II II effeweg.nl EUWS 11 VS: taliban tonen zich 'flexibel' na harde diplomatie effeweg.nl of bel 08810 30 800 ANVR Na de eerste reguliere vlucht van eergisteren staan meer vluchten aangekondigd. Zo werden gisteren zeven Nederlanders opgehaald met een Qatarese vlucht. De evacués gingen naar Doha. Een vliegtuig met aan boord dertien Nederlan ders arriveerde donderdagavond al in de Qatarese hoofdstad. Volgens Emily Horne, woord voerder van de Amerikaanse Natio nale Veiligheidsraad, zijn de vluch ten die nu vertrekken het resultaat van 'zorgvuldige en harde diploma tie'. De talibanonderhandelaars zouden volgens haar 'flexibiliteit' hebben getoond en 'zakelijk en pro fessioneel' zijn geweest. De gezant van Qatar, Mutlaq al-Qahtani, vond dat er eigenlijk geen sprake meer was van een evacuatie. Hij zag de eerste vlucht van donderdag als een hervatting van het normale reisver keer. ,,We willen dat mensen dit zien als normaal.'' Dubbel paspoort Iedereen die kon vertrekken zou wel een dubbel paspoort hebben gehad, een voorwaarde van de ta liban om mensen te laten gaan. In gewijden betwijfelen of de nieuwe machthebbers net zo meegaand zullen blijven als het gaat om Af- ghanen die geen dubbele nationa liteit hebben en van wie bekend is dat ze de Amerikaanse organisaties of organisaties uit andere westerse landen hebben gesteund. In de stad Mazar-e-Sharif wordt al da genlang een chartervlucht geblok keerd door de taliban. De Duitse We willen dat mensen de hervatting van het reisverkeer zien als normaal wereldomroep meldde gisteren dat het tien medewerkers - onder wie een vrouwelijke journalist - was gelukt om de grens met Paki stan over te steken. Eerder was het onmogelijk gebleken de groep aan boord van een vliegtuig te krijgen. Bijzonderheden over de evacuatie werden niet gegeven. De nieuwe machthebbers zijn niet de makkelijkste om mee te on derhandelen. Premier Mohammad Hassan Akhund, een voormalig functionaris van het eerste taliban- regime (1996-2001) weet bijvoor beeld dat hij op een zwarte lijst staat van de Verenigde Naties. FBI Minister van Binnenlandse Zaken Sirajuddin Haqqani, leider van het gewelddadige Haqqani-netwerk, wordt nog steeds gezocht door de FBI voor zijn rol bij bloedige terro ristische aanslagen. Uitgerekend hij is degene die nu gaat over de uit gifte van paspoorten. Andere leden van de nieuwe interim-regering werden eerder door de Verenigde Staten vastgehouden in Guanta- namo Bay en werden in 2014 vrijge- De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de Afghanen. De behoeften zijn enorm laten in ruil voor de Amerikaanse soldaat Bowe Bergdahl. De Verenigde Staten hebben de ta liban kenbaar gemaakt dat er te pra ten valt als het regime aan al zijn verplichtingen voldoet, zorgt voor meer stabiliteit in Afghanistan en in de regio en ook werk maakt van de integratie van vrouwen in de sa menleving. De Amerikaanse plaats- vervangend VN-ambassadeur Jef frey DeLaurentis benadrukte dat 'elke legitimiteit en steun verdiend moeten worden'. ,,De Verenigde Staten blijven zich inzetten voor de bevolking van Af ghanistan'', zei DeLaurentis ook. De VS wil als grootste humanitaire do nor van het land 'blijven helpen partners ter plaatse te ondersteu nen'. ,,Maar de behoeften zijn enorm.'' Bij door de taliban onderdrukte vreedzame protesten zijn de afgelo pen dagen ten minste vier doden gevallen. VN-woordvoerder Ravina Shamdasani riep gisteren in Ge- nève de nieuwe machthebbers in Kaboel op 'onmiddellijk te stoppen met het gebruik van geweld en wil lekeurige detentie'. - 'üiidÊEÊ Schwerin, Rostock en Rügen Moezel en Eifel Zwarte Woud en Vogezen Boedapest, Balatonmeer en de Poesta Toscane: Florence, Pisa en Elba Boek zonder aanbetaling zaterdag 11 september 2021 Kaboel stuurt voorzichtig aan op hervatting vluchten Het vliegveld van Kaboel wil 're guliere vluchten' geleidelijk aan hervatten. Hamid Karzai Inter national Airport zou nu voor 90 procent functioneel zijn na reparaties en hulp van Qatar. Bob van Huët Rotterdam/Kaboel M Evacués vertrokken gisteren uit Kaboel naar Qatar. - Mutlaq al-Qahtani, gezant van Qatar Jeffrey DeLaurentis, plv. VN-ambassadeur voor de VS LIGHT ALL INCLUSIVE ALL INCLUSIVE Ontbijten diner Vertrek: 20 sep, 18,25 okt Light ALL inclusive Vertrek: 18,25 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 27 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 20,27 sep, 4,11,18 okt ALL inclusive Vertrek: 25 okt ALLe fouten voorbehouden. ExcLusief reserveringskosten, Calamiteitenfonds en SGR bijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11