Duurzame oplossingen voor overvloedige regen Na zonneschijn komt regen. Heel veel soms, vanwege de klimaatverandering. Het is zonde om al dat water in het riool te laten verdwijnen en bovendien niet slim bij kans op overstromingen. Wat kun je thuis doen? 24 Kt Mr J- ANTON DAMEN orig jaar kampten we met een gortdroge zomer, die van dit jaar viel groten deels in het water. Dat we met extremere weersom standigheden moeten dealen - denk aan hevige stortbuien - staat als een paal boven water. Nederlanders kun nen wel tegen een spatje, maar op de in heftigheid toenemende hoosbuien is ons land niet ingericht. Of mis schien wel: niet meer ingericht. Tot de jaren 50 en 60 was het gebruikelijk (net als nu nog in het buitenland) dat de regenpijp uit mondde in de tuin. Daarna volgde een campagne om de regenpijp aan te sluiten op het riool. Een beetje dom, weten we nu. Want als er te veel water in te korte tijd naar beneden komt, kan de waterzuivering de over vloed niet aan, stroomt het riool over en zitten we letterlijk en figuurlijk in de shit. Weer van het riool afkoppe len lijkt dus de enige optie. Dat kan door de regenpijp aan de onderkant af te zagen (op milieucen- traal.nl staat een stappenplan) en het water weg te laten zakken in de tuin. Dan moet deze wel lager liggen dan de woning en geen betonvlakte zijn. Weg met de tegels Minder tegels in de tuin vergroot de waterdoorlaatbaarheid en zorgt er gelijk voor dat de hitte minder goed blijft hangen. Dat kan zomaar 8 gra den schelen. Dus voordat je de zaag in de regenpijp zet, is het raadzaam om tuintegels te vervangen door groen. Het NK Tegelwippen, dat tot eind van deze maand loopt, maakt er een vrolijke competitie van. De tegel teller op nk-tegelwippen.nl tikt inmiddels bijna de 800.000 aan. Meten is weten Een simpele truc om te checken hoe water zijn weg vindt, is om de tuin slang langs de regenpijp te houden Het is toch zonde dat we de wc doorspoelen met Chaudfontaine? en onderaan een bochtje te maken. Hoe meandert het water, en zou je het liever meer naar links of rechts willen laten stromen? Zorg dan voor afschot, want water heeft maar één ding nodig: hoogteverschil. Wil je weten hoe goed jouw tuin overtollig water kan afvoeren? Graaf dan een kuil en vul die met water. Is het water binnen een kwartier foet sie, dan is er niets aan de hand. Staat het er na een uur nog, schakel dan via de gemeente deskundige hulp troepen in, bijvoorbeeld een afkop- pelcoach. Onthoud ook deze vuistregel: voor elke vierkante meter dakoppervlak heb je een halve vierkante meter tuin nodig. Heb je niet genoeg tuin, dan zijn er tal van andere oplossingen. Van vijvers tot wadi's (een groene, lagergelegen greppel, red.) en van ondergrondse infiltratiekratten die het water geleidelijk afgeven tot zinkputten en opslag op het dak. Op waterklaar.nl vind je een handige beslissingsboom over welke maat regelen je in jouw specifieke situatie kunt nemen. Hulp bij het afkoppelen Lanny Olie van NLgaat.nu is sinds vier jaar afkoppelcoach. Ze adviseert en helpt burgers en buurtverenigin gen - ook met de eventuele subsidie aanvraag. ,,Of je in aanmerking komt voor subsidie, varieert per gemeente en waterschap. Sommige dragen sub stantieel bij, andere vergoeden niets'', legt Olie uit. Op groenesubsidiewijzer.nl kun je ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO REGENWATER BEWAAR JE VOOR LATER - IWAN FRANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72