Presentator Jurgen van den Berg naar Omroep MAX 17 vertellen, omdat er geen oren voor zijn, is dat eenzaamheid. Mijn voor recht is dat er nog genoeg mensen zijn die naar mijn verhalen, naar mijn gedachten willen luisteren. Zowel in de zalen als bij mij thuis.'' ,,We zouden een jaar lang optreden op alle plekken waar ik altijd op visite ga om te spelen. Maar net voordat het allemaal zou beginnen, begon het niet. Het schema voor vier jaar was in kannen en kruiken, maar moest alle maal uit die kannen en die kruiken. En met dat scrabblespel zijn we ei genlijk nog steeds bezig. Dat is de praktische kant, maar doordat ik de afgelopen 55 jaar steeds ongeveer dezelfde reis heb gemaakt, heb ik een relatie opgebouwd met de mensen die horen bij die visite adressen. Verre vrienden bij wie het ontzettend fijn terugkomen is. Maar dat liet veel langer op zich wachten dan normaal. En voor veel mensen - en dat zijn over alle plekken die ik bezoek helaas enkele tientallen - is dat te lang gebleken. Ook dat is droevig genoeg inherent aan mijn leeftijd helaas. Als je elkaar te lang niet ziet, kan dat grote gevol gen hebben.'' ,,Dat zit hem in nieuwsgierigheid. Boven mijn bureau heb ik een inter view met een Duitse professor han gen. 'Ich will wissen', staat erboven. Ze had mijn zuster kunnen zijn. Ik wil altijd weten hoe en waarom iets zo werkt en hoe het dan verder gaat. En het mooie is: elk antwoord leidt tot nieuwe vragen. Altijd. Ik las over het herseninfarct van mijn leeftijds genoot Maarten 't Hart. 'O, dan ga ik dood', had hij bij de diagnose gecon cludeerd. Ik zou daarbij wel een vraagteken durven zetten.'' Met een guitige blik: ,,Het loopt af zo als het met iedereen afloopt. Maar er gens is er iets in je dat zegt: mis schien loopt het met mij anders af.'' ,,Ik heb genetisch gezien grote maz zel, ja. En daarbij is het een kwestie van onderhoud. En bang genoeg zijn. Dus geen onbezonnen, gevaarlijke dingen doen. Ik vind wijn erg lekker ruiken en sta me daarom toe ervan te proeven, maar ik waak voor over moedigheid. En met het onderhoud heb ik inmiddels ruim ervaring. Zonder overdreven te doen, hè. Ik doe niet aan joggen, sport bestaat voor mij uit voetballen met de kleinkinderen. Er komt natuurlijk een moment dat iemand mij van het toneel tilt. Dan is mijn mazzel op Ik blijf fit door te spelen. Zingen is, dat weet ik zeker, gezond voor een mens. Dat resoneren van je lijf, het delen van emoties werkt voor mij helend.'' ,,Er gaat natuurlijk een moment ko men dat iemand mij van het toneel tilt. Dan is mijn mazzel op.'' ,,Niet. Ik wil me dat niet voorstellen. Ik denk dat dat invloed heeft, dus denk ik daar niet aan.'' ,,In elk geval niet als een eind, maar nog steeds als een volgende stap. Een reis waarvan ik de uitkomst niet ken, maar waaraan ik wel vol goede moed begin. In hotels waar ik logeer, zeg ik bij vertrek nog steeds hardop 'tot ziens' tegen mijn vaste kamer. Daarmee denk ik mezelf te program meren tot een volgende keer. Ik zie je lachen, maar die methode heeft er tot op heden steeds toe geleid dat ik er weer terugkwam.'' De vaste luisteraars van NPO Radio 1 en liefhebbers van Van den Berg hoeven niet te wan hopen: in de conceptplannen van de NPO die nog wel bespro ken moeten worden met de omroepen, staat Van den Berg ingedeeld voor een middag programma van maandag tot en met donderdag van 14.00 tot 15.30 uur bij Omroep MAX. Als de plannen doorgaan, raakt AvroTros dat tijdslot kwijt aan Omroep MAX en verdwijnt het middagprogramma Blok Toine met Mischa Blok en Toine van Peperstraten. In juli van dit jaar gingen al geruchten dat Van den Berg zou overstappen naar Omroep MAX, maar de radiomaker deed dat toen af als 'onzin'. Eind van dit jaar loopt zijn contract bij de NOS af. Vorige zomer zei hij al in een interview met deze krant: ,,De kans dat ik stop is er zeker. Ik zou het programma in eerste instantie drie jaar doen. Eind volgend jaar zijn dat er zes. Dat is een mooi moment om weer eens iets anders te proberen.'' En hoe hij destijds tegen NPO Radio 1 aankeek? ,,Als ik morgen de baas van Radio 1 zou zijn en alles mag omgooien, zou ik er een heel andere zender van maken. Stel: je hebt een heel goede interviewer in huis, type Tijs van den Brink. Waarom zou die niet een talkshowachtig programma kunnen krijgen tussen 14.00 en 16.00 uur?" GO MAANDAG 13 SEPTEMBER 2021 Uw 75ste verjaardag viel nagenoeg samen met het begin van de corona- pandemie. Toch spreekt uit uw nieuwe muziek veel levensvreugde. Waar haalt u dat plezier in deze tijd vandaan? Bedoelt u dat u denkt dat u mis schien niet doodgaat? In het openingsnummer Mazzel zingt u: 'Ik kan de speld nog horen vallen.' Herman van Veen gaat met zijn voorstelling weer de theaters in. In hetzelfde nummer kondigt u aan: 'Ik zing en dans tot ik klets met de begonia's'. Hoe ziet u dat moment voor zich? Hoe treedt u dan uw komende tour nee tegemoet? Precies hetzelfde als toen u 26 was? Herman van Veen - Dat kun je wel zien dat is hij verschijnt via Universal Music. Tournee t/m 2 juli 2022. Jurgen van den Berg (56) verruilt in het nieuwe jaar zo goed als zeker de NOS voor Omroep MAX. Dat bevestigen diverse bronnen aan deze krant. De radiomaker is sinds 2016 presentator van het NOS Radio 1 Journaal in de ochtend. Dennis Jansen Jurgen van den Berg. foto BRUNOPRESS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17