Salah Abdeslam gaf alles op voor terreurbeweging Remkes: Als partijen niet over 3 dagen Zeeland 8 NIEUWS FORMATIE NIEUWE RONDE In een week zette Louis van Gaal Nederland als voetballand weer op de kaart. In Den Haag moddert de formatie al maanden voort. Hoe wist Van Gaal wél zo snel een team te smeden? Daarna werd Abdeslam gevraagd wat voor werk hij in het verleden deed. ,,Ik heb alles achtergelaten om strijder te worden voor IS'', was het antwoord. Daarmee was de toon gezet. In de Parijs rechtbank was giste ren de eerste dag van het proces rond de aanslagen van 13 november 2015, op onder meer concertzaal Ba- taclan. Er vielen toen 130 doden. Van de tien daders is Abdeslam de enige die nog in leven is. De negen anderen werden gedood door poli tiekogels ofbliezen zichzelf op. Zijn aanwezigheid en zijn getuigenis zijn daarom van cruciaal belang voor de rechtszaak. De eerste dag was vooral proce dureel. ,,Ons doel is alle aanklach ten tegen alle verdachten te onder zoeken'', zei de voorzitter van de rechtbank. ,,Het wordt al een histo risch proces genoemd. Maar cruci aal is dat we ons aan de regels hou den en ieders rechten respecteren.'' Alle twintig verdachten werden kort bij naam genoemd en geïntro duceerd. Van hen zijn er veertien aanwezig, van wie er elf in de ge vangenis zitten. Zij werden 's mor gens met een gewapend escorte naar de rechtbank gebracht. Vijf an dere verdachten zijn vermoedelijk in Syrië gedood en één verdachte zit in Turkije in de cel. Zij worden bij verstek berecht. De verdachten zouden bijvoorbeeld wapens en valse documenten hebben geleverd of de daders hebben vervoerd of onderdak hebben geboden. De rechter begon daarna met het noemen van de namen van de bijna 1800 slachtoffers en nabestaanden die zich als civiele partij hebben aangemeld voor het proces. Vanaf eind september krijgen zij spreek recht. Een onbekend aantal wil in de rechtszaal, oog in oog met de verdachten, vertellen wat er die 13de november gebeurde en hoe dat hun levens op zijn kop zette. Pas in november is het de beurt aan de verdachten. Die zullen dan door de rechter gehoord worden. Abdeslam komt pas in januari aan het woord. Het is nog onduidelijk óf hij iets wil zeggen. De afgelopen ja ren hield hij zijn kaken op elkaar. De rechtszaak gaat gepaard met buitengewone veiligheidsmaatre- Cruciaal is dat we ons aan de regels houden en ieders rechten respecteren gelen. Alle straten rondom het Pa leis van Justitie zijn afgesloten. Overal staan zwaarbewapende agenten. Identiteitsbewijzen en tassen worden gecontroleerd. Ook elders in Frankrijk lopen mi litairen en agenten de komende maanden patrouilles. De overheid is bang dat moslimextremisten aanslagen willen plegen tijdens het proces. De 70-jarige Remkes kreeg zijn op dracht gistermiddag uit handen van Kamervoorzitter Vera Berg kamp. Hij moet zich van de Kamer 'in eerste instantie' richten op de mogelijkheden van een minder heidskabinet. Daarvoor voerde hij gisteren gesprekken met de partij leiders van VVD, D66 en CDA en vandaag met die van PvdA, Groen Links en Christenunie. Remkes (zelf van de VVD) stelt zichzelf geen deadline, maar wil dat 'in de loop van oktober' veel duide lijk is. Als partijen echter blijven weigeren met elkaar over de inhoud te praten dan 'ben ik er snel klaar mee', zei hij in een toelichting. ,,Ik ben me ervan bewust dat het geen eenvoudige opdracht is. Niet alleen lopen de visies en opvattin gen van partijen uiteen. Ook de on derlinge verhoudingen - zo is de af gelopen dagen weer eens geble ken - moeten groeien. Eigenlijk wvfw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg Geloof je hem of haar? Dat is mis schien wel de belangrijkste vraag die bepaalt of een leider succesvol kan zijn of niet, betoogt leiderschaps expert Anouk Brack. ,,En dat lijkt bij bondscoach Louis van Gaal duidelijk het geval. Hij heeft een heel krachtige uitstraling, recht voor zijn raap. Hij heeft een duidelijke boodschap en die straalt hij in alles uit: met zijn hoofd, zijn hart, zijn lichaam. Biolo gisch werkt het zo dat je zo iemand dan automatisch gelooft." Uitstraling alleen is niet voldoen de. Ontbreekt het aan inhoud, dan is het met iemands geloofwaardigheid snel gedaan. ,,Maar Van Gaal is ook een onbetwiste expert", ziet Janka Stoker, hoogleraar leiderschap en or ganisatieverandering aan de Rijks universiteit Groningen. ,,Dat hij veel kennis en ervaring heeft, staat buiten kijf, dat heeft hij al bewezen. Daarom luisteren de spelers naar hem." Inlevingsvermogen Een krachtige uitstraling en exper tise, zijn we er dan? Nog niet. Wat Van Gaal sterk maakt, analyseert Sto ker, is dat hij zijn natuurlijke over wicht koppelt aan interesse in zijn spelers, in inlevingsvermogen in hun persoonlijkheid en situatie. Stoker: ,,Hij is echt een soort leraar die uit straalt en uitspreekt dat hij van zijn spelers houdt, dat hij in ze geïnteres seerd is. Het viel me op dat hij na de wedstrijd tegen Turkije zei dat hij zo veel gesprekken met ze had gevoerd. Wil je een groep na een teleurstel lende periode meekrijgen in een ver anderingsproces, dan moet je elk in- Incl. diner 4 dagen Maastricht 3 dgn Vechtdal diner donderdag 9 september 2021 Salah Abdeslam heeft voor het eerst in lange tijd gesproken. De verdachte van de aanslagen zes jaar geleden in Parijs antwoord de kort op vragen van de rech ter. „Allah is heilig'', zei hij toen hem naar zijn persoonsgege vens werd gevraagd. De rechter reageerde laconiek: ,,Daar heb ben we het later nog wel over.'' Frank Renout Parijs Salah Abdeslam in de recht bank gisteren. foto afp - Voorzitter van de rechtbank De nieuwe informateur Johan Remkes durft niet te beloven dat het zal lukken snel een nieuw kabinet te vormen. Hij vergeleek de formatie, zoals die tot nu toe verloopt, met de pro cessie van Echternach, waarbij de deelnemers eerst drie stap pen vooruitzetten en dan weer twee achteruit. Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag GO Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve ringskosten en toeristenbelasting Chris van Mersbergen .rrn-TTrnrrri iivTnmriviT.riri Voor maar: Nazomeren aan het strandje van de Binnenschelde, met sfeervolle boulevard! 4* Fletcher Hotel Stadspark, Bergen op Zoom (8,1) -? O 2 nachten op een Comfort kamer met airco 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, gratis parkeren &wifi lx een diner (hoofdgerecht). Betaal bij aankomst! 4* Apart Hotel Randwyck (7,6) 4* Hotel de Gloepe, Diffelen (8,3) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. etagère ontbijt en wifi Gratis wifi en stadsgids Aankomsten t/m dec. qq lx een diner (dagschotel) 'ftcn O##" Bij Hardenberg&Ommen OV#va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8