De koren in Nederland raakten tijdens de coronacrisis 16.000 4 En dan moet je ons straks eens horen als we weer bij elkaar mogen staan de bridgeclub alles nagelopen en het klopt, allemaal." Behalve van een nummer zijn de stoelen ook voorzien van het uit geprinte repertoire. Het belooft een vrolijke avond te worden met als aftrap een discomedley, ge volgd door Uptown Funk en Zou- telande. Het zal wel even wennen worden, denkt Sinke. ,,We hebben het geprobeerd hoor, via Zoom. Maar het werkte niet. De enige an dere keer dat we nog samen heb ben gezongen, was op de begrafe nis van een nog heel jong koorlid. Toen ze haar huis werd uitgedra gen, hebben we Sweet goodbyes van Krezip gezongen. Ik krijg er nog kippenvel van." De volgende die binnenkomt, kijkt een beetje bedenkelijk naar de stoeltjes. ,,Is dat anderhalve me ter?", vraagt bestuurslid Adrina Smulder. Ze wacht het antwoord niet af en begint te schuiven. ,,Het zekere voor het onzekere. We moeten voorkomen dat er straks iemand besmet raakt." Vaccinatie eigen keuze En dat wordt gewaardeerd. ,,Ik ben niet angstig hoor", zegt Anne Hur- kens, die op haar stoel blijft zitten terwijl andere koorleden dichter bij elkaar staan, ,,maar ik ben wel voorzichtig. Ik werk in de horeca, snap je. Kok in het Beach Resort van Roompot in Kamperland. Ik kan echt geen risico's nemen." Maar thuisblijven, nee. ,,Dat heb ik lang genoeg gedaan. Ik werk heel hard, onder hoge druk ook vaak, dus ik heb echt iets nodig waardoor ik kan ontspannen. In mijn geval is dat zingen. Daar word ik rustig van. En creatief ook. Na een avondje zingen zijn mijn hersenen echt weer even opgefrist. Dus ik was heel blij toen ik mijn vaccinatie binnen had. Het voelde als een opluchting. Ik voelde me weer veilig." Wat als andere koorleden geen vaccinatie hebben? Hurkens heeft er nog niet over nagedacht. ,,Ik hoop dat iedereen het doet en ik vind ook dat het zou moeten, maar het is niet dat we daar onderling over praten. Het is natuurlijk ook ieders eigen keuze. Maar ik wil ge woon niet dat de boel weer op slot gaat." De dirigent is aan de late kant - Frank de Vreeze is vorig jaar naar Zuid-Limburg verhuisd, maar komt nog elke dinsdag naar Ka- pelle - dus de koorleden hebben alle tijd om nog even bij te kletsen. Van alle verenigingen die bij de Vroone komen, is Seaside Rendez Vous de meest hechte, verklapt beheerder Valentijn. Voorzitter Sinke glundert. „Ondanks de crisis zijn we ook helemaal bij elkaar ge bleven. We hebben er nu eentje minder, omdat die nog herstelt van corona. Maar die doet alles om terug te komen." Daarmee gaat het Kapelse pop koor dwars tegen de landelijke trend in. Door corona zijn koren in het hele land veel leden verloren: 16.000 van de 130.000 die zijn aan gesloten bij het landelijke Koor netwerk. Dat is even slikken, zegt voorzitter Daphne Wassink. ,,We zien natuurlijk vaker dat mensen afhaken, maar dan komen er aan de andere kant weer mensen bij. Dat was nu niet het geval." Het grote probleem zit bij de ou- dere koren. ,,Daar zien we een grote voorzichtigheid om weer te beginnen met zingen. Op lange termijn maak ik me daar geen zor gen over. Dat trekt wel bij. We zien ook een zekere rust ontstaan: we krijgen bijna geen boze mail- tjes over vaccinaties meer binnen. De draad wordt weer opgepakt. Op korte termijn ben ik wel be zorgd. Sommige koren zijn hele maal gestopt. En we willen na tuurlijk dat ze weer gewoon gaan beginnen." Stoppen is bij de Middelburgse oratoriumvereniging niet aan de orde. Maar een flinke knauw heb ben ze er wel gehad. ,,We zaten op zeventig", vertelt voorzitter Klaas de Nooijer. ,,Maar een paar weken geleden waren het er nog maar 47. Toch hebben we echt wel even in de rats gezeten. Voor het Requiem van Verdi alleen al heb je mini maal zeventig man nodig. En we wisten niet waar het zou eindi gen." Redelijk op leeftijd Hoe het komt dat zoveel koorleden stopten? „Corona. Onze oud-voor zitter bijvoorbeeld, die heeft een dochter die het kreeg. Hij is zo bang geworden dat hij niet terug durft te komen. We hebben hem gewoon helemaal niet meer ge zien. Anderen waren misschien al van plan te stoppen, en kregen nu het laatste zetje. We zijn natuur lijk geen popkoor, onze leden zijn al redelijk op leeftijd. Maar dit hadden we nog nooit meege maakt." De oratoriumvereniging bestaat bijna tweehonderd jaar. De Zeeuwse concertzaal, waar de ver eniging sinds 1850 repeteert en op treedt, is net opgeknapt. De foyer is prachtig geworden, heel open en licht. ,,Het is fijn om hier weer te zijn", zegt Els Rijken. ,,Maar wat is het een gekke tijd geweest. Koren waren verboden, je wist niet wat Popkoor Akkoord is neergestreken in de sporthal van Den Dul- laert in Hulst voor een repetitie. Dirigente Marjolijn Polfliet (l): „Zoom werkte niet en buiten waaien alle klanken weg.'' je hoorde. Terwijl we alleen maar willen zingen. Meer niet." Inmiddels hebben de koorle den alweer een paar keer samen gezongen. Keurig op afstand, ie dereen geregistreerd, gezond- heidscheck - alles. ,,Maar naar vaccinaties vragen we niet", zegt De Nooijer. ,,Dat mag niet eens. Los daarvan denk ik dat iedereen wel gevaccineerd is. En als we ooit in de situatie belanden dat er ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Tijdens het zingen in De Vroone mogen de koorleden wel gaan staan, als ze maar bij hun stoel blijven. foto johan van der heijden FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Het vergt heel wat organisatie voor je als koor kunt repeteren, FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52