Als haar ouders ruzie maakten, huilde haar moeder uit op de schouders van de kleine GRIET OP DE BEECK (48). Ook in haar boek Jij mag alles zijn zijn de rollen van ouders en kinderen omgedraaid. Griet Op de Beeck wilde niet per se een kinderboek schrijven, wel een boek waarin zowel kinderen als volwassenen iets te ontdekken hebben. In Jij mag alles zijn pro beert de 9-jarige hoofdpersoon Lexi haar moeder op te vrolijken na de dood van haar broertje. Tegen het eind van het boek rollen er makkelijk een paar tranen over je wang. 'Echt?' vraagt Op de Beeck verheugd. 'Zie je, dan gebeurt er iets wat je als schrijver nooit kunt afdwingen, maar wel op kunt hopen.' Dat is de kracht van een kinderboek? 'Voor velen van ons geldt dat er in onze kinder jaren iets is gebeurd waarbij we ons niet gezien of gehoord hebben gevoeld. Ook met goedbedoelende en lieve ouders kan dat gebeuren. De kracht van fictie is dat er iets geheeld kan worden. Je staat jezelf toe naar een emotionele plek te gaan waar je uit jezelf niet zou komen. En omdat het een boek is, en niet een persoon die een oordeel over je zou kunnen vellen, kun je dieper in die gevoelens afdalen. Met een boek kun je verder gaan dan met een vriendin bij de koffie. En het idee dat je in een kinderhoofd zit, zoals in dit boek, kan helpen nog dieper in die gevoelens af te dalen.' De tekeningen in het boek helpen daar ook bij. 'De innerlijke wereld van Lexi heeft illustrator Linde Faas heel goed weten te verbeelden. Bijvoorbeeld als Lexi bovenaan de trap zit te luisteren naar haar ruziënde ouders. Daar tekent zij dan een donkere keldertrap en dat verbeeldt precies de donkerte en diepte van de gevoelens van de hoofd persoon.' 'Ik vind het heel belangrijk dat dit tegen een kind wordt gezegd. Bewust of onbewust geven ouders hun kinderen mee welke emoties en welk gedrag wenselijk is en wat niet. Kinderen zijn zo op zoek naar de waardering van ouders dat ze zich er vanzelf naar plooien. Ze doen afstand van de emoties waarvan ze denken dat ouders ze niet leuk vinden. Na een tijdje wordt die afstand zo groot dat je die emoties niet eens meer voelt. Je bent ervan vervreemd, en als volwassene lukt het niet meer naar die gevoelens toe te gaan. Als tegen een kind gezegd wordt: 'jij mag alles zijn', dan hoop ik dat een kind daar iets aan heeft.' 'Niemand. Er was niemand die echt naar mij keek of vroeg wat ik nodig had. Dat is een van de redenen geweest om dit boek te schrijven. Om het anders te doen. Ik wens Lexi wat ik zelf niet heb gehad. Daarom heeft ze een oma en een buurvrouw die haar gevoelens serieus nemen.' Prometheus 'Toen ik 9 was verliet mijn oudere 15 zus het huis om te gaan studeren en op kamers te gaan. Toen was ik 'Een kind ziet, hoort en voelt alles' CD z I 0-> ie LU 36 Op een gegeven moment bezoekt Lexi haar moeder in een psychiatrisch ziekenhuis en daar zegt een psycholoog tegen haar dat alle gevoelens er mogen zijn. Was er iemand die dat tegen jou zei? Jij mag alles Lexi wil het verdriet van haar moe zijn verschijnt der oplossen. Is dat iets wat je uit bij uitgeverij eigen ervaring kent?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 116