Zonnebril van Ad had iconisch kunnen worden Welk tv-moment was voor u bijzonder? Angela 24 hun dalende kijkcijfers en er alles aan deden om de talkshowvermoeide kijker te verleiden om een uurtje op hen af te stemmen. Bij Johnny de Mol had een van de zenderbazen nie mand minder dan zijn eigen vrouwtje gestuurd om een nieuwe zaterdagavondshow van SBS 6 te promo ten waarin ze een bijrol vervult. Het werd echt zó geweldig, kweelde Wendy van Dijk, want daar heb ik het natuurlijk over. Khalid Sophie hadden nog eens goed naar hun voorganger DWDD gekeken en gecon cludeerd dat ze hun eigen Felix Rottenberg nodig heb ben die minstens een keer per week aanschuift. Die hebben ze gevonden in Roxane van Iperen, die steeds in een verkapt Sterblokje van 15 minuten een ander boek uit haar oeuvre mag komen promoten. Eva Jinek had tennissensatie Botic van de Zandschulp. En dus kon Opi niet achterblijven. Daar zat Stevie Wonder. Tenminste, dat dacht ik toen ik naar NPO 1 zapte en een gast zag zitten achter een bovenmaatse zonnebril. Gezien het petje en de hoodie die hij erbij droeg kon het trouwens ook een rapper zijn, of een vermomde crimineel, voor zover daar enig verschil tussen zit. Maar het bleek Ad Visser, die 's middags zijn gewone bril had vermorzeld en daarom maar zijn enige andere exemplaar met geslepen glazen had opgezet naar de studio. Presentatrice van dienst Carrie ten Napel probeerde hem vriendelijk te bewegen zijn zonnebril af te zetten. Maar Ad zag er niet alleen uit als een overjarige puber, hij gedroeg zich ook zo. Dus bleef de bril én Ad. Het was een gemiste kans, vond ik. Zeker met het oog op de tanende kijkcijfers. Stel je eens voor wat een fijne rel het was geworden als ze Ad had toegebeten dat hij 'zijn bril moest afzetten of zijn mond moest houden' zoals Jeroen Pauw ooit deed tegen een groep Zaans tuig van de richel. Of wat er voor heisa was ontstaan als Opi Ad had weggestuurd, omdat dit min achting was voor de kijker. Dat was een stuk spannen der tv geweest dan de bijdrage van mr. Toppop aan het gesprek over vijftig jaar Ahoy. Het had een iconisch talkshowmoment kunnen worden, net als het glas rode wijn in het gezicht van Peter R. de Vries, Karel van de Graaf die wegduikt voor meppende gasten of Jules Deelder die Connie Palmen zit te jennen aan tafel. Maar ja, kom daar nog eens om tegenwoordig als tv-kijker. Alles is voorge sproken en dicht gekit en talkshows hebben soms meer weg van een afdeling pr van de eigen omroep dan van een journalistieke organisatie. Humberto Tan is eraan ten onder gegaan, Johnny's HLF8 zal snel vol gen en Khalid Sophie is in deze vorm evenmin een lang leven beschoren. En Jinek en OpiHet is tamelijk bedroevend én veelzeggend dat ik me van donder dagavond vooral herinner dat Ad Visser ergens zat met een zonnebril op. Quote van de dag Volle zaal bij Maassen Vervolg van Oogappels Alexander van Eenennaam Janine Jansen (43) lacht en meteen zucht Janine Jansen even diep. Ga er maar aan staan. Leg even uit aan een leek waarom een Stradivarius-viool zo bijzonder is. Ze voelt het onmiddel lijk zodra ze er eentje aanraakt, maar het in woorden uitdrukken? Gelukkig hoefde de concertvioliste dat niet te doen voor het gisteren verschenen album 12 Stradivari dat ze vorig jaar opnam in Londen. Haar huidige Strad, de Shumsky uit 1715, kreeg in de Engelse hoofdstad gedu rende twee weken gezelschap van elf andere Stradivari. Aan Jansen de eer om ze allemaal op te pakken en te bespelen,wat ook werd vastgelegd voor een documentaire. De geluids opnames, met begeleiding van de Brits-Italiaanse pianist en dirigent Antonio Pappano, staan op het album. ,,Een droomproject, dat ik waarschijnlijk maar eens in mijn leven meemaak.'' Janine Jansen: ,,Ieder mens heeft een eigen, unieke stem. Zo is het met een viool ook. Stradivarius was een genie dat elk instrument anders liet klin ken. En dat deze twaalf exemplaren twee weken lang op dezelfde locatie konden zijn was al een operatie op zich. Want sommige lagen ergens in een kluis, maar andere worden bespeeld door professionele violisten. Voor mij was het vervolgens de uit daging om uit elk instrument de klank te halen die erin zit.'' Is dat gelukt? ,,Ja, terwijl ik met een paar instru menten best langer had willen wer- Dit is een droomproject dat ik waarschijnlijk maar eens in mijn leven meemaak INTERVIEW JANINE JANSEN Janine Jansen voelde zich Alice in Wonderland toen ze met twaalf Stradivarius-violen een album maakte. „Alsof je wisselt tussen een Ferrari, een Aston Martin en een Rolls Royce.'' ken om te horen wat ik er nog meer had kunnen uithalen.'' Kunt u aan een leek uitleggen wat het verschil is? ,,Ik vergelijk het wel eens met wijn, waar ook zoveel smaken zijn van de zelfde druif. De ene heeft veel tanni nes, de ander is op eikenhouten va ten gerijpt. Of met auto's. De Vieux- temps-viool bijvoorbeeld voelde voor mij als een Formule 1-auto. Als ik die bespeel, voel ik dat ik nooit aan de top zit. Zoveel power, als een pols stokhoogspringer wiens stok heel erg doorbuigt, maar nooit breekt en hem naar grote hoogte stuwt. Het stuk dat ik met de Vieuxtemps heb gespeeld, Désespoir, zou ik niet met een andere viool willen spelen. Maar ik zou ook weer niet alles met dit in- In de aanloop naar 70 jaar TV Je beste vriend bij Omroep MAX, een docuserie over de geschie denis van de televisie van Han Peekel, verzamelen wij de meest bijzondere verhalen van onze lezers. Heeft u een verhaal, mail het naar tvmomenten@dpgme- dia.nl en vermeld er ook uw leeftijd en woonplaats bij. Voor het eerste deel van het vierluik, dat op 25 september begint, zouden we een greep van de inzendingen willen publiceren. Peekel strikte Angela de Jong voor een gesproken column en interviewde veertig televisie liefhebbers. ,,Lezers zullen ook bijzondere verhalen hebben. Ik gaf eens een lezing in een bejaardenhuis. Daar vertelde een vrouw van 92 dat zij op een middag in 1962 op het punt stond haar zesde kind te baren. Op de televisie zagen ze het legendarische Open het dorp, de eerste 24 uur durende inzame lingsactie van Mies Bouwman. De vroedvrouw besloot haar loon af te staan en de vrouw in kwestie haar spaargeld, dat eigenlijk bestemd was voor een nieuwe kinderwagen." Ik wil geen sneue, zure vrouw zijn. Maar ik word radeloos van dit regeringsgedoe Je kon donderdagavond goed merken dat de talk showredacties behoorlijk geschrokken zijn van ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2021 GO THEATER Het Haarlemse Theater De Liefde gaat vol gende week tij dens de try-outs van Theo Maas- sen de zaal hele maal vullen. Het theater geeft aan dat bezoe kers wel de co- rona-checkapp moeten laten zien. TELEVISIE Het vierde sei zoen van de BNNVara-serie Oogappels is naar verwach ting komend voorjaar te zien op NPO 1. De se rie volgt vier ver schillende gezin nen waarin de ouders worste len met de op voeding van hun puberkinderen. Iedereen weet dat een Stradivarius een bijzondere viool is, wat maakt het zo bijzonder om er twaalf te bespelen? 'Mijn viool is mijn stem' Janine Jansen speelde voor haar nieuwe cd op twaalf Stradi varius-violen. FOTO HUGO BURNAND Op welk moment in uw leven was televisie uw beste vriend? Schonk een bepaald fragment u troost, de liefde van uw leven of was er een ander bijzonder moment dat u nooit meer zal vergeten? Mies Bouwman tijdens Open het dorp. foto anp -Miljuschka Witzenhau- sen snapt niet dat het advies om minder vlees te eten ontbreekt in de klimaatcampagne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24