New York koestert 20 jaar na dato nog zijn geïmproviseerde 16 Als New York vandaag de aanslagen op de Twin Towers herdenkt, denkt de stad ook terug aan de verbondenheid van toen, merkt correspondent Karlijn van Houwelingen als ze verborgen herinneringstekens voor 9/11 opzoekt. De jongste Amerikanen hebben geen herinneringen aan die dag America's Response Monument, een militair op een paard ge maakt in opdracht van Wall Street-bankiers. Ze wilden de soldaten eren die na 9/11 zelfs ou derwets te paard de strijd aangin gen met 'terreur' in Afghanistan. Het beeld staat vlak bij het her bouwde WTC, maar is verdekt opgesteld in Liberty Park. ,,Hoe- veel mensen zijn rond dit stuk staal gestorven? Om dat object dan onder mijn hoede te nemen, was best surrealistisch", vertelt hij. Blunberg is zelf niet zo emo tioneel, zegt hij, maar toen het staal de gieterij werd binnengere den, stonden mensen uit zijn team te huilen en wilden ze het eerbiedig aanraken. ,,We kregen allemaal kippenvel.'' In New York is weinig heilig en gaat de cyclus van bouwen en slopen continu door. Het ver baast John Lin (50) dan ook dat een geïmproviseerd monument dat hij twee decennia terug met kantoorlabels bij elkaar plakte in metrostation Union Square nog steeds bestaat. De vale stickers met alle namen van de slachtof fers, sommigen bruin uitgesla gen, vallen niet op in het smoeze lige ondergrondse station. Grafisch ontwerper Lin plakte ze met vrienden toen de eerste 'verjaardag' van de aanslagen na derde en hij zijn liefde voor de stad ergens kwijt wilde. Het ri sico bestond, zo waarschuwde hij zijn team nog, dat ze gearresteerd zouden worden. Zomaar een openbare voorziening beplakken mag niet. „Agenten kwamen vra gen wat we deden. Goedzo, ga maar door, zeiden ze.'' Op sommige labels zijn inmid dels met pen lieve woorden ge krast. „Liefde voor altijd, je zoon'', schreef iemand onder de naam van Peter Raimondi, des tijds 46 en manager bij een finan ciële firma in de noordtoren. ,,We zullen je nooit vergeten'', staat boven de naam van Patrick Adams, een 61-jarige beveiliger Al een paar jaar ben ik er meer maals per week langs gefietst, en nooit heb ik goed gelet op het ver lopen plastic boeket op een straathoek vlak bij mijn kantoor in Brooklyn. Het heeft de kleuren van de Amerikaanse vlag en hangt dicht tegen een grijze vuil nisbak, onder het schreeuwerige reclamebord van de herenkapper. Pas dit voorjaar keek ik er beter naar. Het blijkt een herdenkings krans, door weer en wind wat sjofel geworden. Eronder staat een stuk grijs marmer. 'Op deze straathoek was onze gemeen schap getuige van de val van de torens', staat erin gebeiteld. Je kunt je daar voor die steen ongeveer voorstellen hoe dat op 11 september 2001 geweest moet zijn, want als je je gezicht naar het westen draait, kun je precies de punt zien van de toren van het nieuwe World Trade Center. Daar, wijst Cono Mazza, hing de rook. Mazza woont al decennia op dit kruispunt. Elk jaar op 11 september komt de pastoor van de kerk verderop hier een korte mis opdragen aan slachtoffers uit de buurt. Dit is van oudsher een Italiaans-Ame rikaanse enclave. Senioren drin ken hun espresso nog bij de pas- ticceria en ouders zijn hun zoons lang Cono blijven noemen, naar de Italiaanse heilige Sint Cono uit het dorp van hun voorouders, Teggiano. Boven het 9/11-monu- ment hangt een bordje met de namen van buren die op 11 sep tember 2001 aan het werk waren in de Twin Towers. Het kan haast niet anders - er was een Cono bij. Cono Gallo, 30, beurshandelaar, gestorven in de noordelijke toren. Ik dacht aan dat buurtmonu- mentje, toen een mistroostig einde kwam aan de Amerikaanse oorlog in Afghanistan, bijna twintig jaar na de giga-aanslag die de aanleiding voor de strijd was geweest. De sfeer in het land was destijds angstig en wraak- zuchtig. Veel New Yorkers had den zoals Cono Mazza met eigen ogen kunnen zien hoe de torens instortten bovenop bijna drie duizend slachtoffers. De rest van het land had het op tv aan schouwd. Bijna iedereen wilde het leger op de daders afsturen. Hoe herdenkt New York nu, een generatie en een mislukte oorlog later? Twee bronzen bassins met watervallen markeren als offici eel monument de contouren van de Twin Towers. Maar kerken, buurten, families en vrienden groepen maakten ook hun eigen gedenktekens om de klap te ver werken. Het 9/11 museum telde er meer dan tweehonderd in New York. Sommigen zijn ver borgen in tuinen, banken of win kels. Wat betekenen ze vandaag? Breekpunt Lester Levine, die meer dan vijf duizend ingediende ontwerpen voor 9/11-monumenten verza melde in een boek, denkt dat ze belangrijker zijn dan ooit. De jongste Amerikanen hebben geen herinneringen aan die dag, en als bepalend breekpunt in de moderne Amerikaanse geschie denis wordt 9/11 langzaam over schaduwd, ziet hij. ,,Er is zoveel gebeurd, zeker in de afgelopen drie, vier jaar. De gepolariseerde politiek, de pan- demie, de opstand bij het Capi- tool op 6 januari. Ik bedacht dat onlangs nog: 9/11 is genoemd naar de datum, dat doen we nu met 6 januari ook.'' Ik zoek een handvol van die verborgen gedenktekens op. Soms zijn er resten van de torens in verwerkt. In het blinkend witte station dat de verwoeste metrohalte onder torens ver vangt, stuit ik op perron 5 op de oude fundamenten van de Twin Towers. Ze zijn blootgelegd on der een glazen plaat, waar reizi gers naar buurstaat New Jersey zich nu zonder nadenken over heen haasten. In een kerk iets ten noorden van Ground Zero - New Yorkers noemen het gewoon weer het World Trade Center - knielen bouwvakkers die komen bidden in de St. Franciscus van Assisi-kerk naast een sculptuur van stukken WTC-staal. Verwrongen metaal werd des tijds opgeslagen, in stukken ge zaagd en later beschikbaar gesteld aan onder anderen ontwerpers van gedenktekens. Douwe Blum- berg, een Nederlands-Ameri kaanse beeldhouwer, kreeg in zijn studio in Oklahoma een balk bezorgd. Het is verwerkt in zijn ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO Monumenten van eenheid De aanslag die bij velen op het netvlies gebrand staat. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64