Experts: Alleen meer huizen bouwen is niet het antwoord SS» 1 tenhwsisgeen vtjor fte ri\Vteo m ^•w, i m; 13 Veertig jaar geleden ging Nederland massaal de straat op om te protesteren tegen het woonbeleid. Morgen is het weer zover, tijdens het Woonprotest in Amsterdam. Drie experts laten zien wat er écht aan schort en adviseren demonstranten wat er op hun spandoek moet staan. mmets "li.- te eg eerlijk, hoe vaak denkt u als huiseigenaar niet: 'Dat is goed voor de waarde I van mijn huis!' I Waarmee u dan niet bedoelt dat u prettiger woont, maar vooral dat er een fijne bak met geld in het verschiet ligt. Als huurder denkt u misschien juist: had ik maar een eigen woning. Je wordt er momenteel rijker van dan van werken. De woningmarkt, is de analyse van deskundigen Maartje Mar tens, Jasper Du Pont en Hans de Geus, heeft tegenwoordig bijna alles te maken met geld verdienen en beleggen, en bijna niks met huisvesting. Hun conclusie was lange tijd radicaal, maar begint voeten aan de grond te krijgen on der economen en in de media. De drie experts treffen elkaar voor dit artikel op een symbolische lo catie: Beursplein 5 in Amsterdam, waar een van de oudste financiële handelsbeurzen van de wereld is gevestigd. Het gebouw ligt op steenworp afstand van de Dam, waar morgen aanvankelijk de grote woondemonstratie zou plaatsvinden. Vanwege de te ver wachten drukte is die verplaatst naar het Westerpark. 165 organi saties, van bewonersgroepen tot vakbonden en politieke afdelin gen, doen mee aan de actie die 'een ommekeer in beleid moet forceren'. Du Pont, De Geus en Mar tens denken graag mee met die ommekeer. De oplossing van de nijpende woonproblemen, concluderen zij, ligt niet in het bijbouwen van alleen maar meer woningen, een denkrichting waar vrijwel alle politieke partijen hun hoop op hebben gevestigd. Waar zit dan wel een opening? In het reguleren van de huren, het inperken van de mogelijkheden om een hyphotheek te krijgen en het belasten van huurinkomsten en verkoopwinsten, aldus de des kundigen. Jasper Du Pont (43) Hans de Geus (53) Maartje Martens (67) Wie zijn deze woningmarktdes kundigen? Jasper Du Pont is data- analist en luis in de pels. Op zijn Twitteraccount Woningnieuws bekritiseert hij niet alleen poli tieke keuzes, hij is ook streng op instituties die volgens hem verre van onafhankelijk zijn. ,,Het is mij allemaal te toevallig dat ingeni eursbureaus onderzoeken presen teren waaruit blijkt dat bouwre- gels huizen te duur maken. En dat makelaars melding maken van de trek naar bepaalde gebieden waar net discussie is over nieuwbouw- plannen. Zelfs hoogleraren lijken meer bezig met specifieke bouw locaties dan met abstract onder zoek naar het functioneren van de markt." Journalist en beurscommenta- tor bij RTLZ Hans de Geus noemt Jasper Du Pont een van de zeld zame, broodnodige, zelfstandige denkers. ,,Hij vraagt zich telkens af wat er écht aan de hand is op de woningmarkt. Als je simpel denkt, zie je dertig mensen in de rij staan voor één huis en zeg je: er zijn te weinig huizen. De bood schap wordt dan 'bouwen, bou wen, bouwen'. Dat is veel makke lijker voor het voetlicht te bren gen dan wat Jasper goed in de ga ten heeft, namelijk dat een com plex systeem ervoor zorgt dat zo veel mensen willen verhuizen. En GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 De huizenprijzen blijven maar stijgen, maar de meeste woningen worden in mum van tijd verkocht. foto hh LAURENS VAN PUTTEN de Jö JC"'9 ""b pretc. l«rf 5^?v l ie.«t STEFAN TEN TEIJE Data-analist en eigenaar van Twitteraccount Woningnieuws Journalist en beurscommentator RTL Z, schrijver van boek Hoe ik toch huisjesmelker werd (2021) Onderzoeker internationale koopwoningmarkten LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61