II Rechter vertrouwt op rekenkunst Veere, marktkooplui vangen bot 7 ZEEWIEREN VELDGIDS EN WANDELING ,,Als meisje zat ik tijdens vakanties altijd al met een schepnetje, een emmertje en mijn Barbiepop in zee", zegt Luna van der Loos. Ze kon er eindeloos in getijdenpoeltjes zoeken naar beestjes en wieren. Inmiddels is ze mariene bioloog. Gisteren presenteerde ze op Neeltje Jans haar Veldgids Zeewieren. De lucht is grijs en het water kalm bij Neeltje Jans, deze vrijdagochtend. Op een strandje vol zee wier reikt Luna van der Loos haar boek Veldgids Zeewieren uit aan voorzitter Krijn Jan Provoost van het Nationaal Park Oosterschelde. ,,Dit is de eerste écht handzame Veldgids Zeewieren", vertelt Van der Loos trots. Ze schreef het boek met co-auteurs Mart Karremans en Frans Perk. ,,Dit is mijn corona project. Eindelijk had ik de tijd voor het boek dat ik al zo lang wilde maken", vertelt ze aan de aanwezige vrijwilligers, gidsen, boswachters en enkele bestuur ders van het Nationaal Park Oos- terschelde. Na haar jeugd bleef Van der Loos gefascineerd door de zee. Ze ging duiken en studeerde mariene biologie. ,,Ik heb nog steeds vlechtjes in mijn haar, maar ik ben nu onderzoeker en wil aan de universiteit van Gent gaan pro moveren op zeesla." Hype ,,Ik weet nog niets van wier", geeft Provoost toe als hij de veldgids in ontvangst neemt. Hij weet wel dat er een hele hype is rond het eten uit de natuur, óók van zeewier. En precies dat gaan de meer dan twintig deelnemers aan de wier- excursie na de boekoverhandiging doen. Wier zoeken en ook proe ven. Het is een extraatje voor de gidsen en boswachters die bij de De zee, het voelen van water is goed voor de geest feestelijke uitreiking van Van der Loos' boek zijn. Gidsen Ellen Schoenmakers en Guido Krijger van Wild Wier ver zorgen de zeewierrondleiding én proeverij lopend over Neeltje Jans. Schoenmakers nodigt iedereen eerst uit in het water te gaan staan en even te 'landen', tot rust te ko men en de handen door het water te halen. ,,De zee, het voelen van water is goed voor de geest. Je be staat als mens voor een groot deel uit water, de mens kwam er ooit uit voort. Het klinkt wollig, maar water en wier zijn reuzegoed voor je." Guido Krijger vertelt over de 1,5 miljard jaar dat wieren al be staan en over het nut van wieren voor zuurstofvoorziening en als voedselbron voor zeeleven. Schoenmakers en Krijger openen de ogen van de deelnemers aan de excursie door te wijzen op de rijk dom aan leven in zee, in poeltjes en op het strand. Ze laten stukjes gaffelwier proeven dat een sterke pepersmaak blijkt te hebben en een duivelstong, een glibberig stuk wier met ook een beetje bite. Het weer klaart geleidelijk op en blauw breekt soms tussen de wol ken door. De wierwandeling-deel nemers mogen ieder een sushi rol- len met door Schoenmakers en Krijger gesneden zeewier. Een beetje geitenkaas en een zonge droogd tomaatje geven nog wat extra smaak. Schoenmakers nodigt iedereen uit in de zee te gaan staan met de gerolde sushi. Dan is het tijd om als 'ode aan de zee' te proeven van het lekkers uit de zee. Schoenma kers en Krijger benadrukken nog dat zeewier oogsten alleen met een vergunning mag. Voortaan draait het om kijken naar wier en bewonderen van de bijzondere le vensvormen. Zomaar zelf proeven van die zilte lekkernij uit de Oos- terschelde is niet de bedoeling. Het meningsverschil tussen de marktkooplui en de gemeente Veere spitste zich toe op het gebrek aan ruimte voor de marktkramen. Dat was ontstaan doordat de ge- meente de horeca meer ruimte gaf, als compensatie voor de misgelo pen inkomsten door de coronacri sis. Alleen op dinsdag zouden de terrassen een beetje moeten in schikken ten gunste van de markt, maar dat gebeurde niet. Gevolg: tien marktkooplui hadden geen ruimte voor hun kraam, stelde de Stichting Markten en Activiteiten Zeeland. Maar hoeveel ruimte kwamen ze nou precies tekort? Die vraag was het moeilijkst te beantwoorden. Zeventig meter, berekenden de marktkooplui. De gemeente hield het op twee meter. De rechter hecht uiteindelijk het meeste geloof aan de rekenme- thode van de gemeente Veere. De stichting heeft bovendien niet vol doende duidelijk gemaakt dat haar berekening beter is. ,,Omdat de rechter uitgaat van die twee meter, is het verschil te klein. Maar de ge meente meet meters mee waar geen marktkraam op kan. Als er gens drie meter overblijft, hebben we daar niks aan. Een kraam is ze ven tot acht meter lang", houdt ad vocaat Jaap de Jonge vol. Aangezien het nu al half septem ber is en de seizoensmarkt tot 25 oktober duurt, is het te laat om nog iets tegen deze uitspraak te on dernemen. De Jonge: ,,Dit jaar heb ben we daar niks meer aan." Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf zaterdag 11 september 2021 'Water en wier zijn reuzegoed voor je' Arie Westeneng Neeltje Jans Wierenwan deling: Ellen Schoenma kers (links) vertelt over de wieren. Rechts Luna van der Loos, auteur van de Veld gids Zeewie ren. FOTO'S JOH AN VAN DER HEIJDEN - Ellen Schoenmakers, Wild Wier M Bakje met zeewieren op Neeltje Jans. De terrassen in Zoutelande mogen ook tijdens de dins dagse weekmarkt blijven staan waar ze nu staan. De markt kooplui hebben de rechtszaak verloren waarin ze meer ruimte eisten. ,,Voor dit seizoen is het klaar", concludeert hun advo caat Jaap de Jonge. Maurits Sep Zoutelande f We gebruiken wasbare bamboeluiers. Waarom persé zo'n wasbare luier? Het is gewoon beter voor het milieu. En de kinderen zijn eerder zindelijk. We hebben vier groepen waardoor we de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden en de overgang naar de basisschool optimaal is. We hebben een 36 Meter diepe ommuurde tuin met moestuintje. Rouaansekaai 61 in Middelburg 0854-890090 info@villavalentijn.nl www.villavalentijnmiddelburg.nl Landelijk registratienummer 257589806

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35