OZCAN AKYOL De Jonge op congres: 'We moeten bladzijde omslaan' 6 0 Grote collectie e-bikes direct leverbaar én 5 jaar garantie! 0 Ruim 650 QWIC dealers, altijd de beste service dichtbij! Column De pedante uitleg van Cora van Nieuwenhuizen ('Ik houd me gewoon aan de regels') illustreerde op een per fecte manier wat voor minachting deze voormalige minister voor onze democratie en alle burgers heeft. Ze vond het leuk geweest in Den Haag en gaat binnenkort als directeur van de brancheorganisa tie van de energiebedrijven aan de slag, met alle kennis die ze opdeed tijdens begrotingsoverleggen en ministerraden die ze bijwoonde. Er was daar veel ophef over. Op de eerste plaats omdat ze weinig morele bezwaren had. En daar naast vanwege het feit dat wij in Nederland kennelijk geen waterdichte regels bedenken en invoeren die dit soort constructies onmogelijk maken. Want nu blijkt dat Helma Lodders, voormalig Kamerlid voor die partij, binnenkort de rol gaat vertolken van voorzitter van de Vergunde Nederlandse Online Kansspelaanbieders (VNLOK). Saillant detail: toen ze in ons parlement zat, hield zij zich bezig met kansspelen en alle regels en reorganisaties die rond dit onder werp plaatsvonden, waarbij moet opgemerkt dat die markt ontzet tend in beweging is, vooral door allerlei onlineaanbieders. Ze heeft in Den Haag aan een netwerk kunnen bouwen, kent alle bezwaren en kansen van binnenuit en zit derhalve goed in de materie. Die kennis gaat ze nu in het bedrijfsleven gebruiken, tegen een veel beter salaris. Dat de politieke geloofwaardig heid opnieuw een deuk oploopt, lijkt haar niet te kun nen schelen. En dat de mensen boos worden, is haar blijkbaar om het even. Het lijkt erop dat de gemiddelde VVD'er in Den Haag volkomen losgezon gen is van de maatschappelijke realiteit. Door dit soort acties verliezen de mensen hun vertrouwen in de politiek. Ja, de VVD staat nog steeds op de eerste plek in de peilingen, maar ondertussen zien we ook dat protestpartijen, hoe klein ook, alsmaar toenemen en groeien. Dit zorgt voor nog meer versplinte ring en verdeeldheid. De politiek wordt misbruikt als opstapje naar een mooie carrière in het bedrijfsleven. En onder tussen groeit de onrust in de samenleving. Door dit soort acties verliezen mensen vertrouwen in de politiek Het CDA verwacht vandaag (co- ronaproof) 1500 leden in de Bra banthallen in Den Bosch. For meel staan op de agenda de ver kiezingsevaluatie, de resoluties van leden en een speech van par tijleider Wopke Hoekstra. Maar het Hogere Doel dit weekend is toch vooral: een schone lei. De partijtop hoopt dat de ma laise na de leiderswissel, het ze telverlies en de affaire rond Omt- zigt nu voorbij is. De eenheid moet terug. Voormalig partijlei der Hugo de Jonge benadrukte het gisteren ook: ,,Als er gedoe is in de familie, dan moet je dat uit spreken. Aan de keukentafel. Dat doen we. Maar je moet er ook niet in blijven hangen. Niet te lang bitter terugkijken, de bladzijde moeten we omslaan." Introspectie Maar eerst dus nog even reflectie, introspectie en debat. Gisteren trapten CDA'ers af bij discussies over inhoud en koers van de par tij. Raadsleden, denkers, Kamer leden en ministers spraken over 'het CDA-verhaal', over de ver- schillen met de VVD ('die zijn le gio', aldus Hoekstra) en de partij wortels. Een paar nieuwe rappor ten lagen er als fundament. ,,We zijn er niet alleen voor Henk en Ingrid, maar ook voor Mohammed en Anne-Fleur", zei Pieter Jan Dijkman, directeur van het Wetenschappelijk Instituut (WI). ,,Ieder mens telt. Zijn wij goede voorouders? Dat moeten CDA'ers zich afvragen." De sfeer aan de discussietafel was optimistisch en energiek, tot verbazing van een enkele partij genoot in de chat: ,,Is de stem ming aan tafel niet wat te blij - moedig: de partij zit in een diepe crisis." CDA-top hoopt dat de gelederen worden gesloten Vooral met een inhoudelijke frisse agenda kan het CDA uit dat dal opkrabbelen, is onder leden de brede consensus. Maar het on derstrepen van die eigen ideolo gische positie kan wel afstand creëren tot potentiële coalitie partners. Zo ligt er een breed ge dragen resolutie voor vandaag die een eventuele samenwerking met D66 niet makkelijker maakt. Vol gens het stuk is de voltooidleven- wet 'onverenigbaar' met de grondbeginselen van het CDA. 3 o o; zaterdag 11 september 2021 GO ^0 @OzcanAkyol ÜDstaD e Je zou denken dat ze bij de VVD hun lesje hebben geleerd. Niet, dus. Het heeft er alle schijn van dat we geen beroep kunnen doen op het fatsoen van Kamerleden en ministers. Daarom moeten er nu echt duidelijke regels komen. Op dag één van het congres weekend zocht het CDA giste ren naar wortels, houvast en rust. Niels Klaassen Den Bosch X era' 17 T3 CD Q) 3 O CD CD 1 o; tn O 3* rh =7 CD 3 CD r-t- CD 03

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6