inhoud willen praten, ben ik snel weg 9 Ik ben heel benieuwd wat voor gesprekken hij met de spelers voert Brack, die twee boeken over leider schap op haar naam heeft staan, on derschrijft die visie. ,,Een dominante man die alleen zegt hoe het moet, daar zijn mensen op een gegeven moment wel op uitgekeken. Maar als zo iemand dan ook nog luistert naar zijn teamleden, verbinding met ze maakt, dan komen ze tot bloei. Ik ben heel benieuwd wat voor gesprekken hij met de spelers voert. Onderzoek toont aan dat het geven van compli menten en vertrouwen enorm helpt om mensen in de groeistand te krij gen. Of in voetbaltaal: ervoor te zor gen dat ze harder gaan rennen." Marcel Wintels, directeur van leider schapsinstituut De Baak en jarenlang voorzitter van wielerbond KNWU, ziet een coach die enerzijds de lat hoog legt en anderzijds veel aandacht besteedt aan de 'individuele, zo van elkaar verschillende mensen en alle bijbehorende groepsdynamiek'. ,,Zo komt Van Gaal tot een motiverend en inspirerend klimaat waarin iedereen het beste van zichzelf wil geven, zelf kritisch is, en steeds gericht op het bereiken van het gemeenschappe lijke doel." Nóg een succesfactor: senioriteit. ,,Je ziet een man die minder de be hoefte heeft om zichzelf nog te be wijzen", zegt Stoker. ,,Van Gaal heeft al zo veel ervaring, heeft alles al mee gemaakt. Dat zorgt ervoor dat je min der aan jezelf twijfelt en je niet be- dreigd voelt." Brack: ,,Je ziet iemand met heel veel vertrouwen in eigen kunnen, met levenservaring. Hij ge niet er simpelweg van om dat alle maal over te brengen op een groep mensen." Wonderdokter Van Gaal als populairste man van het land - vooruit, samen met Max Ver stappen misschien - wie had dat ooit durven voorspellen? Stond hij vroe ger bij een deel van de buitenwacht te boek als arrogant en onuitstaan baar (onder spelers was hij doorgaans wél zeer geliefd), nu wordt de bonds coach landsbreed op het schild gehe sen. Kan deze wonderdokter de for matie niet gaan leiden, werd her en der al gekscherend gesuggereerd, of ons uit de coronacrisis helpen? Een prikkelende gedachte, beaamt Stoker lachend. ,,Maar dan heb je het over problemen in een totaal andere context. Een formatie met partijen met allerlei tegengestelde belangen is natuurlijk onvergelijkbaar met een voetbalteam, dat één gezamenlijk doel heeft. In die voetbalcontext blijkt, of lijkt, Van Gaal nu de ideale leider te zijn, die de juiste dingen doet. Dat is volgens mij alles wat je erover kunt zeggen." Leiderschapsexpert Brack ziet wel bepaalde kwaliteiten bij de bonds coach die bijvoorbeeld politici die voor moeilijke opdrachten staan, zouden kunnen helpen. ,,Een man met een heel duidelijke visie, die écht verbinding maakt met de mensen met wie hij werkt. In die zin kan Van Gaal zeker een inspiratiebron zijn." als andere partijen bereid zijn zo'n kabinet niet alleen maar tegen te werken. ,,Het vraagt een construc tieve opstelling van partijen in de brede zin en niet alleen van de re geringspartijen.'' PvdA en Groen Links zeiden al een eventueel min derheidskabinet niet te gedogen. Remkes wil de formatie niet lan ger laten duren dan nodig. De oud minister neemt op dit moment ook het gouverneurschap van Limburg waar. Het provinciebestuur viel daar eerder uiteen, omdat partijen elkaar niet meer steunden. Zolang er nog geen nieuwe gouverneur (zoals de commissaris van de Ko ning in Limburg heet) is benoemd, is daar voor Remkes nog genoeg te doen, zei hij. moet de formatie nog beginnen. Het geduld van de samenleving wordt op de proef gesteld.'' Wel zei Remkes het idee te heb ben dat 'er nog geen lijntjes gebro ken zijn'. ,,Ik zie dat politici zichzelf inmiddels ook achter de oren krab ben. Ik ben ervan overtuigd dat de wil er is om eruit te komen. Ieder een zit in de maag met de ontstane situatie en dat is een eerste stap om eruit te komen.'' Over de speech van D66-leider Sigrid Kaag waarin ze maandag avond uithaalde naar VVD-leider Mark Rutte zei Remkes dat hij daar 'enige vraagtekens bij gezet heeft'. Dat heeft hij gistermiddag in een eerste gesprek al met haar bespro ken. Na afloop wilde Kaag er weinig over kwijt, behalve dat het gesprek gevoerd was 'langs de lijnen van de inhoud'. Dat niet alle hoofdrolspelers in de formatie goed met elkaar kunnen opschieten, hoeft volgens Remkes geen belemmering te zijn om een kabinet te vormen. ,,Er mag van po litici worden verwacht dat ze op een zakelijke manier met elkaar sa menwerken en gevoelens aan de kant leggen.'' Remkes kijkt eerst naar de moge lijkheid van een minderheidskabi net bestaande uit 'een combinatie van VVD, D66 en CDA'. Samen hebben die partijen 72 van de 150 zetels. Maar D66 heeft al laten we ten grote aarzelingen te hebben bij die constructie. riëtte Hamer constateerde dat het niet mogelijk is een meerderheids kabinet te vormen, omdat elke mo gelijke variant door minimaal één partij wordt geblokkeerd. Remkes wees er op dat een min derheidskabinet alleen kan werken donderdag 9 september 2021 Zou de bonds coach niet een goede forma teur zijn? ,,Van Gaal kan zeker een inspiratie bron zijn.'' FOTO ANP, BEELD MONTAGE AD leren van Van Gaal? dividu in beweging krijgen, door ie dereen individuele aandacht te ge ven. Dat is in lijn met literatuur over leiderschap, en blijkbaar heeft Van Gaal dat goed begrepen." - Anouk Brack, leiderschapsexpert A Johan Remkes op bezoek bij Vera Bergkamp, voorzitter van de Tweede Kamer. foto anp De formatie duurt nu al bijna een halfjaar. De vorige informateur Ma Nieuwe informateur denkt niet dat er al 'lijntjes gebroken zijn'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9