'Iedereen doet wat 'ie kan. Dat is het mooie' 'Op deze manier kun je iets terugdoen' Vijftig kilometer op de handbike 'Ik denk nog bijna elke dag aan mijn vader' I ZEELAND 3 ALTERNATIEF WEEKEND 'Voor opa en oma' staat op het start nummer van de 8-jarige Elayna Mar cusse uit Kapelle. Ze heeft de tekst er zelf op geschreven. Samen met haar va der Patrick, moeder Esther en zusje Kaydi (4) fietste ze zaterdag 25 kilome ter vanuit haar woonplaats. Het gezin moest een paar keer schuilen voor de re gen. ,,Elayna vroeg waarom we nou per se vandaag moesten fietsen", zegt haar moeder. ,,We hebben haar uitgelegd dat we fietsen voor alle mensen die het niet meer kunnen." Meerdere familieleden zijn de afgelopen jaren overleden aan kanker, vertelt Esther. ,,Mijn oma in 2002, mijn moeder in 2017 en mijn opa is een paar maanden geleden overleden. Speciaal voor hen willen we een rondje fietsen." Esther heeft al meerdere keren mee- Ze knijpen elkaar even in de arm, en geven elkaar een korte knuf fel. Voor Ivo en Janet de Heij uit Oostburg, Flip van Oostenbrugge uit Breskens en Eddie van Hom- melen uit Schoondijke voelt het beladen om zondagochtend op de Markt in Terneuzen te staan. Alle vier hebben ze zelf of in hun di recte omgeving te maken gehad met kanker. Flip verloor afgelopen week zijn broer Henk aan de ziekte. Janet kreeg twee jaar gele den zelf eierstokkanker. ,,De vo rige editie, twee jaar geleden, deed ik ook mee. Het is heel fijn om dit nu weer te kunnen doen", zegt ze geëmotioneerd. Eddie fietst voor t J familie en bekenden: ,,Je denkt aan al die mensen. Op deze ma nier kun j e iets voor ze terug doen. Iedereen die meedoet, fietst wel voor iemand. Je neemt allemaal een verhaal mee." Het viertal wilde graag vanaf de Markt in Ter- neuzen starten. Ivo: ,,Het is altijd mooi om hier te staan, aan het be gin van de ride, al hadden we ver wacht dat er hier vandaag meer reuring zou zijn." Sjoerd Jansen (26) uit Oostdijk gaat een uit daging aan. Hij fietste twee jaar geleden 25 ki lometer met zijn hand- bike. ,,Maar dat was te simpel. Ik wil steeds voorbij de motoren, maar dat kon niet." Samen met zijn nichtje Pau- lien Coom- ans (27) en zijn moe der Ma rieke Jansen (58) legt hij daarom dit jaar vijftig kilometer af. Waarom? ,,Omdat ik graag voor zo'n super- mooi doel fiets. Voor kankeronderzoek kun je niet genoeg geld in zamelen. Ik vind de Ride for the Roses een heel mooi moment om mensen een hart onder de riem te steken." Sjoerd fietst voor zijn tante Wilma en zijn vriend Johan: allebei zijn ze overleden aan kanker. ,,En ik ken ook andere mensen die er mee te maken hebben. Ik heb geld ingeza meld. Dit jaar was het maar 85 euro, maar alles helpt toch?" Op het rugnummer van Marieke staan ook de namen van Wilma en Johan. ,,Maar ik denk eigenlijk aan alle mensen die met de ziekte te maken hebben. Ik hoop van harte dat er meer be handelingen en betere vooruitzichten ko men." gedaan aan de tocht. ,,Dit jaar was het een andere beleving. Ik vind de ope ningsceremonie op het plein altijd heel mooi. Iedereen is helemaal stil als het lied gezongen wordt. Dan ben je met z'n allen één." Maar toch, het gevoel van de ride is er wel. ,,Je ziet wielrenners die 120 kilometer fietsen en mensen die, net als wij, 25 kilometer doen. Iedereen doet wat 'ie kan. Dat is het mooie eraan." Patrick en Ingrid Sterk man hebben er al zeker acht kilometer op zitten, als ze zondagochtend op de Markt in Terneu- zen aankomen. Ze zijn al vanuit hun woonplaats Schapenbout komen fiet sen. ,,Daarom houden we het bij de route van 25 ki lometer", vertellen ze. De twee dragen T-shirts met foto's van Patricks moe der Lia en Ingrids vader Adrie. Lia overleed in 2017 aan galblaaskanker, en Adrie in 2015 aan darm kanker. ,,Ik denk nog bijna elke dag aan mijn vader", vertelt Ingrid. ,,Ken je Sean Connery? Daar leek hij op. Hij was rustig en had een apart gevoel voor humor. Ik wil hem vaak even bellen, maar dat gaat niet meer." Patricks moeder is ook nog vaak bij hem. ,,Ze is een vlinder. Als ik een moeilijke dag heb, dan zie ik een vlinder. En toen ik vorig jaar met Ingrid trouwde, zat er ineens een vlinder op haar trouwjurk. Voor mijn ge voel is ze dan in de buurt." De twee vinden het jammer dat de ride als evenement is afgelast. ,,Eén voordeeltje", zegt Ingrid. ,,Nu hoef ik niet naar The Rose te luiste ren. Verschrikkelijk vind ik dat. Dan word ik altijd zó emotioneel. Ik krijg nu al tranen in mijn ogen." maandag 13 september 2021 beetje het Ride-gevoel m Elayna Marcusse (8) uit Kapelle fietst 25 kilometer met haar vader Patrick, moeder Esther en zusje Kaydi (4). FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN (Vlnr) Eddie van Hommelen uit Schoondijke, Ivo en Janet de Heij uit Oostburg en Flip van Oostenbrugge uit Breskens. FOTO ANNE HANA Patrick en Ingrid Sterk man uit Scha penbout heb ben beiden een ouder ver loren aan kan ker. Patrick zijn moeder en Ingrid haar vader. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23