c* Het filmfeest is begonnen Lenzen van zuilen al diverse malen ingeslagen Scholen boos om niet geleverde studieboeken j\r, g Hannelore Denolf, de projectmana ger van de tijdreis die bezoekers van de expositie in het Zwin Natuur Park en op de fiets door het grens gebied maken, schudt het hoofd. ,,Al een week na de opening van dit mooie project werden de lenzen van de VR-zuilen in Brugge en Damme kapotgeslagen. In Brugge sloegen vandalen voor een tweede keer toe. Daarna gebeurde hetzelfde in Sluis. Daar zijn de lenzen al drie keer vernield. Je begrijpt niet wat mensen bezielt." De robuuste VR-zuilen zijn in principe vandalismebestendig. Wie de lenzen kapot wil maken, moet echt grof geweld gebruiken, zegt Denolf. ,,Daar heb je zeker een ha mer of een steen voor nodig. We hebben geen idee wie de daders zijn. In Brugge zouden het jongeren kunnen zijn die na sluiting van ca fés in de stad blijven hangen. In Sluis is het niet uitgesloten dat het die de tocht langs de verdwenen Zwinhavens rijden. Ze verwachten op de route tussen Knokke-Heist, Sluis, Damme en Brugge de tot le ven gebrachte zwinhavens en kas- een en dezelfde dader betreft. De VR-zuil staat aan het Maenhouts- dijkje, midden in een desolate pol der. Daar zitten geen hangjongeren, lijkt me. En er lopen vermoedelijk ook geen getuigen." Mensen zijn ontgoocheld Denolf krijgt voortdurend reacties van teleurgestelde groepen fietsers In Sluis zijn de lenzen al drie keer vernield. Je begrijpt niet wat mensen bezielt telen te zien. Denolf: ,,De VR-kij- kers bieden een tot in detail histo risch correcte weergave. Je ziet de middeleeuwse havens van Sluis, Monnikerede, Hoeke, Damme en Brugge die bruisen van activiteiten. Ook kun je 360 graden om je heen kijken. Mensen verwachten specta culaire beelden, maar zien bij een gemolesteerde zuil uiteraard niets. Ik begrijp dat mensen ontgoocheld zijn." Bovenop die stroom klachten ko men de forse reparatiekosten. Voor de expositie wordt samengewerkt met het Parijse bureau Timescope, specialist op het gebied van virtual en augmented reality. Timescope onderhoudt de zuilen ook. ,,Ze moeten om de haverklap komen. Ze zijn verbaasd over het aantal vernielingen. Hun VR-zuilen staan door heel Frankrijk en daar is min der vandalisme dan op één fiets route in Vlaanderen en Zeeuws- Vlaanderen. Nieuwe lenzen zijn ook duur. Vervanging loopt al gauw op tot 800 euro. Het is zonde van het geld dat vanuit Vlaanderen en Zeeland, onder meer van de ge meente Sluis, in dit project is gesto ken." Schadeverzekering Denolf heeft per 1 augustus een schadeverzekering voor het project afgesloten. ,,De schade aan zuilen die voor 1 juli aan zuilen is aange richt, wordt helaas niet gedekt. De eerste factuur was ruim boven de 1000 euro. Het is de bedoeling dat de VR-zuilen tot oktober 2023 blij ven staan. We zullen een oplossing moeten vinden, want het heeft geen zin als elke week lenzen wor den ingeklopt." ZEELAND 2 1% I zaterdag 11 september 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 >r, OIO LEX DE MEESIER VLISSINGEN Zon of regen, corona of geen corona: één keer per jaar gaat tout Zeeland op chic, tijdens de tradi tionele galaopening van Film by the Sea. Honderden gasten hadden gisteravond hun smoking uit de motten- ballen gehaald of hun mooiste jurk uit de kast getrokken om in stijl over de rode loper te schrijden. Rondlopende artiesten fleurden de openingsceremonie op. De 23ste editie van het Zeeuwse festival werd ingeluid met Ninjababy van de Noorse filmmaakster Yngvild Sve Flikke. Deze film draait pas vanaf volgend jaar in de Ne derlandse bioscopen. Film by the Sea duurt tot en met zondag 19 september. Vandalen slopen kijkers Zwin Het idee is fantastisch: in het Zwin door Virtual Reality-zuilen bekijken hoe havens en kastelen er in de middeleeuwen uitzagen. Fietsers die op de route 'Ver dwenen Zwinhavens' hun ogen aan de kijkers zetten, komen echter van een koude kermis thuis. De lenzen in de VR-zuilen worden stelselmatig kapot ge beukt. In Sluis al drie keer. „Waarom doet iemand dat?" Frank Balkenende Sluis Ingeslagen lenzen van de VR-zuil in Sluis foto westtoer -Hannelore Denolf, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29