Ik word door het CBK niet erkend als Zeeuws kunstenaar. Waar halen ze de brutaliteit vandaan? 7 - m Rob Maaskant: ,,Ik sta daar met mijn zelfgemaakte vleugels en ik vlieg weg.'' foto johan van der heijden PASPOORT^ Rob Maaskant is in 1950 geboren in Oost-Souburg. Hij woont met zijn vrouw Gusta in Nieuw- en Sint Joosland. Ze hebben een zoon, Paco en een dochter Anoeshka. Paco is vader van kleinzoon Jake, Anoeshka kan elk moment be vallen van klein kind nummer twee. Maaskant door liep de hbs in Vlissingen en studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Gent. Hij was lichtman bij de experimen tele popgroep Beautiful Idaho, musiceerde bij Worda Biena en de Fanfare Sint Juttemis, speelde in de theatergroep Idaho Company. In Engeland toerde hij met Welfare State, waarna hij zich aansloot bij de straattheater groep Flup Ju Bedrijf, dat hij in 1987 overnam (later werd de naam Het bedrijf v/h). Hij begeleidt de filmjury van Film by the Sea en is voorzitter van Een Bunder Kunst in 's-Heer Arendskerke, waar tentoon stellingen en concerten wor den georgani seerd. De Fantast wordt morgenmiddag gepresenteerd (voor genodig den) en is nog twee keer te zien op Film by the Sea: maandag om 12.00 uur en op 18 september tijdens de Zeeuwse Film dag om 14.15 uur. ties een beetje te prikken en de boel te ontrege len. Zo gauw je op straat speelt, hoor je gelijk wat mensen er van vinden. In Dordrecht waren er mensen die ons het water in wilden duwen. 'Stelletje werklozen, waarom gaan jullie niet aan de slag?', riepen ze. In Duitsland dachten ze dat onze verhalen uit de bijbel kwamen. 'Goh', realiseerden we ons. 'Dat zou best kunnen.' We werkten nauwelijks met tekst, het was vooral beeld en muziek. En vuur en water. Het waren universele verhalen. 'Tsjonge, wat hebben jullie je goed voorbereid', zeiden ze in Dublin, omdat ze dachten dat we Keltische mythen speelden. Kennelijk is er veel verwantschap tussen die oerverhalen en wat opborrelt in je fantasie." Besefte je hoe bijzonder het was wat je deed? ,,Nee, pas later. Een band als Beautiful Idaho speelde op het legendarische festival in het Kralingse bos. Er zijn posters waarop onze naam staat naast die van Frank Zappa en The Moody Blues. Dat besef je niet. In je jongens achtige enthousiasme onderga je dat allemaal. En bijzonder? Ik word door het Centrum voor Beeldende Kunst niet erkend als Zeeuws kun stenaar. Waar halen ze de brutaliteit vandaan? Misschien lag het ook aan mezelf. Ik moest een cv inleveren en vergat erop te zetten dat we ook hebben gespeeld op de Documenta in Kassel, een van de grootste kunstmanifestaties die er is. Dat is dan mijn zwakke kant. Die film is het mooiste curriculum dat ik kan overhandigen. Er waren ook mensen die ervan hoorden en zeiden: een film? Je gaat toch niet dood?" Sterker nog, je werkt volop met jongeren. ,,Dat heb ik vanaf de jaren negentig altijd ge daan. Met het Museum van de Verbeelding, dat nu bij Een Bunder Kunst in 's Heer Arends- kerke staat, ging ik langs scholen. Ik gaf ook muzieklessen. Daar drumden we op een omge keerde fiets. Of ik liet ze films zien van Afri kaanse waterdrums. Dan zeiden ze: 'Dat kun nen wij niet, want we hebben geen kalebassen.' Maar het kan ook met Tupperwaredoosjes in een wasteiltje. Aan het eind van de les lag de vloer van de klas wel vol water. Het was iets an ders dan blokfluitles. Verbeelding is zo belang rijk, maar dat is allemaal uit het onderwijs wegbezuinigd." Waarom is verbeelding zo belangrijk? ,,Het is een middel om buiten het geëigende straatje te denken. Durf dingen te doen die mo gen mislukken. En aan het eind ligt de vloer vol water, nou en? Wil je met vrijheid om kunnen gaan, dan moet je ook de randjes verkennen. Daarbij helpt de verbeelding." Ben je somber geworden? ,,Nee. We hebben nog een andere versie van de film. Die eindigt in mineur. Een beetje van: 'Goh, het is mooi geweest, ik doe mijn spullen weg, het is tijd voor iets anders.' Mensen die dat zagen, zeiden: 'Dat ben jij helemaal niet.' Ik denk dat het nu iets hoopvoller eindigt. Ik sta daar met mijn zelfgemaakte vleugels en ik vlieg weg." GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55