rftKATER 'XL 7 ACHTERGROND JAN ZIJLSTRA TROK TIENDUIZENDEN NAAR LEVENSSTROOMGEMEENTE LEIDERDORP Tienduizenden gelovigen kwamen naar zijn diensten. Evangelist Jan Zijlstra overleed donderdag na een kort ziekbed aan corona. Een van Nederlands grootste geloofs helden is nu thuis.'' Honderden gelovi gen, onder wie colle ga-evangelist David de Vos, reageren op sociale media bedroefd en ont roerd op het overlijden van 'broeder' Jan Zijlstra. 'Wat een zegen is deze man geweest voor ontelbaar veel mensen', reageert Margo Bouwman. 'Dankbaar voor zijn leven.' Zijlstra overleed donderdag aan corona, enkele dagen eerder was hij opgenomen in het ziekenhuis. 'Vandaag, 9 september 2021, is tot ons groot verdriet evangelist Jan Zijlstra op 82-jarige leeftijd in zijn Heer en Heiland ontslapen', maakte zijn stichting Wings of Healing bekend. 'Hij heeft samen met zijn vrouw Herma 64 jaar lang het evangelie ge predikt en was een zielenwinner pur sang.' Of Zijlstra was gevaccineerd, is onduidelijk. De van huis uit hervormde Zijlstra (Hillegom, 1938) bekeerde zich in de jaren 50 tot de pinksterbeweging en groeide afgelopen kwarteeuw uit tot misschien wel Nederlands bekendste evangelist. Van heinde en verre, tot aan België, kwamen gelovigen naar zijn diensten in de Levensstroom- kerk langs de A4 in Leiderdorp. Die had hij in 1992 opgericht na lange tijd naaste medewerker van evangelist David Maasbach te zijn geweest. Zijn accent op genezing bleek zo succesvol dat de kerk al snel uit zijn voegen barstte. Zijlstra zamelde daarop 9 miljoen euro in voor een nieuw gebouw. In november 2006 opende het complex, dat plaats bood aan bijna 1500 mensen. In de toren lichtte een kruis op dat 's avonds van kilometers afstand zichtbaar was. Landelijke bekendheid volgde na de wonderbaarlijke genezing van Janneke Vlot uit Bleskensgraaf. De toen 37-jarige Vlot leed al jaren aan uiterst pijnlijke posttraumatische dystrofie, maar na één bezoek aan Zijlstra stapte ze uit haar rolstoel. Haar relaas haalde de nationale pers. Artsen van het Erasmus Medisch Centrum stelden dat er geen medi sche verklaring voor was. Vlot laat weten dat ze met grote dankbaarheid terugkijkt op haar genezing. Ze is geraakt door het bericht van Zijlstra's overlijden. ,,Overigens wil ik benadrukken dat ik niet door Zijlstra, maar door Jezus, via Jan Zijlstra, ben genezen. Tv-pro- gramma's, kranten, tijdschriften, iedereen belde destijds. Ik heb veel lelijke reacties gehad. Sommige men sen beschuldigden me ervan mijn ziekte voor te wenden.'' Naar eigen zeggen kwam ze pas na jaren bidden voor haar herstel bij de Levensstroomkerk terecht. ,,Daar bad Zijlstra voor me, ik voelde meteen alle pijn uit mijn lichaam wegvloeien. ik heb mijn rolstoel nooit meer nodig gehad.'' De beelden van Vlots genezing zijn nog steeds te bekijken op YouTube. Eskea Jonkman zegt eveneens genezen te zijn bij Zijlstra. ,,Op de dag af vijftien jaar geleden.'' Jonkman Jan is door God gebruikt om grote wonderen te doen leed sinds haar jeugd aan een auto- immuunziekte waardoor ze overal ontstekingen kreeg. Ze zat de helft van de tijd in een rolstoel. ,,Mijn ge wrichten rotten weg.'' Bekenden met een ernstig zieke baby vroegen haar mee te gaan naar Leiderdorp. Tijdens de dienst pikte Zijlstra haar uit het publiek. ,,Ik voelde meteen dat ik genezen was. Jan is een bijzondere man die door God gebruikt is om grote wonderen te doen.'' Andere gelovigen waren minder gelukkig. Actualiteitenprogramma Netwerk maakte in 2007 een item over Zijlstra en spoorde verschillende mensen op die niet genazen door zijn tussenkomst. Zoals de 28-jarige Eli- anne van Turennout uit Groningen, die zo'n tien jaar geleden naar Zijlstra ging. ,,Ik heb PDD-NOS, waar ik des tijds erg onder leed. Zijlstra bad voor mij, maar ik werd niet beter. Ook mijn vader, die aan een oor doof is, genas niet.'' Van Turennout verwijt de evangelist mensen met een schuldgevoel op te zadelen. ,,Als je niet geneest, impliceert hij dat je ge loof niet groot genoeg is. ik vind dat enorm kwalijk.'' Zelf claimde Zijlstra destijds tegen Netwerk-j ournalist Tijs van den Brink dat hij geen garanties bood. ,,Ik zeg precies waar het op aankomt: niet iedereen geneest. Ik zal ook nooit iemand zeggen niet naar een dokter te gaan.'' Hoewel Zijlstra Gods liefde pre dikte, kenmerkten diverse grote ruzies zijn leven. In 2010 vertrok zijn beschermeling Arno van der Knaap en nam een deel van de kerkgangers mee. Vervolgens werd Zijlstra door zijn zelfbenoemde op volgers Rolph en Hyona Hendriks uit de Levensstroom gezet. Hij stapte tevergeefs naar de rechter. Het was hetzelfde kunstje dat Zijlstra begin jaren 90 David Maasbach flikte. 'Een aanval van binnenuit' schreef die later in zijn autobiografie Verlies nooit je geloof. 'Niet te snel stoppen met mondkapjes ov' BioNTech wil vaccin voor jonge kinderen Meer patiënten met corona in ziekenhuis GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 Gevierde gebedsgenezer overleden aan corona David Bremmer Leiderdorp Jan Zijlstra hield ook bijeenkomsten buiten zijn eigen kerk. In 2011 was hij onder meer in Zutphen. FOTO RONALD HISSINK - Eskea Jonkman DEN HAAG Demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge vindt dat NS-directeur Marjan Rintel niet te snel moet zijn met het schrappen van de mondkapjesplicht in het ov. Rintel zei woensdag op BNR Nieuwsradio dat niemand de mondkapjesplicht in de trein nog begrijpt. Voor een besluit genomen wordt over het af schaffen, moet goed bekeken worden welke gevolgen dat heeft voor mensen die zich 'extra kwetsbaar voelen', zei De Jonge in een reactie. Hij wil dinsdag een besluit nemen na advies van het OMT. BERLIJN Het Duitse BioNTech wil het co- ronavaccin dat het met Pfizer op de markt brengt door toezicht houders laten goedkeuren voor kinderen van 5 tot 11 jaar. Het bi otechnologiebedrijf presenteert binnenkort de resultaten van een onderzoek naar het gebruik van het vaccin binnen die leef tijdsgroep, zegt oprichter Özlem Türeci. ,,We bereiden de produc tie al voor", zegt Türeci. Ze legt uit dat kinderen hetzelfde vaccin krijgen, maar in kleinere doses. Later dit jaar worden ook onder zoeksgegevens verwacht over vaccingebruik onder kinderen vanaf zes maanden. ROBOTBEURS Een monteur legt de laatste hand aan een robot op de World Robot Conference in Peking, die gisteren is geopend. 110 bedrij ven van over de hele wereld presenteren meer dan 500 nieuwe producten op de beurs. foto reuters ZEIST Het aantal coronapatiënten in de Nederlandse ziekenhuizen is het afgelopen etmaal weer toegenomen. In totaal behan delden de verpleegafdelingen en ic's bij elkaar gisteren 673 mensen met Covid-19. Dat zijn 16 patiënten meer dan donder dag, zo staat in de recente cijfers van het Landelijk Coör dinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). Afgelopen dagen daalde het aantal pa tiënten met Covid-19 in de ziekenhuizen juist licht. De ic's behandelen op dit moment 211 ernstig zieke coronapatiënten, 3 minder dan een dag eerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7