vergelijk energieprijzen en bespaar Leylah Fernandez en Emma Raducanu zorgen met finaleplaats voor frisse wind 22 Het is er al lang niet meer van gekomen: een droomfinale in het vrouwentennis. Maar vandaag staan de Britse Emma Raducanu (18) en Leylah Fernandez (19) uit Canada in de eindstrijd van de US-Open finale. Dat belooft smullen. Graf versus Seles Wie zijn die twee meiden die het lijstje met tennistalenten aanvullen en hopelijk in de na bije toekomst met veelbelovende speelsters als Naomi Osaka, Coco Gauff en Bianca Andreescu gaan uitmaken wie de nieuwe koningin van het tennis wordt? Wat zou het een verademing zijn: niet meer elk grandslamtoernooi een an dere winnares, maar fijne battles als die tussen Steffi Graf en Monica Seles, Mar tina Hingis en later de zusjes Williams. Emma Raducanu is de grootste verrassing in de finale. Dochter van een Roemeense vader en een Chinese moeder, geboren in Canada en op gegroeid in Engeland. Ze kwam al in augustus aan in New York om het kwalificatietoernooi te spelen. Uit het niets had ze op Wimbledon de achtste finale gehaald, maar ze stond nog te laag op de wereldranglijst om direct te worden toe gelaten tot de US Open. Na de finale komt ze met stip de top 100 binnen. Ze had bij aankomst geen idee waar ze moest zijn en vroeg de weg aan andere speelsters. Niemand had kunnen bedenken dat deze jonge debutante weken later thuis zou zijn op het centre court. Ze is de eer ste Britse vrouw sinds Virginia Wade in 1977 die in een grandslamfinale staat en bracht het publiek in haar halve finale in euforische staat. „Ik heb nog nooit zoiets gezien", zei Chris Evert, tennislegende en commentator bij ESPN. Nog een paar historische feiten tussendoor om te benadrukken dat dit niet de zoveelste vrouwenfinale wordt zonder uitstraling: de laatste keer dat twee tieners elkaar troffen in een grandslamfinale was in 1999 in New York. Destijds verloor Martina Hingis (toen 18 jaar) van de een jaar jongere Serena Willams (17). Het is ook de eerste finale zonder geplaatste speelsters sinds de 'open era' in 1968 begon. De tweede finaliste is Leylah Fernandez uit Canada, ze vierde op 6 september haar negen tiende verjaardag. Zij imponeerde in elke partij en sloeg de ene na de andere topspeelster naar huis. Had ze het mentaal zwaar, dan toonde ze steeds veerkracht. Haar sterke punten: ze gaat vol voor elk punt, slaat een tweede service net zo hard als de eerste. Kent geen vrees of stress. Na de halve finale vertelde ze uitgelaten dat ze geen idee had hoe ze hier terecht was geko men. „Ik weet het echt niet." Een voorspelling wie van de twee uiteindelijk de grote titel pakt, is niet te maken. Beiden worden nog niet ge teisterd door spanning en hoge verwachtingen. Of zoals Raducanu zei: „Ik ben via de kwalifica ties binnengekomen. Ik voel geen enkele druk." Hopelijk blijft dat ook na de US Open zo. Veel speelsters kraken onder de druk, zoals Osaka. Maar dat zijn zorgen voor later, eerst nog even genieten van een onbevangen finale. UITSLAGEN De koppen op de sites en in de ochtendkranten waren gistermorgen na de halve finales onver minderd enthousiast: 'Historische finale! Tie nerstrijd! Wat een droomfinale. Een frisse wind'. Eindelijk weer een vrouwenpartij om je op te verheugen. Het wordt een strijd tussen twee meiden die zich onbevangen door het toernooi sloegen en een slagveld achterlieten. Fernandez versloeg oud-kampioenen als An- gelique Kerber, Naomi Osaka en in de halve fi nale Aryna Sabalenka, de nummer twee van de wereld. De Canadese kwam zelf als nummer 73 van de wereld naar New York. Emma Raducanu versloeg op haar weg naar de eindstrijd speel sters als olympisch kampioene Belinda Bencic en in de halve finale Maria Sakkari, achttiende van de wereld. Ze verloor geen set. De Engelse begon de zomer als nummer 366 van de wereld. welkom bij j independer zaterdag 11 september 2021 Tienerstrijd in droomfinale Leylah Fernandez (links) en Emma Raducanu: stuntende tieners in New York. fotos epa, afp FardauWagenaar Rotterdam/ New York US OPEN Vrouwen, halve finales: Raducanu (GB) - Sakkari (Gri/17) 6-1, 6-4. Fernandez (Can) - Sabalenka (Blr/2) 7-6, 4-6, 6-4. Gisteravond laat en vannacht zijn de halve finales bij de mannen gespeeld: Auger-Aliassime - Medvedev en Djokovic - Zverev. Hoe het afliep? Kijk op de website van deze krant. A We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. Ook elke energieleverancier is anders. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw doucheverslaving past. Ga naar independer.nl en bespaar gemiddeld 258 euro per jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22