DE BOER OP Het akkerbouwbedrijf van Rudi en Jorien Cammaert 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wfe zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 2: Rudi en Jorien Cammaert met hun dochter Dominique op De Kienstee tussen Schoondijke en Sasput. Zeshonderd me ter. Zo ver ligt boerderij De Kienstee van de doorgaande weg af. Een kaars rechte dreef leidt naar de boerenwoning. Wat een entree. Maar had er geen beplan ting langs gekund? Ai, dat is een gevoelig punt. Jorien weet het nog goed. Rudi ook. Ze trouwden in de winter van 1995. Jorien: ,,Toen ik hier kwam, zei ik dat bo men langs de dreef wel mooi zou den staan." Rudi: ,,Ik heb er met een op gereageerd. Je hebt dat nu één keer geopperd en dat hoefje nooit meer te doen. Ik wil geen bomen." Duidelijke taal. Bomen geven schaduw, ze trekken water van de planten en ze staan in de weg als er grote machines naar de boerderij rijden. Zo veel nadelen, daar weegt een mooi plaatje niet tegenop. Volgens Rudi. Lekker rustig ver van de weg midden in het polderland, dat klinkt mooi. Maar daaraan hebben de nutsbedrijven geen boodschap. Ze hebben op de boerderij geen gas, geen riolering en geen kabel. Daar achter de oude wagenschu ren ligt het helofytenfilter, een vij ver met rietbegroeiing waarin het huishoudelijk afvalwater wordt gezuiverd. Rudi Cammaert (1966) heeft zijn tractor net bij een van de grote loodsen stilgezet. Een blinkend rode Massey Ferguson met 185 paardenkrachten. Voor de bouw- voorlichter of diepwoeler die er achter hangt, is zo'n zware tractor wel nodig. Een bouwvoorlichter is een soort ploeg, maar dan eentje die de aarde niet omkeert. Hij licht de bouwvoor op om meer lucht in de klei te brengen. De poten van het apparaat worden dertig tot vijftig centimeter diep door de grond getrokken. Boerderij De Kienstee staat op zware klei, van daar dat zo'n behandeling van de akkers nuttig is. Wat kost nou zo'n tractor? Grofweg moet je volgens Rudi het aantal pk's nemen en er dan drie nullen achter plakken. Als je korting weet te bedingen, kan het bedrag wat lager uitvallen. Hij heeft een tweede Massey Fer guson van 170 pk. En nog twee kleinere tractoren. De kleinste van 55 pk wordt ingezet voor het lich tere maaiwerk. Nog even rondkijken. Daar in de verte zien we Schoondijke waar Rudi naar de middelbare land bouwschool ging. Naar het oosten toe ligt het gehucht Sasput op loopafstand. Ja, Slijkplaat ook. En Nummer Een is net zo goed een kippeneindje. Het land is ingepol derd rond 1650, weet Rudi. De Kienstee, vernoemd naar een ver mogende patriciër in Middelburg, was in 1660 de tweede boerderij in de Generale Prins Willempolder. Koffietijd. In het woonhuis zijn echtgenote Jorien (1964) en doch ter Dominique bezig met het op ruimen van de ontbijtboel van de gasten van de bed and breakfast. De drie gastenverblijven met ei gen douche en toilet zijn onderge bracht in een aanbouw aan het huis. Dat is de afdeling van Jorien. Ze vertelt: ,,In het jaar 2000 begon ik met de verhuur van de opka mer, de voute. Paviljoen de Groe, een café in de duinen bij Groede, daar groeide ik op. Ik heb graag mensen om me heen. In 2005 heb ben we de aanbouw met gastenka mers gemaakt. Het is leuk om ken nis van het bedrijf over te brengen. Hoe groeit een aardappel, dat we ten veel mensen niet. Voor de co- ronatijd hadden we gasten uit Zuid-Afrika, Australië, Chili, noem maar op. De man uit Israël had een lange jurk aan. Ze komen voor rust, werk, familiebezoek. Of voor restaurant de Kromme wa tergang in Slijkplaat als die geen eigen kamers vrij heeft." Aan de keukentafel gaat het over de eerbiedwaardige ouderdom van de woning. Het is nog altijd het originele huis dat in 1660 werd gebouwd. Dat is te merken. Rudi: ,,Het staat achterover en het staat bol. Vanuit het midden gerekend heb je voor 20 centimeter verschil ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO 'Onze planten op het JAN VAN DAMME Dominique Cammaert (links) met haar ouders Jorien en Rudi Cammaert bij de grootste tractor van de boerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56