'Het enige wat ik niet liet zien was mijn kale kop. Dat voelde té kwetsbaar' documentairemaker, spreekt ze af alles van haar ziekteproces te filmen. Dus ook als ze zich doodziek voelt, haar haren uitval len of ze zich zo slap voelt dat ze in een rolstoel moet worden voortgeduwd. Ook de eerste chemotherapie wordt vastgelegd, als ze in tranen wacht op haar infuus. 'De verpleegkundigen tellen af wanneer ze de chemo inspuiten. Op dat moment moest ik een waterijsje in mijn mond stoppen om te voorkomen dat de slijmvliezen zouden worden aangetast. Binnen een paar seconden voelde ik mijn mond droog worden en mijn ogen uitpuilen. Dat was heel eng.' De eerste keer zit Rolf naast haar bed, de andere vijftien keer staat ze er alleen voor, vanwege de strenge coronamaatregelen. 'Ik voelde me eenzaam, maar hij kon ter plekke niet veel voor me betekenen. De meeste tijd zat ik apathisch voor me uit te staren met een ijskap op mijn hoofd, die de kans kleiner moet maken dat mijn haar uitvalt. Dat ding is zó ontzettend koud.' Ook op momenten dat ze er echt doorheen zit, gaat de camera aan. 'Lin, ik ga nu echt even filmen, zegt Rolf dan.' Wil ze op zo'n moment niet liever getroost en geknuffeld worden? 'Nee, we zijn twee vakidioten. We weten allebei: als je emoties op het moment zelf vastlegt, zijn ze eerlijker dan als je er een paar dagen over hebt kunnen nadenken. Datzelfde vraag ik van de mensen die ik zelf volg als tv-maker.' ZE MAAKTE DOCUMENTAIRES over Jan Jaap van der Wal, Jett Rebel, Douwe Bob en Nikkie de Jager, die vorige zomer haar veelbesproken coming-out had als transvrouw. 'Nu ga ik zelf met de billen bloot, wat fijner is dan ik had gedacht. Het werd een soort therapie om de camera aan te zetten. Lag ik 's nachts weer in mijn eentje op de bank, helemaal misselijk en kapot. Dan wilde ik Rolf niet wakker maken, maar kon ik mijn hart wel voor de camera luchten.' Ze maakte voor het tijdschrift Linda. dertien afleveringen van Linda's kankerverhaal. Ook op Instagram post ze regelmatig updates. 'In het begin kreeg ik de vraag: moet je dit nou wel allemaal delen? Waarom niet? Moet ik me dan terugtrekken in een donker hoekje? Natuurlijk vind ik het eng deze rauwe kant te laten zien, maar het hoort bij het leven.' Vlak voor de diagnose poseerde ze nog voor een tijdschrift. Achteraf gezien de laatste fotoshoot met haar lange haren. 'Ik ben er nu best oké mee,' zegt ze, terwijl ze over haar korte bruine kapsel strijkt. 'Maar ik heb er niet voor gekozen. Ik vond het echt verdrietig toen het uitviel. Alles was weg. Mijn wimpers, wenkbrauwen, maar ook de minihaartjes op mijn bovenarmen, waar ik normaal geen acht op sla. Alles voelde ruw zonder die babyhaartjes. Als vrienden me zagen, schrokken ze. Dat probeerden ze niet te laten merken, maar ik zag het in hun blik. Heel confronterend.' In een van de filmpjes toont ze de plukken die achter blijven in het doucheputje. 'Het enige dat ik nooit heb laten zien is mijn kale kop. Dat voelde té kwetsbaar. Daar bij komt: ik ben een publiek figuur. Ik heb er geen zin in dat bij elk nieuwsverhaal de komende tien jaar een foto van mijn kale hoofd staat.' Op Instagram heeft ze 146.000 volgers, die haar kennen van haar documentaires of tv- programma's als Rambam en Linda's Mannen. Ze kreeg duizenden reacties. Van onbekenden die haar een hart onder de riem staken, van lotgenoten die zich getroost of gesteund voelden door haar openhartigheid, van vrouwen die na haar vlogs hun borsten checkten en een slechte diagnose kregen. Met een stapel A4'tjes ging de filmmaak ster naar het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis om de meest gestelde vragen over borstkanker te beantwoorden. Ook daar maakte ze een vlog van. Bij vrijwel elke opname is Rolf op de achtergrond aan wezig. De man met wie ze inmiddels vijftien jaar samen is en een huis en hond in Amsterdam deelt. Ze ontmoette hem tijdens haar studie journalistiek in Utrecht en werd op slag verliefd. Ze kijkt even verdwaasd naar haar thee. 'Ik ben de draad kwijt. Komt door de chemo.' Het afgelopen jaar was ze zelden in een restaurant. Niet alleen vanwege haar ziekte, ook vanwege corona. Nu raakt ze snel afgeleid door de muziek, tikkend bestek en de luidruchtige serveerster. 'Dat concentratieprobleem is niet de enige bijwerking. Ik heb constant droge ogen, vaak last van mijn maag en mag blij zijn met een kwartiertje sporten per dag. Ook zoiets geks: mijn vingerafdrukken zijn minder zichtbaar. Als ik een bank wil beroven, moet ik het nü doen.' Vaak houdt ze het bij één afspraak op een dag, na twee uur praten is ze op. HET GESPREK KOMT TERUG op Rolf. Hoe ze zeven jaar geleden een tijd uit elkaar zijn geweest, maar elkaar terug vonden. Dat ze geen kinderwens hebben, maar voor het chemotraject tóch eitjes lieten invriezen voor als ze van gedachten mochten veranderen. En hoe Rolf haar 'rustig houdt'. 'Ik hou van drukte. Als mijn agenda niet vol zat, stopte ik er nog een paar afspraken bij. Hij zegt vaak: Lin, ga maar even op de bank zitten. Dan sputter ik eerst tegen en denk daarna: je hebt gelijk, ik ben zó moe.' Die drang om altijd meer te doen, in haar werk en vrije tijd, komt uit haar jeugd. Tijdens haar tienerjaren verloor ze het contact met haar vader. 'Vlak na de scheiding van mijn ouders ging ik één keer in de twee weken bij hem langs. Hij was streng, er was altijd ruzie in huis. Op een gegeven moment nam hij geen contact meer met me op. In het begin vond ik dat heel erg. Mijn vader vond mij niet belangrijk genoeg - dat idee had ik als kind. Ik denk dat ik hem ergens wilde laten zien: kijk, ik kan echt wel iets. Een soort bewijsdrang.' Of hij op de hoogte is van haar ziekte 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 114