voorjaar werden zaterdag de eerste zwemdiplo ma's uitgereikt door wethouder Johan Aalberts van Middelburg. Jos Overbeeke Arnemuiden - Rachel Verhagen - Sigrid Heijkans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24