de k f ff ff $6 $6 15.95 19 25 Margriet O libelle NIEUWS 13 BESTEL TICKETS OP DEWINTERFAIR.NL/PZC FORMATIE NIEUWE VERKIEZINGEN 4 De dreiging hangt boven de formatietafel: na zes maanden onbeweeglijkheid bestaat het risico dat ook informateur Remkes er niet uitkomt. Komen er dan nieuwe verkiezingen? Ja, als een meerderheid in de Tweede Kamer dat wil, kan het de missionaire kabinet nieuwe ver kiezingen uitschrijven. Maar het is wel een allerlaatste optie. De ver houdingen tussen VVD, D66 en CDA - de partijen waarnaar nu vooral wordt gekeken - zijn niet zó beroerd dat men elkaar publieke lijk voor rotte vis uitmaakt. Wel is sprake van een ernstige politieke crisis. Als de hoofdrolspelers el kaar écht niet meer kunnen luch ten of zien, ontstaat een staats rechtelijke impasse, die moet wor den doorbroken. Alleen de Tweede Kamer kan na een debat besluiten tot nieuwe verkiezingen. Maar de kiezers zullen het de onderhande laars niet in dank afnemen, die zijn dan half maart voor niets naar de stembus geweest. Wie half maart zou hebben gezegd dat informateurs hinten op het ri sico van nieuwe verkiezingen, zou meewarig zijn aangekeken. Want de lijsttrekkers wilden toen nog 3s*** »- 'snelheid' en een 'akkoord op hoofdlijnen'. Van al die daadkracht is niets gebleken. Een marathon debat over de positie van VVD-lei- der Mark Rutte over zijn leugen rond Pieter Omtzigt, op i april, lijkt een verlammende werking op de formatie te hebben gehad. Daardoor is de dreiging van nieuwe verkiezingen serieus. Het is niet voor niets dat de vorige in formateur, Mariëtte Hamer, zich zeer bezorgd toonde. Ze sprak over een 'broos lijntje' en riep de hoofdrolspelers op elkaar heel te laten. Die oproep kwam vóór de HJ Schoo-lezing van D66-leider Si- grid Kaag, die de verhoudingen verder onder druk zette met haar impliciete doch stevige kritiek op Rutte. De nieuwe informateur, Jo- han Remkes, heeft gesproken met Hamer. Daar werd hij niet vrolijk van. Eerder waarschuwde hij al dat hij het bijltje er rap bij neergooit als iedereen zijn hakken in het zand blijft zetten. Alle spelers weten dat het risico op een totale mislukking bestaat. De blokkades van VVD en CDA richting PvdA/GroenLinks ener zijds en die van D66 richting ChristenUnie en een minder heidskabinet van VVD/D66/CDA anderzijds, moeten worden door broken. D66 heeft de VVD losgela ten en gezegd dat Rutte nu het voortouw moet nemen als groot ste partij. Nee, sinds 1848 is Nederland een parlementaire constitutionele mo narchie en is dit niet voorgeko men. Wel waren er eerder moei zame kabinetsformaties die einde loos leken te duren. Zo was de for matie van het derde kabinet Rutte de langstdurende ooit, maar er werd toen wél onderhandeld. Dat is het grote verschil met nu. Na een halfjaar is er niet inhoudelijk onderhandeld over een meerder heidskabinet. Sterker nog, die op tie lijkt achter de horizon verdwe nen. Die wordt gezien als een absoluut falen van de democratie en alle be trokken hoofdrolspelers. Er zijn nogal wat informateurs versleten, die raken ook een keer op. Het was ook niet voor niets dat Remkes op zijn persconferentie de kranten kop verre van zich wierp dat hij 'het wel zou fiksen'. ,,Het zijn de partijen die het moeten doen'', sprak Remkes waarschuwend. In ternationaal staat Nederland er Sinds Nederland constitutionele monarchie heeft, is het niet voorgekomen dan ook gekleurd op. De Belgen, die er een kabinetsformatie op hebben zitten van ruim vijfhon derd dagen, beginnen te smalen over het gepruts bij hun noorde lijke buren. Deskundigen vrezen ook 'Israëlische taferelen'. In Israël zijn om de haverklap nieuwe ver kiezingen, omdat partijen het vaak niet eens kunnen worden over een meerderheidscoalitie. Ook in Ne derland zou zo'n 'precedentwer king' kunnen ontstaan: als het even tegenzit in de formatie, kun je sneller naar nieuwe verkiezin gen grijpen. Dat is dan immers al eerder gebeurd. ,,Nee'', zegt Tom van der Meer, hoogleraar politicologie aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Je legt het probleem dan weer op het bordje van de kiezers. In de ze telverhoudingen zal iets verschui ven, maar het zullen toch overwe gend dezelfde lijsttrekkers zijn die elkaar weer tegenkomen.'' Volgens Van der Meer lijken op dit mo ment 'de persoonlijke verhoudin gen op het spel te staan'. ,,In de campagne ging het amper over te genstellingen en al helemaal niet over wie met wie zou gaan. Dat gebeurde pas nS de verkiezingen. Had men dat eerder gedaan, dan zou het mandaat van de kiezer misschien groter zijn geweest.'' Shoppen, workshops optredens én lekker eten drinken Brabanthallen Den Bosch zaterdag 11 september 2021 PC Het V-woord valt... moeten we straks opnieuw naar de stembus? Peter Winterman Jan Hoedeman Den Haag IKan dat nou zomaar, nieuwe verkiezingen? 2 Hoe serieus is de dreiging van een nieuwe stembus gang? Een nieuwe gang naar het stemhokje wordt gezien als een absoluut falen van de democratie. foto anp 3 Is Nederland eerder terug gegaan naar het stemhokje na een mislukte formatie? 4 Hoe wordt tegen de drei ging van nieuwe verkiezin gen aangekeken? 5 Lost een nieuwe gang naar de stembus iets op? Bij annulering vanuit de organisatie kun je je geld terugkrijgen of je ticket(s) behouden voor de volgende editie. BESTEL VOOR 18 OKTOBER november

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13