Goed jaar voor appel, minder voor peer m MM NIEUWS 3 Voetballers Enschede hadden geluk dat lading over het veld werd verspreid y Jt - "^4 m- Wat nu al duidelijk is: de opbrengst van de peren ligt dit jaar 20 procent lager dan vorig jaar, terwijl de appeloogst juist 14 procent groter is dan in 2020. Bij fruitteler Tom van der Meer in Kapelle zijn zeventig plukkers in de weer. ,,We telen acht verschillende perenrassen, nu zijn de conference peren aan de beurt om te worden geoogst. Binnen een maand moet alles eraf zijn.'' Ook bij het Zeeuwse bedrijf han gen er door de koude maanden april en mei behoorlijk minder kilo's aan de bomen. Toch is Van der Meer optimistisch. ,,In heel Europa valt de perenoogst tegen. Een groot perenland is Italië en sem legt een langer pad af, komt soms wel van 8 kilometer hoog, uit het hoogste deel van de wolk. Hoe langer dat pad, hoe meer energie er nodig is om de grond te bereiken.'' Vaak haalt die bliksem de grond niet. Als dat wel gebeurt, zoals in Enschede, dan klinkt dat door de hoeveelheid energie als een explo sie. „Daarom was die knal ook zo hard.'' Doordat de bliksem insloeg in de lichtmast naast het veld, en niet rechtstreeks op het veld, hebben de spelers het overleefd. Via de mast werd de lading over de grond verspreid. „Ze hebben enorm veel geluk gehad.'' Bescherming tegen incidenten zoals die in Enschede is volgens Leferink lastig. „Je kunt dit niet voorspellen, dat is nu juist het punt. In 2006 sloeg in Vorden in de Achterhoek de bliksem in tijdens een dodenherdenking. Daarbij vielen ook doden, onder de aan wezige koperblazers. Zolang er on weer is, zal dit blijven gebeuren.'' Verhoeven las na de inslag in Enschede al snel dat mensen het dom vonden van de voetballers, om ondanks dreigend noodweer gewoon door te gaan. „Maar zo'n positieve inslag komt redelijk zonder waarschuwing. Die hoeft niet onder een bui te hangen, die kan wel kilometers verderop zijn.'' Daar komt dan ook de uitspraak 'als een donderslag bij heldere hemel' vandaan. m t£v é-. mm juist daar worden er tot 75 procent meer euro's per hectare.'' landse telers.' De kans dat we in de jaar juist een stuk beter uit dan minder peren geplukt. Door een Dat laatste wordt bevestigd door supermarkt meer moeten betalen in 2020. De raming komt uit op minder aanbod is de kans groot dat de Nederlandse Fruittelers Orga- voor peren is volgens Van den 250 miljoen appels, dat is 14 procent we een betere prijs voor ons fruit nisatie (NFO). Volgens voorzitter Akker groot. ,,Er zijn nu eenmaal meer dan een jaar geleden. Het aan krijgen, want veel gaat naar het bui- Gerard van den Akker is er 'een minder peren.'' tal kilo's peren komt op 325 miljoen, tenland. Dus minder peren, maar goed perspectief voor de Neder- De oogst van de appels valt dit 20 procent minder dan in 2020. Enschede De inslag was rond 20.45 uur in de buurt van het voetbalcomplex. Spelers van Victoria '28 zeiden dat ze tijdens de blikseminslag hun voeten voelden tintelen. Ze zijn direct van het veld gegaan en ge bruikten de overdekte tribune om te schuilen voor het noodweer. Professor Frank Leferink, blik- semspecialist van de Universiteit Twente, spreekt een dag later van toeval en vooral extreem veel pech. „Dit soort klappen, min of meer vanuit het niets, komt heel zelden voor. Gelukkig maar.'' Leferink, hoogleraar Elektro Magnetische Compatibiliteit (EMC), vergelijkt de inslag met het winnen van de loterij, maar dan in negatieve zin. „Het kan gebeuren, en het kan morgen weer gebeuren, maar het blijft het resul taat van uitzonderlijke omstandig heden die zich in dit geval ken nelijk juist hebben voorgedaan boven dit voetbalveld.'' Onweer en bliksem hebben direct te maken met Leferinks vakgebied. „Het aantal elektro nische systemen in de wereld is heel snel gegroeid. Daarmee zijn we nog veel kwetsbaarder gewor den voor onweer en bliksem.'' Meer meldingen Of onweer als gevolg van klimaat verandering vaker voorkomt, vindt Leferink lastig om te zeggen. „Er zijn onderzoeken die daarop wijzen. De bedragen die verzeke ringen uitkeren voor schade als gevolg van blikseminslag zijn ook enorm gestegen. Daar moet je wel bij aantekenen dat er juist door de groei van elektronische systemen ook veel meer meldingen zijn.'' Dat de inslag een kracht zou hebben van 200.000 ampère, zoals hier en daar is gesteld, lijkt de UT-expert sterk. „Dan zouden er toch ergens kraters in de grond moeten zitten. Dit soort getallen komt alleen voor in gebieden waar de extremen nog groter zijn. Tussen Japan en Kamtsjatka bij voorbeeld, waar je ijskoude lucht uit Siberië hebt en een warme golfstroom. Daar worden zelfs waarden gemeten die nog drie keer zo hoog zijn.'' Brian Verhoeven, junior meteo roloog bij Buienradar.nl, vindt de gemeten kracht van de inslag helemaal niet zo vreemd. Hij heeft vertrouwen in het 'bijzonder accurate' detectiesysteem Siemens Blitz, waar veel meteorologen mee werken. „Het komt inderdaad niet vaak voor, maar het is ook niet zo dat ik het nog nooit heb gezien. 350.000 ampère is het theoretisch maximum.'' In 95 procent van de tijd is blik sem negatief, vertelt Verhoeven. Dat is de bliksem die de meeste mensen kennen. „Positieve blik- zaterdag 11 september 2021 De appel- en perenoogst is be gonnen. Dat betekent plukken van 's morgens vroeg totdat het gaat schemeren. Ruim twee weken later dan normaal, want het voorjaar van 2021 was opval lend koud. Sanne Schelfaut Kapelle Blikseminslag 'domme pech' MÜÉÉIÉ A. k Medewerker Pauline helpt met het oogsten van de peren in Kapelle. foto marcelle davidse Voetballers van Victoria '28 en FC Aramea uit Enschede kregen donderdagavond de schrik van hun leven. Tijdens de training sloeg de bliksem in. Een 23-ja- rige speler van Aramea raakte gewond. Herman Haverkate Arjan te Bogt De politie was snel ter plekke na de blikseminslag. foto dennis bakkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3