zegt de traumachirurg De enige narcis die lekker ruikt is de Narcissus poeticus EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA E-bike en MTB Speedpedelec Kinderhelm Grotere bedekkingsgraad Een helm gaat drie tot vijfjaar mee. Let bij aanschaf op de productiedatum, die staat op een sticker vermeld. Door blootstelling aan uv wordt het schuim brosser of komen er scheurtjes in. Een helm moet je om die reden niet thuis achter het raam leggen. Als je valt en je komt terecht op de helm, moet die ver vangen worden. Na een grote klap kun nen er scheurtjes ontstaan, nauwelijks zichtbaar, maar dan beschermt-ie niet meer voldoende. Tot zo'n tien jaar geleden waren fietshelmen vooral voor wedstrijd wielrenners en zo licht mogelijk. Nu hebben veel helmen een grotere bedek kingsgraad. Dat betekent dat ze aan de achterkant verder over het hoofd gaan. Ideaal voor stadsfietsers en e-bikers die rechtop zitten. ,,We merken dat steeds meer mensen om een helm vragen. De achterkant van je hoofd en je slapen zijn kwetsbaar. Een grotere helm is veiliger.'' vensterbanknarcissen. Ze ruiken kruidiger en niet muf, maar het is nog steeds geen geur waar je een eind voor omfietst. De enige narcis die echt lekker ruikt is de dichters narcis, Narcissus poeticus. Die wordt dan ook al sinds mensenheugenis bezongen, bijvoorbeeld door de Ro meinse dichter Vergilius. Die noemt de narcis niet bij naam, maar om schrijft hem wel zo precies dat het niets anders dan de Narcissus poeti- cus geweest kan zijn. Binnen de nar- cissenwereld is de bloem van deze narcis afwijkend van vorm; hij is onmiddellijk te herkennen aan zijn open bloem, hagelwitte bloemblad en piepkleine oranjebruine kroontje. Vanwege de kleur en vorm van dat kroontje wordt de dichtersnarcis soms 'fazantenoog' genoemd. Kijk een fazant in de ogen en je ziet dat het klopt. De dichtersnarcis bloeit laat voor een nar cis, maar plant je vroeg. Net als de andere nar- cissensoorten. Narcis- senbollen kunnen niet tegen uitdrogen. Hoe korter ze uit de grond zijn, hoe beter. Bestel ze vroeg en plant ze zodra ze binnen zijn, liever in september dan later in het jaar. van de dichtersnarcis in de handel. Je zou ook niet anders verwachten van een bol die al dui zenden jaren wordt gekweekt. Een relatief vroege bloeier is 'Actaea', die al in april bloeit. Daarna volgt 'Angel Eyes', een wat vreemde naam voor een fazantenoog. Zelf heb ik een naam loze vroege Narcissus poeticus in de tuin die ik op een oude buitenplaats onder een roodbladige beukenboom zag bloeien. De narcis bloeit net voordat het blad aan de beukenboom komt en staat daarna de rest van het jaar in gortdroge grond, want onder een beuk valt voor planten niet veel te halen, zeker geen water. Over het algemeen houden narcissen van vochthoudende grond, maar deze Narcissus poeticus blijkt in ieder ge val zomerdroogte goed te doorstaan. In mei bloeien de dichtersnarcis sen die hier en daar in de bergweiden van Europa groeien en door Britse kolonisten zijn meegenomen naar Pennsylvania. Van daaruit heeft de plant zich langs de hele oostkust van Noord-Amerika verspreid, tot in Canada toe. van de laatbloei- ende dichters narcissen zijn vaak teruggevouwen. Vanwege dit ver schijnsel worden die late bloeiers ook wel Narcissus poeti- cus var. recurvus genoemd, maar of dit nu een officiële variëteit is betwijfel ik. Het laatst van alle narcissen bloeit de dubbele dich tersnarcis: Narcissus poeticus flore pleno, met een wat rommelige bloem, maar met kenmer kende sterke geur. Deze gevuldbloemige dichtersnarcis bloeit pas in juni. Sommige narcissen ruiken een beetje muf, als een meloen die te lang heeft ge legen. Zo zou ik tenminste de geur willen omschrijven van de narcis die je vaak in de ven sterbank ziet staan, in een sierpot vol grind. 'Paperwhite' heet die venster banknarcis die je na gebruik kunt afdanken, want in de tuin doet hij het niet. GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 O Een grotere bedekkingsgraad van het hoofd dan een racefietshelm, omdat e-bikers en MTB'ers meer rechtop zitten dan racefietsers. O Veel ventilatie. O Afneembare klep die beschermt tegen zonlicht of lage takken. De klep moet losschieten bij een val. O De helm is groter en iets zwaarder dan een racefietshelm. O Het polystyreen aan de binnenkant van de helm wordt door inwerking van uv-licht poreus en kan slecht tegen vocht. Prijs vanaf 40 euro O Grote bedekkingsgraad. De helm gaat verder over het hoofd en beschermt de slapen en de achter kant van het hoofd. O Heeft de dikte van een motorhelm. O Minder ventilatie dan een racefiets helm, maar wel meer dan een motorhelm. O De enige verplichte helm, speciaal voor de speedpedelec ontwikkeld. Die wordt in de wetgeving gezien als brommer en rijdt binnen de bebouwde kom op de rijbaan. Prijs vanaf 85 euro O De helm is aan de voorkant langer, het schuim steekt verder uit, zodat het beschermt tegen een val op het gezicht. O Licht, zeker voor de kleinsten, omdat hun nek nog niet zo sterk is. O Heeft een harde kunststof buiten kant, waardoor de helm tegen een stootje kan. Skate- en skeelerhelms vallen onder dezelfde normering als fietshelmen. O Helemaal dicht, waardoor de helm steviger is. O Minder ventilatie. Prijs vanaf 18 euro Tuinnarcissen ruiken anders dan Er zijn veel variëteiten Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. De bloemblaadjes 'Paperwhites'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71