Jan Vantoortelboom Ik heb de neiging te verdwalen In het nieuws Uit het nieuws De strijd aangaan met dertig oesters ABBA na veertig jaar weer voor de deur DEZE WEEK IN Z. !i 'De mensen die meedoen zijn wel heel goed' 'Björn en Benny zijn de Mozarts van de pop' 2 6 ROB MAASKANT ZOEKTDE RANDJES OP 8 DE BOER OP 13 DRIE ECHTE NAAR DE KIENSTEE OPLOSSINGEN VOOR DE SCHOONDIJKE HUIZENMARKT Brabant en mijn Google Maps gunnen elkaar het licht in de ogen niet k heb de neiging te verdwalen. Als dat in een boek of een film is, is dat niet zo vervelend. Maar als het op de open bare weg gebeurt, terwijl je een belangrijke afspraak hebt, dan is dat soms om een punthoofd van te krijgen. Het overkwam me weer. In Tilburg. Tilburg ken ik niet. Eerlijk gezegd was ik er van mijn hele leven nog nooit ge weest. Tot afgelopen maandag. geven aan de studenten van de minor creatief schrijven. Vol verwachting en met een enorme goesting op een gevulde zaal gretige schrijvers in de dop reed ik ernaartoe. De rit verliet voorspoedig, geen rare dingen vielen voor, behalve in Tilburg zelf. Google Maps sloeg op tilt. Het gps-signaal viel om de haverklap weg, de route moest steeds herberekend worden omdat ik, voortvarend als ik ben, overal op goed ge luk de verkeerde weg insloeg. Het strijdtoneel voor het Premier Nederlands Kampioenschap Oes tersteken is maandagmiddag bij de traditionele oesterputten aan de Havendijk in Yerseke. De uitda ging voor de NK-deelnemers is dertig oesters in een zo kort moge lijke tijd, perfect open te steken. De oesters moeten dus zeer snel open, maar dan wel zonder gruis of schelpschilfers. Slechts één deelnemer komt van buiten Zeeland, het is Shi Yi die bij Restaurant Langoest in Rotter dam werkt. Volgens marketing medewerker Daniëlle Westerweel viel het niet mee deelnemers te strikken voor het NK dit jaar. ,,In de horeca zijn overal handen te kort en de mensen die meedoen zijn ook wel heel goed." Misschien durft ook niet iedereen de compe titie aan, denkt ze. De deelnemers zijn wel heel erg goed. De NK gaan in twee rondes. Alle negen deelnemers mogen dertig stuks Zeeuwse platte oesters op correcte wijze proberen te openen terwijl de stopwatch loopt. De snelste drie gaan dan door naar de finale. Snelheid is cruciaal, maar slordigheden, zoals beschadigin gen, leveren strafpunten op. Het NK is in de afgelopen acht edities al vier keer gewonnen door Joost Deurloo (foto) van het Brui- nisser restaurant BRU17. In 2020 werd Peter Oreel Nederlands kam pioen, Peter won ook al in 2014. Wie maandag als sterkste uit de bus komt, is natuurlijk de grote verrassing. trapleuning uitgestald. Ik at er op het gemak een broodje en genoot van de ruimte. Even later verdwaalde ik, want ik was op zoek naar het toilet en vond dat maar niet. Totdat een vriendelijke medewerkster het me aanwees. Bij terugkomst zaten de studenten er. Vol overgave ging ik aan de praat, maar ook tijdens het praten verdwaalde ik soms, om dan weer uit te komen bij iets heel anders dan de bedoeling was. Maar dat soort verdwalen is niet vervelend. Dat soort ver dwalen leidt juist tot nieuwe inzichten of ideeën, onont beerlijk voor een schrijver. Voor mij is deze neiging tot ver dwalen dus een zegen, ook al krijg ik er soms een punt hoofd van. Rob van der Meule (59, foto) uit Oost-Souburg geeft zangles in Gent, in Kopenhagen én aan Mu ziekschool Zeeland. Voor de zang professional staat één popband al jaren bovenaan, ABBA. Hij vond het vreselijk dat de Zweedse band stopte. Des te blijer is hij met twee gloednieuwe nummers begin deze maand en met het nieuwe al bum dat eraan komt. ,,Alsof een goede vriend op een dag zegt 'Tot ziens' en na veertig jaar weer voor je deur staat", zo voelde het, legt Rob uit. ,,De nieuwe ABBA-nummers, een heel album in november en concerten vanaf mei 2022, geweldig." Kaarten voor een ABBA-concert in Londen heeft hij al besteld. ,,Ik moet er in mei 2022 bij zijn, het wordt fantastisch." De twee nieuwe nummers, voorproefje van het album draait hij grijs. ,,Als ik een uur geen ABBA draai, krijg ik ontwenningsverschijnselen." Op een artikel in de PZC kreeg hij veel reacties. ,,Zeker mensen uit de klassieke hoek waren verrast over mijn grote liefde voor ABBA." Is de muziek niet simpel voor een klassiek geschoold musicus? ,,Nee, Björn en Benny maken mu ziek die heel eenvoudig klinkt, maar de structuur van de num mers is heel complex en geraffi neerd, ze zijn de Mozarts van de popmuziek!" 18 Wetenschap Steeds meer wij tegen zij de loop der jaren tegen beter weten in volledig gaan ver trouwen op Google Maps. Bovendien was het warm, zo warm dat mijn zitgleuf er nat van werd, te meer omdat ik ook de minuten voorbij zag schrijden. Gelukkig was ik op tijd vertrokken. Ik reed me verloren in een wirwar van weggetjes en bochtjes en kruispunten. Ja, het over kwam me weer in Brabant. Brabant en mijn Google Maps gunnen elkaar het licht in de ogen niet. ging ik twee varkens opha len. In Nuenen. Hetzelfde scenario. Dolgedraaide soft ware. En dan ook nog tijdens het spitsuur, dus bij elke ver keerde afslag stond ik nog eens in de file. Ik was ten langen leste genoodzaakt bij een tankstation te stoppen om een kaart te kopen. Toen ik die varkens uiteindelijk vond was ik klaar om ze ter plekke uit te benen. maar de auto ergens te par keren, niet heel ver van het centrum, want daar moest ik zijn, in de bilbiotheek Lo cHal, vlak bij het station. Nu is het ook zo dat ik steeds vergeet waar ik de auto ge parkeerd heb en dat ik die dan niet meer terugvind. Geluk kig was ik vooruitdenkend en dat potentiële probleem dus voor, ik parkeerde namelijk vlak bij een gebouw dat ik on mogelijk kon mislopen: het Interpolisgebouw. Alleen een blinde of een zatlap zou dat ongemerkt kunnen passeren. Te voet verder naar de LocHal. Dat was gelukkig makkelijk te vinden. Ik denk dat ik niet overdrijf als ik zeg dat het de mooiste bibliotheek is die ik ooit heb gezien. Zoveel licht en staal en glas in wat ooit een ruimte was waar locomotieven werden gerepareerd. Er stond er zelfs nog een binnen. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO Ik was uitgenodigd om aan de universiteit een gastles te Op de tweede verdieping zag ik planten over de hele r FERGUSON Schapensprong. KIEK! P10 12 Saskia Noort over feiten en ieders waarheid 16 9/11-monumentjes in New York zijn heilig 17 Onder politici over Kaag en Rutte: niet knuffelbaar 19 Bosbranden Natuur heeft af en toe een goede fik nodig Vraag me niet waarom, maar het gebeurde. En ik ben in Een jaar of zeven geleden In Tilburg besloot ik dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50