van de 130.000 leden kwijt life 5 Repetitie van het Zeeuws-Vlaams Kamerkoor in de rk-kerk in Phi lippine. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE coronabewijzen overlegd dienen te worden, zoals in theaters, dan gaan we daarin mee. Niet vacci neren, prima, maar daar hoeft de meerderheid niet voor te bloe den. Dan gaat de deur gewoon dicht." Het is even stil aan het tafeltje. Tenor Piet Ploeg, al sinds 1996 nauw betrokken bij de vereni ging, zucht diep. ,,Lastig, maar ik ga denk ik toch met Klaas mee. Voor de meerderheid, inderdaad. Omdat we willen zingen. Omdat we daar blij van worden. Eind september gaat de anderhalve meter eraf, eind november is ons eerste concert gepland. We krij gen er weer wat leden bij, en eventueel lenen we wat zangers uit Vlissingen. We gaan ervan uit dat het goedkomt." Knuffelhormoon Hetzelfde optimisme hebben ze aan de andere kant van het water, bij het Zeeuws-Vlaams Kamer koor. ,,Als je zingt, komen er stof jes vrij waardoor je je gelukkig gaat voelen", legt voorzitter Coos Buurma uit. ,,Endorfine en oxy- tocine. Dat knuffelhormoon, zeg maar. Allemaal wetenschappelijk bewezen. Van zingen word je blij, dat kunnen wij enkel maar beamen." Toch is ook dit koor hard ge troffen door de crisis: van de 35 koorleden die elke dinsdag sa menkwamen in de rooms-katho- lieke kerk van Philippine, zijn er slechts vijftien overgebleven. ,,Met sopranen in de overgrote meerderheid. De verhouding is wel een beetje zoek. Maar we hebben er vertrouwen in dat het goedkomt. Er is een zekere harde kern ontstaan. En ook al waren onze stemmen hier en daar een beetje vastgeroest, we zijn het niet verleerd." Dat blijkt als de koorleden even later de kerk be treden. Ze zitten op krappe stoel tjes, anderhalve meter van elkaar, maar dirigent Pascal Lestaeghe laat ze zingen alsof ze in volle glorie voor de kansel staan. Zoom werkte niet Een paar kilometer verderop, in de sporthal van cultureel cen trum Den Dullaert in Hulst, is het Marjolijn Polfliet die popkoor Akkoord door Justin Timberlake leidt. Eindelijk weer. ,,Het is taai geweest", zegt de dirigent in de pauze. „Financieel omdat ik overal tussen wal en schip viel. Maar ook mentaal. Ik zat thuis. Je kon niks. Zingen via Zoom werkte voor geen meter, buiten vervlogen alle klanken. Het hield echt op." Het bestuur van het popkoor deed van alles om het groepsge voel erin te houden. Een puzzel- tocht, een online quiz, een kaartje met kerst. ,,Maar dan zie je hoe ze elders kerken volstouwen met mensen, de demonstraties, de volle voetbalstadions, en dan zakt de moed je in de schoenen. Het enige wat wij wilden, was zingen. Gewoon, zingen." Het was wauw Polfliet werkt als zelfstandig zangdocent bij instituut voor kunstzinnige vorming Toonbeeld in Terneuzen en leidt twee pop koren, een in Oostburg en een in Hulst. De eerste kwam eind au gustus voor het eerst weer samen. ,,En het was fantastisch. Ook he lemaal geen vervelende discussies over vaccineren ofzo." Of iedereen gevaccineerd is, weet Polfliet niet. ,,Dat hoef ik ook niet te weten. Ik ben zelf pro hoor, ik vond het een kleine moeite om een groot probleem te helpen op lossen. En ik ga er vanuit dat ie dereen de huidige regels naleeft om zijn omgeving te beschermen. Maar ik ga er niet naar vragen. Het woord corona is niet eens geval len. Iedereen was veel te blij om elkaar weer te zien." Dat was woensdagavond in Hulst niet anders. De dames die tijdens de pauze een tafeltje delen in de foyer, struikelen over de su perlatieven. Het was geweldig. Het was waanzinnig. Het was wauw. ,,Ik heb er nog kippenvel van", zegt Yvonne Loof geëmotio neerd. ,,Thuis zingen is leuk, maar als er meer stemmen bijkomen, dan krijg je een gevoel dat haast niet te beschrijven valt. Een plus een is vijf. Zoiets is het." Al die nieuwsberichten Samen ergens naartoe werken is het mooiste dat er is, zegt Rachel Oudshoorn. ,,Ik vond het zó erg toen we stopten. Logisch hoor, want toen al die nieuwsberichten zich opstapelden, dacht ik zelf ook: ik geloof dat we dit niet meer moeten doen. Maar er valt een gat. Op woensdag hoor je gewoon hier te zijn. Samen. Toen we eenmaal allemaal die prik hadden gehad, begon het echt weer te kriebelen." En dat kwam er deze week alle maal uit in Hulst. De dirigent had er speciaal een thematisch postco- rona repertoire voor samenge steld: Rollercoaster van Danny Vera, Here comes the sun van The Beatles, Perfect day van Lou Reed. Het ging uit volle borst, alsof ze helemaal niet toevallig anderhalf jaar hadden stilgezeten. ,,En dan moet je ons straks eens horen", fluistert Lydia Looijer. ,,Als we weer gewoon bij elkaar mogen staan. Je weet niet wat je hóórt!" GO ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53