Gezellige plek voor oud-militairen FctNoMewALisvscrie ZEELAND 11 H£PAC1lé DE KABULPOStI N59 bij Bruinisse weekend dicht Nieuw ontmoetingscentrum voor veteranen eindelijk officieel geopend A/5 WIJ PLAATSENAUÉèN 76N CORDEJONGE PASSêN 8/NN&VONlZC BRUINISSE De N59 richting Bruinisse is vanaf volgende week vrijdag 17 september een weekend dicht. Rijkswaterstaat moet de voegen in het viaduct over de Noorddijk bij het vis sersdorp vervangen. Ook wordt er geasfalteerd. Het verkeer loopt hierdoor vertraging op. Vanwege de werkzaamheden is de N59 (hoofdrijbaan en paral lelweg) in beide richtingen afge sloten van vrijdag 20 uur tot en met maandagochtend 5 uur tus sen de rotonde Bruinisse en de kruising N59/N257 (Philips- dam). Verkeer wordt omgeleid via de Brouwersdam en de N215. Dat is de weg van Oude Tonge naar Middelharnis. Gele borden geven de omleidingsroutes aan. Voor langzaam verkeer, zoals fietsers en tractors, heeft de af sluiting nauwelijks gevolgen. Er is een alternatieve route. Bussen rijden zoveel mogelijk volgens de gebruikelijke dienstregeling. Informatie over eventuele ver tragingen van buslijn 133 is te vinden op www.connexxion.nl. Tijdens de werkzaamheden zijn zowel verzorgingsplaats De Westkop als het parkeerterrein bij het restaurant De Grevelin- gen bereikbaar. Als inspecteur-generaal van alle le geronderdelen - een functie die prins Bernhard, opa van koning Willem-Alexander, als eerste uit oefende - is Van Sprang ook inspec teur der veteranen. De luitenant- generaal der mariniers beschouwt zijn functie niet als erebaantje om goede sier mee te maken. Een Vete ranen Ontmoeting Centrum is in zijn visie een ontmoetingsplaats waar veteranen bij elkaar komen om genoeglijk samen te zijn. Maar ze moeten daarnaast 'maatschappe lijke erkenning en waardering' er varen, terwijl het centrum ook als uitvalsbasis kan fungeren voor ve teranen die een handje helpen. Ervaringen Van Sprang memoreerde, nadat hij samen met bestuurslid John Kou ters het VOCZ had geopend, dat ve teranen over hun ervaringen vertel len op scholen en hand- en span diensten verlenen bij grote mani festaties of evenementen. ,,Veel ge meenten weten dat niet, maar bij een tekort aan handhavers kunnen ze bij de veteranen aankloppen. Ve len van hen maken zich graag nut tig in de maatschappij, mede om zich erkend en gewaardeerd te voe len." Ludy de Vos van het Nederlands Veteranen Instituut vulde aan dat veteranen in Limburg klusteams hebben opgezet, die mensen met een beperking en/of een smalle beurs helpen met van alles en nog wat. In Zeeland loopt de organisatie van veteraneninitiatieven nog een beetje achter. Maar voorzitter Kees Jansen van het VOCZ wil daar bin nen niet al te lange tij d verandering in brengen. Laagdrempelig Het Veteranen Ontmoeting Cen trum in Vlissingen is al anderhalf jaar een 'laagdrempelige ontmoe tingsplaats' voor oud-militairen, waar ook politiemensen, brand weerlieden, ambulancemedewer kers en anderen met een geünifor meerd beroep elkaar kunnen ont moeten. Het Elisabeth-Alexander- huis aan de Faradayweg op de Vlis- singse Kenniswerf moet uitgroeien tot broedplaats voor activiteiten voor en door veteranen. Net als Van Sprang en De Vos be seft Jansen dat het Zeeuwse ont moetingscentrum niet alleen con tact moet zoeken met maatschap pelijke organisaties en instellingen, maar ook met andere veteranenini- tiatieven. Zo bezocht inspecteur- generaal Van Sprang gisteren niet alleen het ontmoetingscentrum, maar ook 'het bivak' (een vetera- nencafé) op Baskensburg, waar veel bezoekers van het VOCZ nog nooit waren geweest. Mensen die binnenstappen kun nen gewoon gezellig een kop koffie of een biertje met elkaar drinken. Maar ze kunnen er ook terecht met eventuele problemen, vooral ook als die voortvloeien uit gebeurte nissen die zich voordeden tijdens hun carrière. zaterdag 11 september 2021 GO De opening van het Veteranen Ontmoeting Centrum Zeeland door Frank van Sprang, inspecteur ge neraal van de krijgsmacht (links) en John Kouters, voorzitter van Marinevereniging Zeeland. foto dirkjan GJELTEMA Na 'een keer of zes' uitstel door coronabeperkingen was inspec teur-generaal der krijgsmacht Frank van Sprang gisteren ein delijk in Vlissingen om het Vete ranen Ontmoeting Centrum Zeeland (VOCZ) te openen. René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39