Spanje zet leger in tegen bosbrand NIEUWS 13 Britse prins probeert te ontkomen aan vervolging wegens seksueel misbruik Een Amerikaanse rechter buigt zich vandaag in New York over de aanklacht van Virginia Giuff re tegen prins Andrew. De vrouw beschuldigt hem van meervoudig seksueel misbruik. Verschanst in Balmoral, het Schotse kasteel van zijn moeder koningin Elizabeth, wacht prins Andrew de eerste zetten in de civiele zaak te gen hem af. Het juridische team van Virginia Giuffre, die hem ervan beschuldigt haar als tiener te heb ben verkracht, krijgt vandaag in New York de gelegenheid de zware aanklacht te presenteren aan rech ter Lewis Kaplan. Als hij geen onre gelmatigheden aantreft, kan de prins zich niet langer verstoppen. Andrew houdt zich niet schuil uit schaamte. De jongere broer van prins Charles laat zijn gezicht niet zien om de advocaten van Giuffre geen kans te bieden hem een dag vaarding te kunnen overhandigen. Alleen als deze papieren op de juiste manier zijn aangeboden, kan de rechter de civiele zaak accepte ren. Volgens hem is dat tot op he den niet gebeurd. Het vormt zijn belangrijkste strategie om niet in een slepende rechtszaak verwik keld te raken. De raadsmannen van Giuffre, die 17 jaar oud was toen Andrew zich volgens de aanklacht aan haar zou hebben vergrepen, menen wél aan alle voorwaarden te hebben voldaan. Na op 26 augustus tever geefs hebben aangeklopt bij de poort van Royal Lodge, de woning van de prins in Windsor, lukte het een dag later wel om de dagvaar ding af te geven. Niet aan Andrew W Advocaat Blair Berk van prins Andrew staat bekend als 'de rottweiler' zelf, maar aan agenten die de bevei liging verzorgden. Rechter Kaplan moet vandaag deze procedure juridisch gaan toet sen. Als hij die goedkeurt, gaat de klok tikken. Dan krijgt Andrew drie weken de tijd om te reageren. Als zijn team dit niet doet, wordt hij bij verstek veroordeeld. Aangezien het een civiele rechtszaak betreft, wordt hem dan opgelegd een scha devergoeding van miljoenen dol lars te betalen aan Giuffre. Andrew hoopt dat het zover niet komt. 'Dreamteam' Volgens de Britse krant Daily Mail, goed ingevoerd in de materie, heeft de prins in stilte een 'dreamteam' van Amerikaanse advocaten verza meld. Onder hen bevindt zich Blair Berk, die binnen haar beroepsgroep bekendstaat als 'de rottweiler'. Zij verdedigde in het verleden gevallen beroemdheden als Mel Gibson, Leonardo DiCaprio en Harvey Weinstein. Als de aanklacht ram melt, dan moet zij die nietig kun nen laten verklaren. Prins Andrew, die net als zijn ad vocaten niet deelneemt aan de vir tuele hoorzitting, wil de rechter wijzen op een deal die Giuffre sloot met miljardair Jeffrey Epstein. De investeerder, die in 2019 zelfmoord pleegde in zijn cel, omringde zich jarenlang met minderjarige 'seks slavinnen'. Eén van hen was Giuf- fre. Epstein misbruikte de jonge vrouwen niet alleen zelf, maar vloog ze de wereld over om hun diensten aan zijn kennissenkring aan te bieden. Giuffre claimt dat prins Andrew zich op deze wijze in Manhattan, de Maagdeneilanden en Londen aan haar heeft vergrepen. Een foto van i In een interview beweerde hij Giuffre zelfs nooit te hebben ontmoet hem met zijn hand op de heup van de tiener in een woning in de Britse hoofdstad wordt als bewijs hiervan gebruikt. Giuffre zou echter in 2009 een document hebben getekend waarin ze moest beloven vrienden, kennissen en medewerkers van Epstein in de toekomst niet aan te klagen. De rechter gaat mogelijk vandaag al bekijken of deze deal bestaat en of Andrew onder de genoemde clausules valt. Zelf houdt het lid van de koninklijke familie zijn on schuld vol. In een interview aan het programma Newsnight beweerde hij Giuffre zelfs nooit te hebben ontmoet. Zijn verweer klonk zo ongeloof waardig, dat het Britse volk zich van hem afkeerde. Het paleis ontdeed hem van al zijn titels en officiële plichtplegingen. Andrew, in het Verenigd Konink rijk gezien als een paria, wil zijn on schuld bepleiten, maar krijgt, als de rechtszaak groen licht krijgt, waar schijnlijk het advies om snel de geldbuidel te trekken. Giuffre zal anders in de rechtszaal onder ede alle ranzige details op tafel gooien. Zo'n klap kan het koninklijk huis niet aan. De autoriteiten evacueerden giste ren vijfhonderd inwoners uit het dorp Jubrique en kondigden aan dat ook de vierhonderd inwoners van Genalguacil hun huizen moeten verlaten. Meer dan duizend ande ren waren voor het weekend al ge- evacueerd uit andere gebieden rond de badplaats Estepona, die zeer po pulair is bij toeristen en expats. Een militaire eenheid heeft zich gemeld bij de militaire basis van Morón, om zich aan te sluiten bij de meer dan driehonderd brandweer lieden die de vlammen bestrijden. Infoca, het agentschap van de regio in Andalusië dat verantwoordelijk is voor de bestrijding van de brand, sprak gisteren van een cruciale dag om de brand onder controle te krij gen. Infoca gaf luchtfoto's vrij waarop torenhoge rookpluimen te zien zijn. Het gebied is lastig te be reiken. 'Hongerig monster' Een combinatie van hitte, droogte en harde wind zorgde voor ideale omstandigheden voor de brand. Die veranderde daardoor al gauw in een 'hongerig monster', zoals een regionale functionaris de vuurzee omschreef. De vlammen hebben al het leven geëist van een 44-jarige brandweerman. De man kwam om toen hij donderdag bezig was met blussen. De autoriteiten zeggen aanwij zingen te hebben voor brandstich ting. Bosbranden komen veel voor in Zuid-Europa tijdens de hete zo mer. Dit jaar waren er vooral bran den rond de Middellandse Zee, ver ergerd door intense hittegolven in augustus. In Spanje is in de eerste acht maanden van dit jaar meer dan 75.000 hectare bos en struikgewas afgebrand, meldt het Spaanse mi nisterie van Ecologische Transitie. maandag 13 september 2021 Andrew houdt deur dicht voor aantijgingen Prins Andrew, broer van prins Charles, is sinds de misbruikaffaire de paria van het Britse koningshuis. FOTO GETTY IMAGES Geert Langendorff Londen In het zuidoosten van Spanje wordt het leger ingezet in de strijd tegen een grote bosbrand. De vuurzee heeft al meer dan 6000 hectare bos vernietigd. Honderden inwoners hebben hun huizen moeten verlaten. Karolien Koolhof Rotterdam/Estepona Andalusië is in de greep van bosbranden. foto getty images Morón ^Jubrique Genalguacil Gibraltar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13