solidariteit en empathie Wat zegt de wetenschap u De natuur knapt juist op van een goeie fik op z'n tijd Witte rook kaatst warmte terug de ruimte in, wat voor verkoeling zorgt 'In samen levingen die polari seren, zijn mensen minder gelukkig' 23 november Een bosbrand is niet per definitie rampzalig. Een gebied met oude bomen en planten kan profijt hebben van een vuurzee, omdat er dan verjonging kan plaatsvinden. rol. We moeten af van die batterij aan regels, van die controledrift geboren uit wantrouwen. De ver zorgingsstaat kan alleen bestaan vanuit een wij-gedachte.'' Wat kunnen die zelf doen? ,,Je mag van hen meer maatschappe lijke betrokkenheid vragen. Op de school van je kinderen, bij de sportclub. Maar bovenal: luister naar elkaar. Je deelt meer met el kaar dan je denkt en de ander kan wel degelijk ook gelijk hebben. Neem de discussie over de Euro pese Unie. Je hebt gelijk als je zegt dat die ons veel heeft gebracht. Maar je hebt ook gelijk als je zegt dat de EU op cultureel terrein wel erg ver van iedereen af is komen te staan. Als je dit alleen pareert met het argument van meer welvaart, negeer je terechte zorgen en voe len mensen zich niet serieus geno men. Het debat slaat ook dood als je ervan uitgaat dat de ander een wappie is. Of een lid van de elite.'' Ongelukkiger Beugelsdijk concludeert in De Ver deelde Nederlanden dat de samenle ving met al dat wantrouwen niet kan functioneren. ,,Als deze per fecte storm zich doorzet krijg je gescheiden werelden. Dat mag niet gebeuren. In samenlevingen die polariseren, zijn mensen onge lukkiger, functioneert de overheid minder goed, is er geen vertrou wen in politici. Er moet een collec tief gevoel zijn dat je er samen uit wilt komen. Als iedereen blijft hangen in de groef 'dat bepaal ik zelf wel', dan lukt dat niet. Dan zitten we onszelf dwars'', aldus de onderzoeker uit Groningen. Demonstranten voeren in Amster dam actie tegen vrijheidsbeper kende maatrege len vanwege co rona. FOTO ANP LOES VAN LANGEN Het leek de afgelopen maanden wel alsof de halve wereld in de fik stond; van Siberië en Canada tot Californië, en dichterbij huis Grie kenland en Italië. ,,Veel van die branden zijn natuurlijk verschrik kelijk", zegt bosbrandexpert Roland Vernooij (Vrije Universi teit Amsterdam). ,,Maar wat veel mensen niet weten, is dat som mige bosbranden ook nuttig kun nen zijn voor de natuur.'' Als een gebied uit veel oude bo men bestaat en er veel dode plan tenresten op de grond liggen, krij gen nieuwe planten en bomen in hun schaduw nauwelijks kans om te groeien. ,,Zo'n gebied kan profijt hebben van een brand'', legt Ver- nooij uit. Een deel van het bos ver dwijnt, waardoor er meer ruimte komt voor nieuwe soorten die ook weer nieuwe insecten en dieren aantrekken. ,,Ze vergroten dus de biodiversiteit en zorgen voor ver jonging van het bos. Zie het als een soort natuurlijke resetknop.'' Er zijn ook planten die zelfs he lemaal zijn ingesteld op jaarlijkse branden, vertelt Vernooij. ,,Deze zien we vooral op de savannes. Daar groeien planten en bomen waarvan de zaden pas loslaten en ontkiemen net nS een brand. Dan is de kans groter dat het langer duurt totdat er weer een brand komt.'' De bomen hebben dan meer tijd om te groeien en sterk te worden. ,,Tegen die tijd dat er een volgende brand is, hebben ze een dikke bast om zichzelf te bescher men tegen vlammen, waardoor ze die overleven.'' De graslandschappen in die sa vannes hebben echt vuur nodig. ,,Tijdens het droogteseizoen dro gen deze grassen uit en blijven verdord op de grond liggen. Het wordt een soort stro dat de dieren niet meer eten. Je kunt je voorstel len dat al dat oude droge gras in de weg gaat zitten voor nieuwe groene scheuten.'' De meeste mensen denken dat de rook van een natuurbrand al leen maar slecht is, door alle fijn- stof en broeikasgassen. Die zijn in derdaad schadelijk voor het kli maat en onze gezondheid, maar het heeft ook een positieve kant. Rook is er in verschillende hoeda nigheden: van spierwit tot git zwart. Zwarte rook absorbeert veel warmte, waardoor het de aarde nog verder opwarmt. Maar verrassend genoeg kaatst witte rook juist zonlicht terug de ruimte in. Dat zorgt voor een verkoelende werking. Zeker boven gebieden die normaal donkerder van kleur zijn, denk aan een donker bos of een donkerblauwe oceaan. ,,Dit betekent niet dat alle bran den goed zijn'', waarschuwt Ver- nooij. ,,We zien dat de plekken waar branden vaak voorkomen, verschuiven. Deze nieuwe brand haarden zijn soms dichtbevolkt en de begroeiing is minder goed be stand tegen branden. En zoals met alles in het leven is teveel nooit goed. Dan kunnen de nadelen de voordelen gaan overschaduwen.'' Kijk op de site bij /wetenschap T NewScientist Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGIltiSt en met U van Nadarland GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67