Weg met Irak naar WK is lang, maar Dick Advocaat hoopt ook 20 Oosthuizen niet naar KLM Open Curling OKT in Leeuwarden Dick Advocaat was heel even de bejubelde emir en de sjeik van Irak, maar de nederlaag tegen rivaal Iran in de WK-kwalif icatie zorgde voor teleurstelling. Drie dagen lang het spoor van de trainer in Qatar. Sparta pikt gratis Osman op REPORTAGE et grote passen dendert Adnan Dirjal door het Khalifa Stadion in Doha. Als de minister van Sport in Irak in ei gen land ergens een deur nadert, zwaait deze alvast voor hem open. Maar in het fraaie onderko men in Qatar hoeft de bewindsman nergens op te rekenen. Aartsvijand Iran heeft Irak zojuist een helft lang volledig kansloos gelaten en Dirjal baant zich een weg richting de kleedkamers waar bondscoach Dick Advocaat de scherven bij elkaar raapt. Eenmaal bij de gang naar de kleedka mers kan Dirjal gewoon rechtsomkeert maken, een situatie die hij een paar da gen eerder ook al had meegemaakt bij de ingang van het spelershotel. In Qatar worden de coronaregels nageleefd. Mi nister van Sport of niet: niemand komt in de buurt van de spelers die al dagen lang in een bubbel zitten. Ook trainers Dick Advocaat, Cor Pot en Zeljko Petro- vic krijgen dus niets mee van de onrust bij Dirjal. En die was nog wel zó blij dat hij de nationale ploeg heel kort op het vliegveld in Bagdad liet landen om de technische staf te complimenteren. Het puntje in de openingswedstrijd in de laatste kwalificatiepoule richting het WK tegen Zuid-Korea (0-0) had Irak én Dirjal een paar dagen euforie ge bracht. Natuurlijk weten de Irakezen ook wel dat hun nationale elftal niet be paald tot de voetbalelite in de wereld behoort, maar wie Spurs-aanvaller Heung-min Son en consorten in Seoul in bedwang kan houden, moet ook in staat zijn rivaal Iran te vloeren. Nou, niet dus. Het wordt 0-3. Als Advocaat een uur later door de voor hem wel toegankelijke gangen van het Khalifa Stadion richting de riante pers kamer sjokt, ziet hij de spelers van Iran feestvieren. In het kamp van 'zijn' Irak staan de gezichten op onweer. ,,We wa ren volstrekt kansloos'', zegt Advocaat tegen de journalisten uit Irak. ,,Iran was op alle fronten beter dan wij. Maar goed, er zijn nog acht wedstrijden.'' Of Advocaat eigenlijk van plan is in aanloop naar de wedstrijden tegen Li- Ibanon en de Verenigde Arabische Emi raten volgende maand de spelers in de competitie van Irak onder de loep te ne men, wordt er gevraagd. Als de vraag eenmaal vertaald is, reageert de 73-ja- rige Hagenaar meteen. Nee, hij duikt de komende weken zeker niet op in Bag dad, Basra, Mosoel, Kirkuk en ook niet in Tikrit, waar dictator Saddam Hoes sein ooit opgroeide, om potentiële in ternationals te scouten. ,,De afspraak is dat iemand anders de lokale spelers be kijkt, ik kijk naar de jongens die in het buitenland spelen'', zegt Advocaat. En weg is de Hagenaar. Als een ko meet naar het hermetisch afgesloten Al Aziziyah Boutique Hotel. Behalve de spelers van Irak en Iran mag helemaal niemand erin. En erger nog: eruit mag alleen voor de wedstrijd of een vooraf officieel vastgestelde trainingssessie. Een dag later. Op het luxueuze Hamad International Airport rijden twee bussen naar de vliegtuigtrap van de Boeing 777-300ER van Qatar Air ways. Bus één is voor passagiers in de economy class en zit propvol, in bus twee mogen alleen de reizigers die be schikken over een businessclassticket. Advocaat zit moederziel alleen het korte ritje naar vlucht QR 273 uit. Een maal neergeploft in de stoelen van de voorste rijen in het vliegtuig ziet hij wederom Feyenoord-aanvaller Alireza Jahanbakhsh, de maker van de ope ningstreffer van Iran. ,,Hij vond Irak on herkenbaar", zegt Advocaat even later. ,,De verwachtingen na de 0-0 van ons ■1 in Zuid-Korea waren opeens hoogge spannen. Daar konden we niet aan vol doen. Dat was duidelijk.'' En waarschijnlijk is konden ook met een kunnen, want wie Irak in Doha zag spelen, kan zich niet voorstellen dat er aan het einde van de kwalificatiereeks een ticket voor het WK 2022 klaar ligt. Mexico 1986 En dat is toch waar de 35 miljoen Irake zen die voor de televisie zaten de natio nale ploeg willen zien eindigen. Mexico 1986 was de eerste en laatste keer dat Irak zich mocht meten met de mon diale voetbalelite op een WK. De ploeg verloor alle groepswedstrijden, van Pa raguay, België en Mexico. ,,Ik snap de teleurstelling na de 0-3'', zegt Advocaat. ,,Ik ben zelf ook teleur gesteld. Maar je plaatst je niet zomaar voor een WK. Irak lukte het pas een maal en toch is er druk.''Die is voor de huidige selectie hoog, maar toch anders dan voor hun voorgangers in de gevoe lige jaren 80. In Irak kreeg voetballen met een enorme druk op de schouders er in de jaren 80 een totaal andere di mensie bij. Uday Hoessein, de zoon van de wrede Saddam, regeerde in die jaren de Irakese sportwereld en was letterlijk nietsontziend voor sporters die in zijn ogen niet aan de verwachtingen volde den. Spelers werden toegetakeld. En wie bij het WK 1986 in Mexico niet op timaal presteerde, riskeerde bovendien een enkeltje naar het bloederige front tijdens de achtjarige oorlog met buur land Iran. Advocaat kent de gruwelijke verhalen uiteraard. Maar hij vroeg in aanloop naar Irak-Iran niet naar de oorlog tus sen 1980 en 1988 toen Saddam Hoessein het buurland binnenviel. En ook niet naar gruweldaden tijdens het regime van de dictator. ,,Ik ben hier aangesteld om te kijken of we het WK kunnen ha len, daar richt ik mijn aandacht op'', zegt hij. ,,Al weet ik natuurlijk ook wel dat er vreselijke dingen zijn gebeurd.'' In Zuid-Korea was ook geen gelegen heid om eens uitgebreid terug te kijken op de donkere jaren van Irak. Zuid-Ko rea verwelkomde de tegenstander uit Irak door ze vanaf de luchthaven linea recta naar een uiterst sober quarantai nehotel in Seoul te brengen. Uitstappen zaterdag 11 september 2021 GO GOLF De Zuid-Afrikaanse topgolfer Louis Oosthuizen heeft zich afgemeld voor het Dutch Open volgende week op Bernardus Golf in Cromvoirt. De nummer 8 op de wereldranglijst is ge blesseerd. De organisatie van het Nederlandse toer nooi uit de Europese Tour heeft de Noord-Ier Graeme McDowell als vervanger aangetrokken. McDowell won in zijn carrière tien toernooien op de Europese Tour en één major; in 2010 de US Open. Hij speelde vier keer mee in de Ryder Cup. VOETBAL Mohammed Osman keert bij Sparta Rotterdam terug in de Ere divisie. De 27-jarige mid denvelder tekent tot het einde van het seizoen op Het Kasteel. Osman was transfervrij na zijn recente vertrek bij Al-Kharaitiyat uit Qatar. De Syrische interna tional speelde eerder voor Vitesse, Telstar en Hera cles Almelo. Osman ver huisde vorig jaar van Al melo naar Qatar. De mid denvelder speelde ruim vijf tig wedstrijden in de Eredi visie, waarin hij vijf doel punten maakte en zes as sist gaf. CULRING De Nederlandse curlingmannen kunnen zich eind dit jaar in eigen land voor het eerst plaatsen voor de Olympische Spe len. De mondiale federatie heeft het olympisch kwalifi catietoernooi toegewezen aan Leeuwarden. Van 4 tot en met 19 december wordt in de Elfstedenhal gestre den om de laatste tickets naar de Winterspelen van begin volgend jaar in de Chinese hoofdstad Peking. ,,We gaan er alles aan doen om ons te kwalificeren", zegt Jaap van Dorp, de skip van Oranje. ,,Dat is al vele jaren ons hoofddoel." De curlingmannen strijden met acht andere landen om drie tickets voor de Olym- 'Had ik dit beter niet kunnen doen? Dat vind ik te makkelijk' Mikas Gouka Dick Advocaat spreekt voor de wedstrijd tegen Iran met de Chinese scheidsrechter Ma Ning. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20